Lütfen bekleyin..


Sıfır destekle 30’dan fazla etkinlik

17 Mayıs 2017, 18:13 - Okunma: 806

Türkiye’nin ikinci astronomi derneğinin kurulduğu Batman’da 18 Mayıs 2015 yılından bu yana faaliyet yürüten Mezopotamya Astronomi Derneği (MAD), iki yılda hiçbir yerden destek almadan 30’u aşkın etkinlik düzenleyerek 9 binin üzerinde kişiyi fen ilmi ile buluşturdu.

Kuruluşunun ikinci yılını kutlayan MAD 10’un üzerinde halka açık olmak üzere bugüne kadar 30’u aşkın gökyüzü inceleme etkinliği ile anaokulundan üniversiteye kadar 9 binin üzerinde kişiye kendi imkanları ile gökyüzünü inceleme fırsatı sundu. Her yaştan ve kesimden insana fen ilmi ile gökyüzünü inceleme imkanı sunduklarını belirten Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tek aktif Gökbilimcisi (astronom) Mahmut Tekeş: “Mezopotamya Astronomi Derneği olarak Batman’a Bilim Merkezi kazandırılması için 2 yıldan bu yana çeşitli çalışmalar yürüttük. Batman Valiliği, Belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğüne konu ile ilgili olarak bilgi verdik ve proje sunduk. Aylarca git-gel yaptık ve oyalandık. Şuan Batman Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ortak bir Bilim Merkezi kurma kararı aldı ve MAD olarak bizi bu projenin dışında bıraktılar. Projede yer almamız durumunda amacına uygun bir Bilim Merkezi’nin kurulmasına yardımcı olacağımıza ve merkezin tüm bölgeye hitap edeceğine inanıyorum. Mezopotamya Astronomi Derneği olarak amacımız ülkenin ihtiyacı olan bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamaktır.” dedi. 
‘BİLİME DESTEK YOK’
Batman’da astronomi etkinlikleri ile adından sıkça söz ettiren Mezopotamya Astronomi Derneği Başkanı Astronom Mahmut Tekeş, iki yılda 30’un üzerinde etkinlik düzenlediklerini ve 9 binin üzerinde kişiye ulaştıklarını belirterek: “Bugüne kadar herhangi bir kurumdan ve sponsordan destek alamadık. Yeterli destek verilmiş olsaydı bizler dernek olarak iki yılda sadece 9 bin kişiye değil 10 binlerce kişiye daha bol içerikli çalışmalarla ulaşabilirdik. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin bilime olan merakını ve bakış açısını daha ileri seviyelere taşıyabilir ve ülkemizin ihtiyacı olan bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayabiliriz.” ifadelerinde bulundu.
ASTRONOMLAR DERSE GİREMİYOR
Lise müfredatında haftada iki saat seçmeli olarak astronomi dersleri bulunduğunu belirten Tekeş: “Ancak bu derslerde öğrencilere astronomi dışında dersler veriliyor. Seçmeli ders olduğu için astronomi mezunları bu derslere giremiyor. Bunun yerine matematik, fizik, kimya ve hatta ders eksiği varsa beden eğitimi öğretmenleri bu dersler de görev alıp kendi branşları ile ilgili ders işliyorlar. 
TÜRKİYE’NİN İKİNCİ ASTRONOMİ DERNEĞİ
Türkiye’de 1954 yılında kurulan Türkiye Astronomi Derneği’nden sonra ikincisini Batman’da kurduklarını ifade eden Mezopotamya Astronomi Derneği Başkanı Astronom Mahmut Tekeş, üçüncü derneğin ise Bursa’da Amatör Astronomi Kulübü Derneği adıyla yakın zamanda kurulduğunu söyledi. Bilim meraklısı öğretmen ve akademisyenleri bir çatı altında toplayıp onlar vesilesi ile daha fazla kişiyi fen ilmi ile buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Tekeş: “Özellikle bilim meraklısı eğitimcileri derneğimize bekliyoruz. Birçok farklı şehirden etkinlik daveti alıyoruz. Ancak derneğimizin maddi olanakları olmadığı için bu davetlere katılım sağlayamıyoruz.” dedi.
İNSANLIĞIN VE BİLİMİN BAŞLADIĞI YERDİR MEZOPOTAMYA
Derneğin isminin Mezopotamya olmasından dolayı birçok kamu kurum ve kuruluşunun kendilerine ön yargı ile yaklaştığını belirten Tekeş: “Mezopotamya, insanlığın ve bilimin başladığı yer olarak bilinir bütün dünyada. Dernek olarak hiçbir siyasi görüşün çevresinde değiliz. Bizim amacımız sadece gençlerimize bilim sevgisini aşılamak ve geleceğin bilim insanlarına ışık tutmaktır.” şeklinde konuştu. | Mehmet Bozkurt

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Nüfus müdürlüklerine koştular! Yoğun ilgi...
Onlarda faydalanacak!
Dikkat! Bunu Yapana 250 TL ceza
Batmanlı futbolseverler, 3 yılı aşkın süredir yapımı devam eden 15 bin kişi..
Kavgayı ayırırken başından vuruldu
25 bin 500 kişi daha alınacak
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=