Lütfen bekleyin..


Aileler protesto etti Milli Eğitim problem yok dedi

13 Eylül 2017, 17:45 - Okunma: 730

Batman’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde eylem yapan öğrenci velilerinden sonra İl Milli Eğitim Müdürü konuya açıklık getirmek için konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde liselere yerleşemeyip boşta kalan öğrenci velilerinin protestosunun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaparak konuya açıklık getirdi. 
Yapılan açıklamada Kurtaran, “Bilindiği üzere 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları ve okul başarı durumları neticesinde Yerleştirme Esas Puanları (YEP) oluşmaktadır. Öğrencilerimiz; oluşan bu Yerleştirme Esas Puanları (YEP) ile Türkiye ve ilimiz genelindeki Özel Öğretim Kurumlarına, Resmi Örgün Ortaöğretim Kurumlarına, Mesleki Eğitim Merkezine ve Açık Öğretim Lisesine tercih ve puan üstünlüklerine göre yerleşip eğitim-öğretimlerine devam ederler. Bakanlığımızca 7 Ağustos tarihinde açıklanan sonuçlar neticesinde tercihlerine yerleşemeyen veya bir okula yerleşmiş ama tercih değişikliği yapmak isteyen öğrencilerimize 3 nakil (14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül dönemlerinde) hakkı tanınmıştır.” diye belirtti.
Belirtilen üç nakil dönemi sonucunda Batman genelinde oluşan toplam boş kontenjan sayısı bin 890 olduğunu belirten Kurtaran, “İlimizde herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerimizin, 11-14 Eylül tarihleri arasında müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan  ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’na başvuru süreçleri devam etmektedir. Şu ana kadar ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’na üç nakil döneminde herhangi bir eğitim kurumuna yerleşmeyip de başvuran öğrenci sayısı 700’dür. Bir önceki yılda Açık Lisede kayıtlı olup da başvuran öğrenci sayısı ise 40’dır. Yine önceki yıllarda hiçbir eğitim kurumuna yerleşemeyip başvuran öğrenci sayısı ise 4’tür. Bu öğrencilerimizin tamamının puan ve kontenjan durumları göz önünde bulundurularak Resmi Ortaöğretim Kurumlarına Bakanlığımızca yerleştirmeleri yapılacaktır. Bu bilgiler ışığında 14 Eylül tarihine kadar ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’na başvuru yapacak olan öğrencilerimizin hepsinin yerleştirilmeleri yapıldığında dâhi ilimiz genelinde boş kontenjan kalacağı öngörülmektedir. Bütün bu veriler göz önüne alındığında anlaşılacağı üzere ilimizde herhangi bir kontenjan problemi bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verdi. ilkha

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Şehir içi ulaşım akışında, yayalara güvenli ulaşımın sağlanması için Batman..
Batman’da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Bitlis’in Hizan ilçesi kırsalında çığ düşmesi sonucu Batman Jandarma’da gör..
Anket, Aksoy dedi
Batman merkez Petrol Mahallesi’nin 117. ve 119. sokakları yıllardır herhang..
Yaptıkları fedakârlıklar ve gösterdikleri emeklerle toplumun mihenk taşı ol..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=