Lütfen bekleyin..


Aile hekimleri bilgilendirildi

11 Haziran 2014, 17:45 - Okunma: 1862

Uluslararası Çocuk Merkezi Başkanı Profesör Doktor Tomris Türmen’in moderatörlüğünde düzenlenen ‘Anne Sütünün Önemi’, ‘Süt Çocuğu Beslenmesi’ ve ‘Karşılaşılan Sorunlar’, ‘Ateşli ve Hasta Çocuğa Yaklaşım’ ile ‘Çocuk İhmal ve istismarı’ konulu eğitim programı kültür merkezinde düzenlendi.

Yeni kültür merkezinde düzenlenen programa; Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Pamukçu, Sağlık İl Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, Halk Sağlığı Müdürü Vecheddin Acar ile Ege, Ankara, Hacettepe Üniversitelerinden konuşmacıların katıldığı toplantıya çok sayıda doktor ve hastane çalışanı katıldı. 

İLK 1000 GÜN ÇOK ÖNEMLİ

Açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Vecheddin Acar yaptığı konuşmasında, sağlıklı anne, sağlıklı bebek, sağlıklı çocuk, sağlıklı birey ve neticesinde sağlıklı toplum için bir çok program yürüttüklerini söyledi. Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğini almanın büyük önem arz ettiğini kaydeden Acar: ‘Bu kapsamda ilimizde yürütülen sağlık hizmetlerine katkı sunacağını düşündüğümüz programa destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Programda konuşan Uluslar arası Çocuk Merkezi Başkanı Profesör Doktor Tomris Türmen, sağlık camiasından katılım sağlayan aile hekimlerine programın amacı hakkında bilgi verdi. Anne sütünün önemi, süt çocuğu beslenmesi ve karşılaşılan sorunlar, ateşli ve hasta çocuğa yaklaşım ile çocuk ihmal ve istismarı konuları hakkında detaylı bilgi veren Prof. Türmen: “Türkiye’de halen ortalama 20 bin 200 Aile Hekimi sorumlu olduğu bölgede sağlık hizmeti veriyor. Aile hekimi başına ortalama 3 bin 680 kişi düşüyor. Batman’da ise 140 aile hekimi sorumlu olduğu bölgede hizmet veriyor” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Doktor Raşit Vural Yağcı ise konuşmasında, bebekliğin ilk 1000 günün önemine değindi. Hayata başlarken anne sütü ne için önemli? Bebekler anne sütünden ne kadar yararlanıyor? Bu güzel hazinenin kıymetini biliyor muyuz, yeterince faydalanıyor muyuz? gibi konu başlıkları hakkında katılımcılara aydınlatıcı bilgiler aktaran Yağcı: “İlk 1000 günün insanoğlunun en kritik dönemidir. Anne karnında geçen 170 günün üstüne ilk 2 yılı eklediğimizde 1000 rakamını bulmuş olacağız. Bu 1000 günde bizim pek fark etmediğimiz pek çok değişimler oluyor bebeklerde. Bu değişimlerin başında; boy, kilo, işitme, görme, kemiklerin sertleşmesi beynin büyümesi gibi pek çok gelişmeler yaşanıyor. Yeni doğan bir bebeğin beyni 350 gram iken bin gün sonra bu 1 kilogram ağırlığına kadar ulaşabiliyor. O yüzden bu kritik bin gün bebekleri hayatında çok önem teşkil etmektedir dedi. Yarım zamanlı olarak devam eden eğitim seminerine katılımcılara sertifikalar verildi. | Mehmet Bozkurt

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
“BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK!”
18 ayda bitirilmesi düşünülen Hasankeyf-Gercüş tüneli 3 yıldır bir türlü hi..
KÜLLİYE YILSONUNDA HİZMETE GİRİYOR!
‘ÇİLEĞİMİZİ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ’
BAŞKAN ÇİFTÇİ: GİRİŞİMLER OLUMLU SONUÇ VERDİ
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=