Lütfen bekleyin..


‘PARAYI ÇARÇUR ETMİŞLER’

22 Mayıs 2020, 14:03 - Okunma: 2495

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’den Çarpıcı Açıklamalar

‘9 yılda 4 jeneratörü bağlayamamışlar!’

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, bayram özel sayımıza önemli açıklamalarda bulundu. Gazetemizin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın yönetmenimiz Ferit Tunç’un sorduğu soruları tek tek yanıtlayan Vali Şahin, gündeme dair çarpıcı demeçlerde bulundu. 
Ulaşımdan altyapıya, sağlıktan turizme, üretimden yeni yatırımlara ve en önemlisi İluh Deresinin kaderi ile ilgili birçok konu üzerinde Gazeteci Ferit Tunç’un sorunlarını yanıtlayan Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Şahin, bayram özel sayımıza birbirinden önemli konulara açıklık getirdi. Pandemi sürecinde Batman’da üretim ne şekilde etkilendi? Yeni Hasankeyf’te turizm potansiyeli hangi yönde olacak? 50 yıl aradan sonra İluh Deresi sorunu çözüme kavuşacak mı? 5 yıldır bir türlü yapımı bitmeyen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ne zaman bitecek? Batman tarımında alternatif ürün olan lavanta ekimi hangi seyirde ilerliyor? Belediye Eski Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy’un döneminde yarım kalan projeler yeni dönemde tekrar hayata geçirilecek mi? Bütün bu soruların yanıtı Gazeteci Ferit Tunç’un Vali Şahin ile yapmış olduğu röportajda bulabilirsiniz. Sizleri çarpıcı Bayram Özel röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

***

İLUH İÇİN 300 REZERV KONUT 

Öncelikle Batman’ın kangrenleşen 50 yıllık sorunu olan İluh Deresinin ıslah edilmesi konusunda gündemde önemli duyumlar yer alıyor. Batman’ın 50 yıllık sorunu bu süreçte çözüme kavuşacak mı? 
İluh Deresinin ıslah çalışması zor ve uzun bir iştir. Kişilerin mülkleri var, bu mülklerin nakli söz konusu. Orada bir kısım hazine arazisi var, bir kısım başka araziler var. Bu arazilerin tespiti ve bunlara yönelik bir rezerv arazi lazımdır. Yani insanları evinden edecekseniz, onları uygun bir eve de önceden nakletmeniz lazım. Sayın Bakanımızla yakın dönemde görüşmemizden sonra TOKİ Başkanına bu konuyla ilgili bir talimat verdi. Bize 300’e kadar rezerv konut yapın diye. Şimdi TOKİ yer arayışı içerisinde ve bu binaların yapılacağı arsa için arayışlar sürüyor. Tabi bizim burayla ilgili başka bir projemiz daha var; ama henüz olgunlaşmadığı için onu şimdi söylemek istemiyorum. Eğer onu yapabilirsek çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde İluh Deresi sorununu çözebileceğiz. Vatandaşlarımız şunu iyi bilsin ve rahat olsunlar; İluh Deresi ve civarının kentsel dönüşümü bizim birinci önceliğimiz. Dolayısıyla yoğun bir mesai harcıyoruz. 
BÜYÜK BİR KAZA YAŞANDI
Batman’ın önemli sağlık yatırımlarından biri olan Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bilindiği üzere 5 yıldır bir türlü yapımında sona gelinmedi. Bu yeni hastanenin yapımı ne zaman bitecek ve 2020 yatırım programında yer alan 500 yataklı yeni Devlet Hastanesi’nin yapımında da benzer sorunları yaşayacak mıyız?
Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yapımının 5 yıl sürmesi ile ilgili çok farklı konular var. Tamamen bu müteahhit hatası da denilmez. Orada proje değişiklikleri oldu, binanın bulunduğu yerde koca koca obruklar çıktı, fay hattı çıktı; yani oranın çok zor bir arsası vardı. Hem de çok dardı. Bütün bunlarla beraber yılan hikâyesine dönüştü. Yani büyük bir kaza yaşandı; ama biz 500 yataklı yeni Devlet Hastanesinde böyle bir kaza yaşamayacağız. Bir buçuk yılda tamamlamayı düşünüyoruz. Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Haziranda bitmesi gerekiyordu; ama ön görümüz yeni bir uzatma talebi olacak. Şuan ki görüntüde Temmuzun sonunda bitmesine çok ihtimal vermiyorum. Yani Ağustosu bulacak. Ama biz sanki bitecekmiş gibi Sağlık Bakanlığı olarak şuan itibariyle tıbbi cihazların, teftişin ve diğer konuların ihale işlemlerini yapıyoruz. Hatta doktor talebi de yaptık. Yani biz, Temmuz’da bitecekmiş gibi hazırız. TOKİ’nin işi bize teslim etmesini bekliyoruz.  

