Lütfen bekleyin..


EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BATMAN’A ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK

22 Kasım 2020, 16:20 - Okunma: 2676

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BATMAN’A ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir’in Batman Bölge Devlet Hastanesi ile Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin entegre edilerek Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürüleceği müjdesini vermişti. Böylelikle Batman, Tıp Fakültesi olmayıp Eğitim ve Araştırma Hastanesi verilen nadir illerden biri oldu. Batman’ın sağlık yatırımları açısından büyük bir önem teşkil edecek olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kente kazandıracağı avantajları sizler için derledik. 
Bir süredir Batman’a tıp fakültesinin kazandırılması konusunda gerek siyasiler gerek STK’ların talepleri olmuştu. Tıp fakültesi talebi her ne kadar henüz karşılanmış olmasa da Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile kentte sağlık alanında önemli bir adım atılmış oldu. Tıp Fakültesi’ne giden yolda bir basamak olarak değerlendirilen Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile tıp alanında uzman yetiştirmek, eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürütmek gibi görevlerinin yanında yataklı hasta kapasitesi olan, acil durumlara müdahale edebilen ve cerrahi operasyonlarda bulunulan önemli sağlık kuruluşlu olarak değerlendiriliyor.  Geçtiğimiz gün Milletvekili Özemir’in müjdesini verdiği Eğitim ve Araştırma Hastanesi 810 yatak kapasite ile Batmanlılara hizmet verecek.
ÇEVRE İLLERE OLAN SEVKLER AZALACAK
Batman Bölge Devlet Hastanesi ile Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin entegre edilerek Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmesiyle birlikte eskiden olmayan bir çok uzmanlık dalları olan yanık ünitesi, radyo terapi ünitesi, nörolojik hastalar için inme merkezi gibi bir çok dal kentte vatandaşlara hizmet verecek. Uzmanlık dallarının Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Batman’a kazandırılması sonucunda ise artık başka illere olan sevklere de gerek kalmayacak. 
BAŞKA İLLERE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK
Eskiden ilaç ve rapor yazmak için başka illere gitmek zorunda kalan Batmanlılar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Batman’a hizmet vermeye başlamasıyla birlikte artık başka illere gitmesine gerek kalmayacak. Böylelikle ıstırap haline dönüşen ilaç ve rapor yazmaları Batman’da yapılabilecek. 
SAĞLIK TURİZMİ GELİŞECEK
Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Batman’a kazandıracağı bir başka gelişmede sağlık turizminde yaşanılacak. Gerek Ortadoğu ülkelerinden gerek çevre illerden Batman’a tedavi için gelen hasta sayısında da önemli bir artış sağlanacak. Kentte bulunan özel hastanelerde ise bu alandan önemli ölçekte faydalanacak. 
DOKTORLARIN KALMASI SAĞLANACAK
Öte yandan uzman olarak Batman’a gelen birçok doktor iler ki yıllarda doçent ve profesör ola bilmeleri için başka illere gitmek zorunda kalıyorlardı. Durum öyle olunca da Batman’ın doktor ihtiyaçlarında sıkıntılar yaşanılıyordu. Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte Batman’a gelecek olan Doçent ve Profesörler, kentte görev yapan doktorların hoca olmalarını sağlayabilecek. Böylelikle hoca olmak için Batman’dan ayrılmak zorunda kalan birçok doktor kentte kalarak vatandaşlara hizmet edebilecek. 
TIP FAKÜLTESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR BASAMAK OLACAK
Batman’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulma kararı ile kente tıp fakültesi kazandırılması için de önemli bir basamak olarak görülüyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tam anlamıyla hayata geçirilmesiyle ilerde bir tıp fakültesi ile ilişkilendirilip Batman’a bu alanda artı bir sağlık değeri kazandırılma imkânı doğacak.  
 

 

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT
57 gün önce
KİMSE BİRBİRİNİ KANDIRMASIN,BASİRETSİZ YÖNETİCİLER VE SİYASİLERİN ARKA BAHÇESİ OLACAK İDARECİLER OLDUĞU MÜDDETÇE 1 YILDA ORASI ÇÖP OLACAKTIR.BÖLGE HASTANESİ CANLI ÖRNEĞİDİR.
Aslan günenç
58 gün önce
Teşekkür ederiz Sayın Vekilim hayırlı olsun hizmette başarılarınızın devamını dileriz
A konak
58 gün önce
Yeni yapilacak hastane ne aşamada
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
BATMAN'DA İLK KORONAVİRÜS AŞILARI YAPILDI
Türkiye'de korona aşısı randevuları başladı
‘İLAVE EK ÖDEME BELİRSİZLİĞİ SORUNLARA YOL AÇIYOR’
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE PROFESÖR BAŞHEKİM
BATMAN’DA YILIN İLK BEBEĞİ ‘ÇAĞIL’ OLDU
BAŞARILI OPERASYONLA HAYATA TUTUNDU
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=