Lütfen bekleyin..


‘KORKMAYA GEREK YOK; AMA REHAVETE DE KAPILMAYIN’

22 Mayıs 2020, 16:33 - Okunma: 840

‘KORKMAYA GEREK YOK; AMA REHAVETE DE KAPILMAYIN’

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs (Covid-19) pandemisine ilişkin Batman’da yaşanılan gelimleri gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  Vaka ve buna bağlı ölüm oranlarında Batman’ın ülke ortalamasının altında seyrettiğini belirten Pamukçu, “Korkmaya gerek yok, ama rehavete de kapılmayın” uyarısında bulundu.
“ÇOK CİDDİ ÖNLEMLER ALDIK”
Pandemi sürecinde tüm yurtta olduğu gibi Batman’da da bulunan sağlık çalışanlarının özverili çabaları ile salgının artık kontrol altına alındığını belirten Dr. Pamukçu, bir ay önce pik noktasından sonra kentte vaka sayısının giderek azaldığına dikkat çekti.  Dr. Pamukçu, “Pik noktamızın görüldüğü bir ay önceki dönemden itibaren yavai yavaş vaka sayılarımız azaldı. İnşallah vatandaşlarımızın duyarlılığı ve destekleriyle iyi bir şekilde bayrama girmeyi planlıyoruz. Bu anlamda halk sağlığı filyasyon yapan geniş bir ekibimiz var. Orada vakaların sınırda kalabilmesi için çok ciddi önlemler aldık. İhtiyaç halinde karantina kararları alınıyor. Dolayısıyla bu süreç Batman için yavaş yavaş normalleşmeye ama yeni normalleşmeye doğru ilerliyor” dedi. 
“YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNE DOĞRU İLERLİYORUZ”
Ülke genelinde salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte yeni normalleşme sürecine geçilmek üzere olduğuna dikkat çeken Dr. Pamukçu, “Sosyal izolasyon kurallarının uygulandığı, sosyal mesafe kurallarının uygulandığı, maske ve yeni bir hayatın başladığı bir normalleşme dönemine doğru gidiyoruz. Batman İl Sağlık Müdürlüğü olarak yeni normalleşmenin hazırlıklarını yapıyoruz. Bu çalışmalarda bizim sağlık çalışanlarımızın yanında diğer kurum ve kuruluşların da desteğini istemekteyiz. Başta valiliğimiz olmak üzere emniyet müdürlüğümüz, milli eğitim müdürlüğümüz, gençlik ve spor müdürlüğümüz ve diğer tüm kamu kuruluşlardan destek istiyoruz. İnşallah el birliği ile hem Türkiye’de hem Batman’da bu süreci başarılı bir şekilde atlatacağız” diye konuştu. 
4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA SAĞLIKÇILAR GÖREVİNİN BAŞINDA OLACAK 
81 ilde uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağında sağlık çalışanlarının yine hizmet vereceğini belirten Dr. Pamukçu, “Bölge Devlet Hastanemizde 8 uzman hekimin olacağı bir sistem yine aynı şekilde 4 günlük sakağa çıkma yasağında devam edecek. Evde sağlık ekiplerimiz çok güçlendirilmiş bir şekilde hizmetlerini vermeye devam edecekler. Vatandaşlarımızın bu anlamda sağlık hizmetlerinden ve ulaşımdan her hangi bir sıkıntıları olmayacak. Ayrıca 112 acil servislerimizdeki görevli personel sayımız normalin üstünde çok fazla Batmanlıların hizmetinde olacak. Sağlık sitemi anlamında her hangi bir sıkıntısı olan şahıslar 112 aracılığı ile ve kriz merkezi aracılığı ile bizlere ulaşabilecekler. Bunun dışında tüm ilçe hastanelerimiz açık olacak. Özel hastanelerimizin acil servisleri açık olacak. Bayramda da pandemi süreciyle ilgili mücadelemizi son hızla devam ettireceğiz” açıklamaların da bulundu. 
“BATMAN’IN HER YERİNDE VAKALARIMIZ VAR”
Batman’ın salgında yaşadığı son durumu da son alarak açıklayan Dr. Pamukçu, “Batman’ın her yerinde vakalarımız var. Özel olarak riski fazla olan lokal bazı mahallelerimiz ve bazı köylerimiz var. Her ne kadar Türkiye ortalamasının altında olsak da Batman’ın tümünde yayılmış şekildedir.  Hemen memen her mahallede vakamız. Özel olarak Cudi Mahallesinde yoğunlaşan bir vaka kitlemiz var. Ayrıca bazı karantina köylerimizde de vakaların yoğunlaşması üzerine karantina kararı aldık. Bu iş yapılan mücadeleyle çok iyi bir noktaya getirildi. Vaka sayılarımızı kontrol altına aldık. Vaka sayılarımız çok iyi şekilde düştü. Fakat en ufak bir rehavetimize de yine karşımıza bir salgın olarak gelebilir. Dolayısıyla vatandaşlarımız yeni normal dediğimiz süreçte neler yapması lazım? Sosyal izalasyon kurallarına uygun bir şekilde davranması lazım. Kalabalık ortamlardan uzak durulması lazım. Dışarıya çıktıklarında mutlaka maske ile çıkmaları gerekiyor. Bu anlamda sağlık tesislerimizde maske dağıtıyoruz. Bunun dışında çeşitli kurum ve kuruluşlar da bu anlamda vatandaşlara yönelik maske dağıtım seferberliği var. Bizim vatandaşlardan ricamız; sağlık Bakanlığı ve Batman İl Sağlık Müdürlüğümüzün ön gördüğü kurallar çerçevesinde bir normalleşme sürecine kendilerini hazırlamaları gerekiyor. Korkmaya gerek yok ama rehavete de kapılmayın” şeklinde konuştu.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
4 İlde coronavirüs yeniden hortladı! Gevşeme pahalıya mal olabilir
24 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı..
Sağlık Bakanı yeni can kaybı ve vaka sayılarını açıkladı
Coronavirüs salgınında Batman’da son durum
YUSUF’UN YAŞAMASI TÜRKİYE’YE BAĞLI
Sağlık Bakanı yeni can kaybı ve vaka sayılarını açıkladı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=