Peki, mevcut Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ne olacak?
Mevcut Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bulunduğu alanın mevcut imar çalışmasını yapıyoruz, oranın imar çalışmasıyla beraber Mevcut Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin hemen arka tarafında lojmanları naklederek ve o arsayı da genişleterek yeşil bir alanla birlikte Sağlık Bakanlığından yeni bir dal hastanesi talebinde bulunacağız. O bina artık yeni bir hastaneyi kaldırmaz. Yıkılarak yerine başka bir bina yapacağız. 
HASANKEYF’İ TANITIMIYLA ALAKALI CİDDİ HAMLELER YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
Bilindiği üzere 70 yıllık bir proje olan Ilısu Barajıyla birlikte Hasankeyf sulara gömüldü. Yeni Hasankeyf’te ise yeni bir hayat başladı. Yeni Hasankeyf’te turizmin canlanması için ne tür projeler var?
Hasankeyf’te dünya tarihinin gördüğü en büyük tarihi eser nakil operasyonu yapıldı. Bu pandemi süreci olmasaydı turizm haftası ile beraber Haziran ayı başı itibaren orada su sporları başta olmak üzere çeşitli etkinliklerle Hasankeyf için tanıtım atağına girişecektik; fakat maalesef bu pandemi süreci bizi engelledi. Önümüzdeki sonbaharda salgını geride bırakmış olacağız ve biz Hasankeyf’in tanıtımıyla alakalı ciddi ataklar, ciddi hamleler yapmayı düşünüyoruz. Burayla ilgili çok güzel projelerimiz var. 

Mesela...
Mesela bir El-Cezeri Bilim Parkı düşünüyoruz ki şuanda konsept projesini çizdirdik. Burası bir müze park ve açık alanda insanların gezeceği El-Cezeri’nin yapmış olduğu eserleri yeniden aslına uygun şekilde üretilmiş olduğu gibi yapacağız ve insanlar bu parkı ziyaret etme imkânı bulacaklar. İçerisinde 10 metrelik devasa bir çarkın da bulunduğu ve müthiş bir görseli olan bir park planlıyoruz. Onun dışında liman başkanlıklarıyla görüşüyoruz. Hem tarihi alana gidiş geliş yapılacak bir tekne ruhsatlandırması üzerine çalışıyoruz, hem de tekne turları planlıyoruz. Bunların tamamının işletmesini vatandaşlar yapacak; fakat ruhsatlandırılarak, yetki belgesi alarak yapacak.  Karşı tarafa gidip gelecek 4 büyük gezi teknesi düşünüyoruz. Daha küçük boyutta olan tur tekneleri ise sayıca çok daha fazla olacaktır. Ayrıca balıkçılıkla ilgili de imkanlar olacak. Konaklama üzerine de yeni çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki yıl bu konuda gerekli adımları atacağız. Bunu sağlıklı bir şekilde yapmamız lazım. Özellikle o bölgedeki tarihi dokuya, mimari yapıya uygun olmayan yapılaşmalara da müsaade etmememiz lazım. Bu konuda çok titiz davranıyoruz. 

