Lütfen bekleyin..


"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalıştayı" başladı

06 Aralık 2017, 15:57 - Okunma: 236

Kadına şiddetin önüne geçilmesi amacıyla Batman'a yapılan 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı' başladı.

Batman Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 6-7-8 Aralık tarihleri arasında yapılacak 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı' başladı.
Batman bir otelin konferans salonunda yapılan çalıştay; Batman Vali Yardımcısı Serap Özmen Çetin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ümit Çiçek, bazı kurum müdürleri ile STK temsilciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) Kamu spotu ve kısa film gösterimiyle başlayan çalıştay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ümit Çiçek'in yaptığı konuşmayla devam etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak kadına şiddetle mücadelede sıfır tolerans gösterildiğini kaydeden Çiçek, "Biliyoruz ki, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kanun ve yönetmeliklerin çıkarılması kadar, ulusal ve yerel düzeyde uygulanma şekillerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu hususta kurumlar arası koordinasyon çok önemlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bizler üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getirmekteyiz. Ancak, kadına yönelik şiddet toplumsal bir sorundur. Yapılan yasal düzenlemelerle kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının da bu hususta sorumlulukları vardır. Üç gün sürecek olan çalıştayımıza da, kadına yönelik şiddetle mücadele, ulusal eylem planının rehberliğinde inanıyorum ki yerel bir eylem planı oluşturacağız." dedi. 

Burada bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Serap Özmen Çetin,  özellikle şiddetin yaygınlaştırılmış biçimi olan kadına yönelik şiddet, öncelikle bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi.
İnsan hakkı ihlalinin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada görülen evrensel bir sorun olduğunu ifade eden Çetin, "Ülkemiz son yıllarda özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele, kadının sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi, kadının toplumsal hayattaki konumunun güçlendirilmesi yönünde çok önemli adımlar attı ve yasal düzenlemeler gerçekleştirdi. Öte yandan bunu da biliyoruz ki bu sorun sadece yasal düzenlemelerle aşılacak bir sorun değil, bütüncül ve çok yönlü bir yaklaşımı gerektiriyor. Bütün kesimlerin katılımını aldıktan sonra bir zihinsel dönüşümü gerektiren bir konudur. Sadece şiddet mağdurlarının değil, aynı zamanda şiddet uygulayanların da tedavi ve rehabilitasyonunun gerektirdiği ve bu konudaki toplumsal duyarlılığın, toplumsal farkındalığın arttırılmasının da büyük önem taşıdığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.  

Daha sonra çalıştay Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Bahar Mermertaş’ın kadına yönelik şiddetin kavramsal boyutunun ele alındığı sunumuyla devam etti

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Onlarda faydalanacak!
Dikkat! Bunu Yapana 250 TL ceza
Batmanlı futbolseverler, 3 yılı aşkın süredir yapımı devam eden 15 bin kişi..
Kavgayı ayırırken başından vuruldu
25 bin 500 kişi daha alınacak
Bedelli askerlikte sevindiren haber
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=