Lütfen bekleyin..


Batman Artık Son Sıralarda Değil

21 Haziran 2018, 11:19 - Okunma: 874

Batman Artık Son Sıralarda Değil

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, kamu ve özel hastanelerde görev yapan çocuk hastalıkları uzmanı hekimler ile aile hekimlerine yönelik akılcı antibiyotik kullanımı konulu değerlendirme toplantıları düzenledi. Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz.Mesil Aksoy Hacettepe üniversitesinden Çocuk Enfeksiyon uzmanı Prof.Dr.Ateş Kara, İstanbul üniversitesinden Çocuk Enfeksiyon Uzmanları Prof.Dr.Ayper Somer ve Prof.Dr.Zeynep Ülker Tamay’ın konuşmacı olarak katıldığı program İl Kültür Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı. 
En fazla antibiyotik reçete eden iller arasından çıktık
İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Osman Sünger açılış konuşmasında şöyle dedi, “Antibiyotik direnci tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığı artırmamız gerekmektedir. Akılcı ilaç kullanımında sorumlu taraflar olan hekim, eczacı, sağlık personeli ve halkımıza yönelik farkındalık faaliyetlerini başlattık. Eğitim ekiplerimizle toplumun tüm kesimlerine ulaşıp, gruplar halinde vatandaşlarımıza eğitimler düzenledik. Halkımızın hekim reçetesi olmadan antibiyotik kullanmaması gerektiği konusunda farkındalık çalışmalarını yürüttük ve bu çalışmaların neticesinde en fazla antibiyotik reçete eden iller arasından çıktık. Antibiyotik yazılma oranını %49 gibi çok yüksek bir seviyeden %27 düzeylerine kısa süre içerisinde getirebildik.” Daire Başkanı Ecz.Mesil Aksoy ise antibiyotik reçeteleme oranlarında İl olarak bulunduğumuz seviye ile ilgili sunum yaparak bilgilendirmede bulundu.
Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat çekildi
Prof. Dr.Ateş Kara, Prof. Dr.Ayper Somer ve Prof. Dr.Zeynep Ülker Tamay’ın bilinçsiz antibiyotik kullanımı, ateşli çocuğa yaklaşım, burucelloz ve tifoda antibiyotik kullanımı, besin allerjileri ile penisilin allerjileri gibi önemli konulara dikkat çektikleri değerlendirme toplantısında hekimler antibiyotik reçeteleme konusunda görüş alış verişinde bulundu. Değerlendirme toplantısının yanı sıra anne ve babalara yönelik yapılan toplantı da ise ailelerin zihnini meşgul eden aşılar ve gereksiz antibiyotik tüketimi ilgili sorularına cevaplar verildi. Akılcı antibiyotik kullanımı, aşıların önemi vb. konularda farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı değerlendirme toplantısı plaket töreniyle sona erdi. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadıköy Cep Dünyası'ndan Lösemili Çocuklara Destek!
Batman'da İl Sağlık Müdürlüğünce "Sigara ve Kanser" konulu ko..
Batman Belediyesi sporcu sağlığına yönelik yaptığı çalışma ile sporculara a..
Kültür Merkezinde "Dünya Kanser Günü" dolayısıyla düzenlenen konf..
Kalbi Duran Prematüre İkiz Bebek Sağlığına Kavuştu
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=