Lütfen bekleyin..


Hacamatta bilinmeyenler!

09 Temmuz 2018, 16:14 - Okunma: 574

Hacamatta bilinmeyenler!

Özel Batman Dünya Hastanesi’nde görev yapan Uz. Dr. Şenol Gümüştaş, çoğu hastağın tedavisinde kullanılan hacamat hakkında kapsamlı bir bilgi notu yayınladı.Hacamatın tarih boyunca bir çok hastalığın tedavisinde başvurulan bir yöntem olduğunu belirten Dr. Gümüştaş, “Eski Mısır uygarlıklarında, Antik Yunan toplumunda, Hint ve Çin tıbbında binlerce yıldır uygulanan bu yöntem daha sonra geleneksel İslam tıbbına da dahil olmuştur. Çin’de ki bir ifadeye göre ‘Akupunktur ve Kupa uygulaması ile hastalıklarından yarısından fazlası iyileşir ‘ ibaresi mevcuttur. Çin’de bu yaygın kullanım nedeniyle 1950’li yıllarda Çin’deki araştırmacılar tarafından klinik etkinliği kabul edilmiş ve bilimsel zeminde gelişimini daha da hızlandırmıştır. Geleneksel İslam tıbbında İbni Sinan’ın ‘Tıbbın Kanunu’ kitabında ve bir çok hadiste de hacamat bazı hastalıklar ve zehirlemelerde önerilmiştir” dedi. 

2014 YILINDA YASAL DAYANAĞA KAVUŞTU

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında çıkartılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliğiyle hacamat tedavisi için yasal dayanak oluşturulduğunu kaydeden Dr. Gümüştaş, yine Sağlık Bakanlığı tarafından Tabiplere eğitim programları başlatıldığını hatırlattı. Hacamatın uygulanma şekli hakkında da bilgi veren Dr. Gümüştaş, “Hacamat uygulaması steril şartlarda Hekim tarafından uygulanacak bölge çizilerek vakum ve pompa aracılığıyla kanın ciltten uzaklaştırılması yöntemine dayanır. Hacamat uygulanan bölge mikrosirkülasyon artarak kan ve dokulardan toksinlerin atılması sağlanır. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir şekilde uyarılması sonucu farklı etkiler ortaya çıkar. Hacamat ağrısızdır, anestezi gerektirmez, ekonomiktir, her yaş ve cinse uygulanabilir. 1er ay ara ile 3 kez uygulama yeterli gelir” diye konuştu. 

Dünya Hastanesi bünyesinde de Fizik Tedavi ünitesinde Hacamat, Kuru İğneleme, PRP, Akupunktur  uygulamasına başladığını duyuran  Dr. Gümüştaş, hacamatın nasıl uygulandığı şu şekilde belirtildi;

2-Kupa ve Hacamat Uygulamalarının Etki Mekanizması

1-Kapiller geçirkenlik- basınçta artış ( dolayısıyla vasküler sistemde aktif dolaşımdaki toksin yükünü hafifletir.)

2-Lenfatik sisteme destek : organların yansıma vurduğu sırt noktalarına yapılan uygulama ile gerek arteryevenöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte. Böylece o organların üzerindeki stres azalmaktadır. 

3-Derideki immün sistem hücrelerinin aktivitesi: lokal inflamasyona bağlı olarak immün sistem uyarılır interferon ve TNF gibi immün yanıt düzeyi artar.

4-Serbest  sinir uçlarının uyarılmasıyla nöral sistem üzerinde endorfin, dopamin, seratonin gibi nörotransmitterlerin ve hormonların regulasyonu ile etki gösterir.Kapı kontrol teorisiyle ağrı azalır. 

5-Bağ dokusundaki toksinlerin elimine edilerek  stazın ortadan kaldırılması ve dolayısıyla dolaşımdaki toksinlerin  atılabilmesi  için yer tahsisi.

6-Nitrik toksik, beta endorfin ve ACTH gibi hormonların salınımı.

3-Hacamat Çeşitleri Nelerdir?

1-Önleyici ( koruyucu ) Hacamat: baş, sırt, bel ve baldır bölgesine uygulanır. 

2-Tedavi edici Hacamat: baş, çene altı, kürek kemiği arası, bel, diz, karaciğer ve böbrek noktaları ve lokal bölgelere uygulanır.

 4-Faydalı olduğu ve önerilen hastalıklar: 

Fibromiyalji Sendromu

Boyun , ense ve omuz ağrılarında 

Bel fıtığı ve lumbagoda

Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar

Kas iskelet sistemi mekanik ağrıları

Diz ağrısı ( osteoartrit vs ) 

Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları

Nevraljilere bağlı ağrılar

İmmün sistemi güçlendirme ve antiaging

5-Uygulanmayacak durumlar;

-Tromboflebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığı, Anemi (Hb .9.5altı), hemofili, kanama/pıhtılaşma bozukluğu öyküsü, Antiagregan ilaç kullanımı durumu ve Varislerin doğrudan üzerine kupa uygulanmaz.

6-Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat ayın ve haftanın belli günlerinde uygulanır.

İlkbahar ve Sonbaharda yapılması daha iyi sonuçlar verir.

 Saat olarak en çok güneş doğduktan 2-3 saat sonra veya akşama doğru yapılabilir. 

Yemekten 2 saat sonra hacamat yapmak tercih edilir. 

 

 

 

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Yedi yıldır diyalize giriyor
Batman’da faaliyet gösteren Hedef Kurs Merkezi tarafından, dünyada ender gö..
Özel Zilan Hastanesi 2019 yılı için uzman hekim kadrosunu akademisyenlerle..
Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi’ verildi. 20..
Henüz 13 günlükken geçirdiği menenjit nedeniyle konuşma ve algılama yetisin..
Kadıköy Cep Dünyası'ndan Lösemili Çocuklara Destek!


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=