MARDİN’DEKİ FABRİKA PAZAR SORUNUMUZU GİDERECEK
Geçtiğimiz yıl Batman tarımına alternatif ürünler kazandırmak amacıyla ilk kez lavanta ekimi yapıldı. Lavanta ekiminde son durum hangi yönde ilerliyor?
Mardin’deki lavanta fabrikası bizim için önemli bir imkandır. Biz bu lavanta ekim işine girerken ilgili arkadaşlarla Isparta’ya çalışma gezisi düzenlemiştik. İlkin rekabetin oluşması ve Fabrikanın bölgeye uzak mesafede olma gibi durumlar seyahattekilerin moralini biraz bozmuş ve ister istemez endişelere neden olmuştu. Şeylerde söylemişlerdi. Daha sonra arkadaşlar Mardin’deki Berdan Mardini’in yeni kurduğu fabrikayla görüşme sağladılar ve o fabrikayla da bizim artık Pazar bulma sorunumuz da kalmadı. Bu da bize bir şevk verdi ve geçen sene lavantalarımızı diktik. Yakinen de takip ediyorum hepsi de tuttu, bir sıkıntı gözükmüyor. Bunlar üçüncü yılda verim veriyorlar.  Bu yılı iyi geçirdik. İnşallah önümüzdeki yıllarda da böyle devam eder. 
BATMAN’DA ÜRETİM DEVAM EDİYOR
Malumünüz  üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgınla karşı karşıyayız.  Bu salgınla birlikte dünya çapında bir üretim sorunu ortaya çıktı. Üretim konusunda Batman ne durumdadır?
Batman’da çok az sayıda fabrika kapandı. Yaklaşık 60 tekstil fabrikası hemen dönüştüler. Maske üretimi ve tıbbi ekipman üretimi ve benzerlerine dönüştüler ve ciddi siparişler alıyorlar. Sadece birkaç fabrika durdu, onlar da en son görüştüğümde Avrupalı tedarikçilerinin Haziran’ın başına sipariş geçtiklerini söylediler. Dolayısıyla tekstilde bizim korktuğumuz bir olumsuzluk gözükmüyor. Bizim ikinci büyük sektörümüz de inşaat sektörüdür. İnşaatta da negatif bir durum yok. İnşaat malzemesi üreten fabrikalarımız da çalışıyor. Gıda fabrikaları üçüncü sıradaydı. Onlarla ilgili zaten bir sıkıntı yok. Yani OSB’deki fabrikalarımız mümkün olduğu şekilde en az hasarla çıkmış gibi görünüyor. Nitekim bizim genişleme alanımız, birinci genişleme alanımız olan o 29 parsel verdiğimiz 630 dönümlük alanda şuanda fabrikaların hızlı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz. 
BİZ ERTUĞ BEYİN PROJELERİNİN SAHİBİYİZ VE TAKİPÇİSİYİZ
Yatırımlardan demin bahsettik. Şimdi de biraz ulaşım konusuna değinmek istiyorum. Ertuğ Şevket Aksoy belediyenin başındayken 3. Etap Vizyon proje çalışması vardı. Gayet kapsamlı bir proje hazırlanmıştı. Sizin dönemizde bu proje hayata geçirilecek mi?
O projeyi önemsiyoruz. İnşallah kaldığımız yerden devam edecek. Ertuğ Bey’in zamanında çok güzel planlanmış, hazırlanmış pek çok proje var. Biz bu projelerin sahibiyiz ve takipçisiyiz. 
TOPLU ULAŞIMDA HAVUZ SİTEMİ 
Toplu ulaşımda da Ertuğ Şevket Aksoy döneminde hazırlanmış proje vardı. Havuz sitemi üzerine kurulmuş bir projeydi. Bu konuda da her hangi bir çalışmanız olacak mı?
