Lütfen bekleyin..


‘İşimiz, gücümüz Batman’

11 Eylül 2017, 18:10 - Okunma: 778

Yaklaşan BATSO seçimleri için adaylar bir bir netleşmeye başladı.

7 Ekim 2017 tarihinde yapılacak olan Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Başkanlığı seçimleri için Bahçeşehir Koleji Kurucu Müdürü Turgut Önal, ‘Ben de varım’ dedi. Ticaret ve Sanayi Odası’nın iyi yönetilemediğini ve şeffaf olmadığını belirten BATSO Başkan Adayı Turgut Önal, BATSO’nun bağlı olduğu mevzuatın birçok imkan tanıdığını ve bu imkanların kenti her alanda daha ileriye taşımak için kullanılması gerektiğini söyledi. 
STK’LAR AİLE ŞİRKETİ GİBİ
BATSO’nun bu kentin bir adım önünde yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Adayı Önal: “Batmanımızın kent geçmişinin dolayısıyla kent kültürünün, kimliğinin olmamasından dolayı çok ciddi sorunlar var. 50-60 yıllık kısa bir geçmişi olan bir şehir. Bu da beraberinde planlı büyüyememe sorununu getirmiş. Örneğin; şehirleşmede imar sorunu, üniversitenin yeri, tarım alanları, DDY, TPAO’nın durumu, ulaşım, DSİ ve benzeri sorunlardır. Ben üç kuşak TPAO ile büyüyen dolayısıyla kentle büyüyen bir aileden geliyorum. Eğitimci olmam hasebiyle kentin sorunlarını iyi biliyorum. Herkes yıllardır Batman’ın sahipsizliğini dile getirir. Bu birazda doğrudur. Kent kültürü olmadığı için bu kentin akıl, vicdanı olacak dinamikler yok. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak bu planlı ve kolektif olmayınca bir yere varamıyor. Tam da BATSO bunu yapmalı. Kentin aklı, hafızası ve vicdanı olmalı. Bunun için de Sanayi ve Ticaret olmasının işi bilen kent ile ilgili kaygıları olan plan ve projesi olan iş adamları tarafından yönetilmeli. Bizde maalesef STK’lar aile şirketi gibi yönetiliyor.STK’lar, lobicilik, tanıtım ve kent kültürü oluşturmalıdır. BATSO, profesyonel bir şirket gibi yönetilmeli, kentin önünü açmalı. İlk işimiz odanın şeffaf, hesap verilebilir, yatay yönetilen bir anlayışla hareket edeceğiz. Bunun için oda bünyesinde; Özel Kalem, Bilgi Edinme, Bilgi İşlem, Proje Birimi, Kalite Yönetim Temsil, Basın ve Halkla İlişkiler, Üye Takip Birimi gibi birimler kurulacak. Meslek komiteleri kurulacak 23 gruba çıkarılacak. Üyelerin yönetime ve sürece katılımı aktif sağlanmalı. Kentin sorunları bilimsel olarak tespit edilmeli. Planlı çalışmalar yapılmalı. OSB, Üniversite, yerel yönetim, ulaşım, tarım, çevre, eğitim, sosyal politikalar, tanıtım ve benzeri kentin yatırım alanları belirlenmeli. Yatırım alt yapısı iyileştirilmeli. Yıllardır OSB’de yer için bekleyen iş adamı çokluğu ile övünüyoruz. Bu trajik bir durumdur.” şeklinde konuştu. | Mehmet Bozkurt / Vesile Kardaş

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
İl İl 7 Bin Bekçi Alımı Onaylandı Batmanda ise...
Refah Partilileri tutuklayan hakim Saadet'ten aday
BARIŞ BULVARINA GİDECEKLER DİKKAT!
Seçime 33 gün kala son anket! İşte Erdoğan'ın oy oranı
İndirim üstüne indirim gelince vatandaş akın etti!
BBP’den AK Parti listesine 18 isim girdi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=