Lütfen bekleyin..


‘KORONA SÜRECİNDE AŞI YAPTIRIN’

17 Eylül 2020, 12:40 - Okunma: 355

BATMAN ECZACI ODASI BAŞKAN BAYHAN’DAN ÇAĞRI!


Batman Eczacı Odası Başkan Uzm. Ecz. Adnan Bayhan, Covid-19 salgın sürecinde kış ayı öncesi grip, nezle, bakteri enfeksiyonu gibi mevsimlere özgü hastalıkların sayısını azalmak amacıyla grip ve zatürre aşısını önceden yaptırma çağrısında bulundu. 
Grip ve zatürre aşısının kış aylarına girmeden önemine değinen Bayhan, Bu aşıları yaparak böylelikle Covid-19 hastalığını ayırt etmede yardımcı olacağını belirtti. Türkiye’de bu yıl gelecek grip aşısı doz sayısının 1,5 milyon olduğuna dair bilginin olduğunu söyleyen Bayhan, “Ülkemizde kronik hasta sayısının 6-7 milyon civarında olduğunu da hesaba katarsak gelecek aşı sayısının artan talebe karşı yetersiz kalacağı öngörülmektedir. Bu minvalde Ekim-Kasım aylarında eczanelerimize girişi beklenen grip aşıları 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin bu durumlarını belgelendirmeleri halinde sağlık raporu aranmaksızın reçete karşılığında eczanelerimizden karşılayabilirler. Ayrıca; Gebeliğin 2. Veya 3, trimesterinde olan gebeler, astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar, diyabet dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı olan, kronik renal disfonksiyonu, Hemoglonopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünosupresif tedavi alanlar, 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar, hastalıklarının durumunu belirten sağlık raporuna dayanılarak tüm hekimlerce her Eylül ila Şubat dönemleri içerisinde reçete edildiğinde bir defaya mahsus olmak üzere eczanelerimizden karşılayabilirler. Yine şu sıralar eczanelerde bulunmasında güçlük çekilen Zatürre aşıları ise zaten Aile Sağlığı Merkezlerinde 65 yaş ve üzeri kişilere ve Kronik hastalığı olan hastalara ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Sağlığın ana bileşenlerinden biri olan eczacılar bu salgın sürecinde halk sağlığı boyutunda ciddi emek sarf ediyorlar. Hatta eczanelerimiz hastaların ilk uğrak yeri haline gelmiştir. Bu pandemi sürecinde kronik hastalığı olanların verilen ikinci bir emre kadar ilaçlarını hastanelere gitmeden, reçete ettirmeden eczacı danışmanlığında 1. Basamak Sağlık Kuruluşu olan eczanelerimizden temin edebilirler” dedi.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
BATMAN’A 14 DOKTOR ATANIYOR
TEDAVİ SÜRECİ PANDEMİYE UYGUN ŞEKİLDE DÜZENLENİYOR
BATMAN’DA KORONA TEDBİRLERİ GÖRÜŞÜLDÜ
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ DUYURU
65 İLAÇ HAKKINDA YENİ KARAR
Sağlık Ekipleri 112 ACİL Çağrı Merkezine entegre oldu
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=