Arkadaşlar onunla ilgili hazırlık yapıyorlar. Bana yapmış oldukları çalışmayı sunacaklar. Ondan sonra da paydaşlarımızla toplanacağız ve o projenin hayata geçmesini ben de istiyorum. Gerekli revizyondan sonra inşallah biz o projeyi de diğer projede olduğu gibi devreye sokmak istiyoruz. Belediye toplu ulaşımını da bu konuda tekrar elden geçireceğiz, düzelteceğiz. 
YÜKSEK FAİZLE 20 MİLYON TL KREDİ ÇEKMİŞLER
Son olarak eklemek istediğiniz herhangi bir konu var mı?
Ertuğ Şevket Bey, zamanında yapılan hizmetleri durdurmuşlar. O zaman borcun düşmesini beklersiniz değil mi? Oysa Borç 64 milyon lira artmış. O zaman sorarlar insana ne yaptınız? Bakınız Ertuğ Şevket Bey, döneminde en son 2018 yılında 170 bin ton  asfalt yapılmış. Bunlar gelmiş bu asfaltı 98 bin tona düşürmüşler. Tamam tercihtir, saygı duyarım. O zaman da ona göre borcun düşmesi lazım. Denir ki; ‘biz borçlanmayacağız, kendi yağımızda kavrulacağız dolayısıyla asfaltı azaltıyorum borç düşecek’ tamam olabilir derim; ama borç düşmemiş ve üstelik 64 milyon artmış’. Şimdi biz, asfaltı tekrar 170 bin tona çıkarttık. 
Kayyum belediyelerine para akıyor söylemeleri var...
Size net söyleyebilirim; ‘işte kayyum belediyesine para akıyor’ yok böyle bir para. Tam tersi devlet hukukla yürür, mevzuatı vardır. Belediyelere aktarılan para kamu gelirlerinden belli bir payı iller bankasına ayrılır o da belli kriterlere göre gönderilir. Mayıs ayında bizim payımız yarı yarıya düştü. 10 milyon kayıptayız. Niye? Çünkü bu salgın nedeniyle kamu gelirleri çok ciddi düştü. Kamu gelirleri düştüğü için bizim  payımız da düştü. Bizden önceki kısa dönemde böyle bir şey yoktu. Netice itibariyle ciddi payları geldi, paylarını aldılar. Üzerine borçlandırma yaptılar. 20 milyon lira Deniz Banktan borç almışlar 1.25 yüksel faizle. Gitmişler bunun 10 milyonuyla otobüslerin parasını vermişler. Peki, kalan 10 milyon nerede? Onu da çarçur etmişler.   
4 TANE JENERATÖRÜ 9 YILDIR BAĞLATMAMIŞLAR 
Bazen elektrik kesintisi yaşandığında suların da kesilmesi ciddi bir sıkıntı değil mi?
BASKİ’ye gittim. Arkadaşlar, size bir soru soracağım dedim: ‘elektrik kesildiğinde su niye kesilir?’ sorusunu sordum. 9 yıl önce 4 tane jeneratör almışlar; ama bağlamamışlar. Her biri bir oda kadar. 9 yılda kaç belediye başkanı gelmiş kimse bu sorduğum soruyu soramamış herhalde ve ben onlara dedim derhal bağlantılarını yapın. Bu jeneratörler yetmiyorsa yeni jeneratör alayım; DEDAŞ hiç elektrik vermese dahi mazotu koyacağız şehir susuz kalmayacak. 
 

Değerli vaktinizi ayırıp, sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkürler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
VATANDAŞLARDAN ANLAMLI BAYRAM KUTLAMASI
İLUH İÇİN 300 REZERV KONUT
Batman Valiliğinden önemli duyuru
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ'TAN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI
‘MİLLETİMİZİ KADERİNE TERK ETMEDİK’
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=