Lütfen bekleyin..


Siyasi parti ve STK’lardan Kudüs çağrısı

07 Aralık 2017, 12:35 - Okunma: 380

ABD'nin, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü işgalcilerin başkenti yapma kararına tepki gösteren Batman’daki siyasi parti ve STK temsilcileri, tüm Müslümanları Kudüs’e sahip çıkmaya çağırdı.

ABD'nin, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü işgalcilerin başkenti yapma kararına Batman’dan sert tepki geldi.
Kararı değerlendiren HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, Saadet Partisi Batman İl Başkanı Mehmet Fırat ve Hak ve Özgürlükler Platformu Sözcüsü Feyzi Aydın, tüm dünya Müslümanlarını, bugüne kadar olduğundan daha güçlü bir şekilde tepki vermeye, Kudüs’ü sahiplenmeye çağırdı.
Tüm Müslümanların bu kararın karşısında olması gerektiğini söyleyen HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, “İslam ümmetinin buna müsaade etmemesi lazım. İslam İşbirliği’nin hemen devreye girip üstüne düşen vazifeyi icra etmesi lazım… Aksi takdirde adım adım bütün bir Kudüs, Filistin işgal edilecek.” dedi.


“Bütün İslam coğrafyasında intifada başlatılmalıdır”
Siyonistlerle tüm ilişkilerin kesilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, “Amerika'nın bunu düşünüyor olması dahi İslam ümmetinin içine düşmüş olduğu çaresizliğin, parçalanmışlığın durumunu gösteriyor. Bu da İslam ümmeti için bir zillettir. Karara karşı bütün İslam coğrafyasında intifadanın başlatılması gerekir. Türkiye, kesinlikle İsrail ile olan bütün ilişkilerini kesmesi ve İsrail'i devlet olarak tanımaktan vazgeçmelidir. İsrail bir devlet değil, terör şebekesidir. Amerika’ya karşı da politikaların göz önünde bulundurulması gerekir. Kudüs sadece Filistin meselesi değildir.” diye konuştu.


“İslam'a ve Müslümanlara açılmış bir savaştır”
Kudüs’ün Müslümanların büyük bir değeri olduğuna işaret eden Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Fırat, “Hepinizin bildiği gibi Trump Kudüs'ü İsrail’in basketi ilan etme hadisesi dünya gündemine bir bomba gibi düştü. Özellikle İslam ülkeleri İslam âlemi arasında büyük bir kaosa neden oldu ve olmalıdır. Çünkü Kudüs Müslümanların büyük bir mukaddesatı ve değeridir. Dolayısıyla yapılan alçakça eylem gerek İsrail ve gerekse ABD tarafından yapılan fiili saldırı resmen İslam'a ve Müslümanlara açılmış bir savaştır. Bir meydan okumadır. İnşallah yapılan meydan okuma karşısında tüm İslam ülkeleri uyanır ve bir araya gelerek bu fiile karşı dimdik ayakta dururlar. Çünkü gerçekten Kudüs Müslümanlar için çok büyük bir değer İslam âlemi için çok kutsal bir beldedir.” ifadelerini kullandı.


“Tüm Müslümanları Selahaddinî bir tavır göstermeye davet ediyoruz”
Kudüs’ün Müslümanların en değerli kutsallarından bir tanesi olduğunu aktaran Hak ve Özgürlükler Platformu Sözcüsü Feyzi Aydın, “Bütün inançların kutsal olarak kabul ettiği bazı değerler, şehirler ve simgeler vardır. İşte Kudüs şehri ve içindeki tüm simgeler de Müslümanlarca yüzyıllardır kutsal sayılan en önemli şehirler ve değerler arasında yer alır. Siyonist İsrail, büyük şeytan Amerika'nın da desteği ile dünya Müslümanlarının mevcut hallerinden de cesaret alarak yıllardan beri içinde biriktirdiği kini ve adaveti, Kudüs'ümüzü başkenti yapmak sureti ile dünya Müslümanlarına en büyük darbelerden birini daha vurmak istemektedir.” açıklamasında bulundu.

‘’KUDÜS MUKADESSTİR VE MÜSLÜMANLARINDIR’’


ABD Hükümeti Ortadoğu barışına darbe vuracak bir karara imza atarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı aldı. Müslüman dünyası bu karara büyük tepki gösterirken TÜMSİAD Batman şube Başkanı Kamil Biçici, ‘’Kudüs Filistin’dir, mukaddestir ve Müslümanlarındır. Ne biz ne de İslam âlemi bu kararı asla kabul etmeyecektir’’ dedi.
Biçici; ‘’ABD Hükümeti’nin Kudüs açıklaması apaçık bir hatadır. Bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Haremimiz, ilk kıblemiz, ikinci mabedimiz, her şeyiyle Filistin’in ve Müslümanlarındır. Böyle bir durum asla kabul edilemez!’’ açıklamasında bulundu.

“Kudüs’ü kendi kaderine terk etmeyeceğiz”

Birlik Vakfı Batman Şube Başkanı Hamdullah Tüzün, Kudüs’ün müslümanlar için insanların ikamet etmek maksadıyla toplandıkları bir şehirden ibaret olmadığını belirtti.
Tüzün; “Kudüs, müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı içinde bulunduran bir belde-i muhayyeredir. Bu beldelerin huzurunu kaçıran elbet Allah’ lanetine uğrayacaktır. ABD’nin, Kudüs’ü siyonizmin başkenti olarak tanıyacağına ilişkin ifadeleri en hafif tabirle akıl tutulmasıdır. Ülkesi içindeki ve dışındaki müslüman ümmeti yok saymaktır. Bu akıl tutulmasına ilk ağızdan karşı çıkan tek ülke Türkiye olmuştur. Bizler; dünya mazlumlarının hamisi, tarihi sorumluluğunun bilincindeki Türk devleti ve milletinin bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu sorumluluğun bilincinde olan ve yerine getiren Cumhurbaşkanımızın yanındayız ve Kudüs’ün sonsuz destekçisiyiz. Müslümanların uyanış ve dirilişi kader-i mutlaktır. Dünya üzerindeki hiçbir güç, müslümanların yeniden uyanış ve şahlanışını engelleyemeyecektir. Bilinmelidir ki; herkes yalnız bıraksa da biz Filistin’, Kudüs’ü yalnız bırakmayacak, kendi kaderine terk etmeyeceğiz.” Diye konuştu

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Valilikten Meteorolojik Uyarı!
Batman İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince il ge..
Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü yolu üzerinde yer alan Kuyubaşı TOKİ..
Batman Valiliği Dolandırıcılığa Karşı Uyardı
WhatsApp kullanıyorsanız dikkat...
Batman'da şüpheli paket fünye ile patlatıldı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=