Lütfen bekleyin..


Geliri 2 bin TL'den az, 4'te 1'i izin yapmıyor

22 Şubat 2018, 16:31 - Okunma: 659

Geliri 2 bin TL'den az, 4'te 1'i izin yapmıyor

DİSK, araştırma şirketi İpsos ile birlikte işçilerin detaylı profilini çıkardı. Buna göre işçilerin ortalama net geliri 1.894 TL. Yüzde 66’sı 2 bin liradan az kazanıyor. Yüzde 25’i yıllık izin kullanmadığını belirtirken, kirada oturanlar ise yüzde 54’le, ortalamanın yaklaşık iki katı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ile birlikte “Türkiye İşçi Sınıfı Gerçeği 2017” başlıklı araştırma raporuyla işçilerin sigortasız çalışanları da içeren, kapsamlı profilini çıkardı. Farklı eğitim, cinsiyet ve iş koşullarına göre örnekleme yoluyla seçilen 2 bin işçiyle gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, 2017 sonu itibarıyla işçilerin ortalama giydirilmiş net geliri 1.894 lira görünüyor. 2017 yılında net asgari ücretin 1.404 lira olduğu dikkate alındığında işçilerin ortalama net kazançları asgari ücretin biraz üzerinde görünüyor. Bu yıl ise asgari ücret 1603 liraya çıktığı için ortalama gelir asgari ücrete biraz daha yaklaşmış denilebilir. İşçilerin yüzde 66´sı 2000 liradan az gelir elde ediyor. İşçilerin yarısı ise 1401 lirayla 2000 lira arasında kazanabiliyor. Sigortasız işçiler ayda 1377 TL gelir elde ederken sigortalılarda ortalama net gelir 2045 TL’ye yükseliyor. 
YÜZDE 43’Ü ZAMANDAN ŞİKÂYETÇİ 
İşçilerin yüzde 54´ü ay sonunu zorlukla getirdiğini belirtirken, lise altı eğitime sahip işçilerin yüzde 59´u ve sigortasız işçilerin yüzde 71´i ay sonunu zorlukla getirdiklerini ifade etmiş. Araştırmaya göre çalışma hayatında düşük ücreti sorun olarak gören işçilerin oranı yüzde 77. Çalışma hayatının ikinci en önemli sorunu ise yüzde 75 ile işsizlik. Genel olarak işçilerin çalışma hayatından memnuniyet oranları düşük. İşçilerin yüzde 43´ü kendisine ve ailesine yeterince zaman ayıramadığından dolayı şikâyetçi. Yaptığı işe karşılık adil ücret kazandığını, ücretinden memnun olduğunu düşünen işçilerin oranı ise yarıdan az. 
DÖRTTE BİRİ YILLIK İZNE ÇIKMIYOR
İşçilerin yüzde 25’i hiç yıllık izin kullanmadığını ifade etmiş. İşçi gruplarına göre farklılık gösteren yıllık izin kullanımı sigortasızlarda yüzde 48´e yükseliyor. Sendikalı işçiler sendikasızlara göre yüzde 21 daha fazla gelir elde ediyor. Sendikalı işçilerde yıllık izin kullanmadıklarını söyleyenlerin oranı daha düşük.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
33 kişi İş Başı Eğitim Programına kabul edildi
Batman ticaretini geliştirecek hamle
Tekstilde çalışan sayısı 30 bine ulaştı
MÜSİAD inşaat sektörünün sorunları ele aldı
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) kuruluşunun 64. yılı dol..
Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Hulusi Şahin, ..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=