Lütfen bekleyin..


Uyuz vakalarında artış!

17 Aralık 2019, 11:35 - Okunma: 821

Uyuz vakalarında artış!

Ülke genelinde önceki yıllara nazaran uyuz vakalarındaki artışa dikkat çeken uzmanlar bu artışın bir salgın haline dönüşmekte olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Özel Batman Yaşam Hastanesinden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Enver Turan “Uyuza bağlı kaşıntı yakınmasıyla Cildiye polikliniklerine başvuran hasta sayısında ciddi bir artış var. Üstelik bu vakalar önceki yıllara nazaran tedaviye cevap verme konusunda daha dirençli bir karakter sergiliyor” ifadelerini kullandı. 

Dr. Turan, Hastalığa “sarcopt” adı verilen bir parazitin neden olduğunu, 2-3 haftalık kuluçka zamanından sonra özellikle geceleri artan şiddetli bir kaşıntıya neden olduğunu belirtti.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığı özellikle geceleri artan yoğun kaşıntı ve bu kaşıntıya eşlik eden döküntülerle seyreden, özellikle toplu yaşam alanlarında ve aile içinde insandan insana bulaşabilen parazitik bir cilt hastalığıdır.

Hastalığın kaynağı Nedir?

Kaynak; ancak mikroskop ile fark edilebilen bir eklem bacaklı olan “Sarcoptes Scabiei var. Hominis” adı verilen bir parazittir.

Hastalık kimlerde görülür?

Hastalık herhangi bir cinsiyet ve yaş ayırımı yapmaksızın tüm yaş ve etnik gruplarda ve tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Günümüzde önceki yıllara göre ciddi oranda artış gösterdiğinden özellikle bakım evleri, yurtlar, kreşler gibi toplu yaşanan yerlerde daha ciddi salgınlar yapabilmektedir.

Hastalık bulaşıcı mıdır?

Evet, hastalık bulaşıcıdır ve kişiden kişiye yarım saatlik bir yakın temasta bile (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalığın ortalama 3-6 hafta gibi bir kuluçka zamanı bulunmaktadır. Daha sonra şikâyetler belirmeye başlar.  Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli yakınmadır.

El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, ayak bilekleri, ayaklar, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, kalçalar ve genital bölge kaşıntı ve lezyonların görülebileceği vücut bölgeleridir. Parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapıları en belirgin lezyondur. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar oluşabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Uyuz tedavisi bir cildiye uzmanı tarafından hastanın yaşı ve bağışıklık sisteminin durumuna göre belirlenir. Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikâyetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gereklidir.

Tedavi esnasında nelere dikkat edilmelidir?

1. Vücuda sürülecek yerel tedavi ürünleri kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir.

2. Kullanılan çamaşır ve çarşafların tercihen 60 derecede yıkanması ve özellikle dikiş yerlerinin ütülenmesi gereklidir.

3. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama 5-7 gün saklanması yeterli olacaktır.

4. Başarılı bir tedaviden sonra bile hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır.

5. Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmeleri çok önemlidir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Merve sardun
230 gün önce
Bir yakınım uyuz oldu. Aşırı kaşınıyor
Bana bulaşmasını nasıl önleyebilirim...
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
3 ADRES KORONA VİRÜS NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI
5 İL İÇİN KRİTİK UYARI
BATMAN’DA BAYRAM BİLANÇOSU! BAKIN KAÇ KİŞİ YARALANDI
BAKAN KOCA, AĞIR HASTA SAYISI ARTAN ŞEHİRLERİ AÇIKLADI
30 GÜN SONRA BİR İLK
AYNI ANDA BAĞIRSAĞINDA KÖTÜ HUYLU 3 TÜMÖR TESPİT EDİLDİ
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=