Lütfen bekleyin..


ANTİBİYOTİKTE DEĞİL, SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN

05 Mart 2018, 11:38 - Okunma: 151

Antibiyotik kullanımı ile ilgili İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Osman Sünger önemli açıklamalarda bulundu.

Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek üzere çalışmaların yürütüldüğünü, hekimlerle antibiyotik kullanımı ile ilgili toplantıların yapıldığını söyledi. Sünger konuya ilişkin şöyle devam etti. “İlimizde gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek üzere birçok alanda etkinliklerimiz devam etmektedir. Bu kapsamda Müdürlük olarak hekimlerimizle gereksiz antibiyotik kullanımı konusunda yoğun şekilde görüşmeler ve toplantılar düzenlenmekte, konuya ilişkin eczacılarımızla işbirliği yapılmaktadır. Bununla beraber sadece hekim ve eczacıların duyarlılığıyla maalesef iş bitmemektedir. Vatandaşın kendi başına antibiyotik kullanımına karar vermemesi, hekimine ve eczacıya başvurduğunda da antibiyotik ısrarından kaçınması önem arz etmektedir. Bu duruma dikkat çekmek üzere Bakanlığımızca “Antibiyotikte Değil, Sağlığınızda Israrcı Olun” sloganıyla faaliyetler yürütülmektedir.

Hekim Reçete Etmedikçe Antibiyotik Kullanılmamalıdır
Antibiyotiklerin yanlış kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olduğuna vurgu yapan Sünger, “Halkımız unutmamalı ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelmektedir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Hastaların, önceki bir hastalığında kullanmış olduğu antibiyotiğin, benzer hastalığa yakalanması halinde bile hekime danışmadan kullanmaması gerekmektedir. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığı unutulmamalıdır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için antibiyotikler doğru dozda ve reçeteye uygun biçimde kullanılmalıdır. Hasta kendisini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır. Aksi durumda faydadan çok zarar getirecektir” dedi. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahar aylarının alerjik hastalıkları da beraberinde getirdiğini vurgulayan ..
Batman İl Sağlık Müdürlüğü ve Batman Acil Tıp Teknisyenler Derneği İl Başka..
Batman Bisiklet ve Sağlıklı Yaşam Derneği (BİSYAD) üyeleri, madde ve intern..
Kadınlar, sağlık taraması için çeyrek altınla ikna edildi
Özel Batman Dünya Hastanesi Acil Servisine getirilen 64 yaşındaki Ali Açan,..
Son zamanlarda her iki gözünde artan görme kaybı yaşayan 12 yaşındaki Abdul..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=