Lütfen bekleyin..


BATMAN TMMOB İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

01 Mart 2021, 13:05 - Okunma: 382

BATMAN TMMOB İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Son dönemde Batman’da yaşanan ölümlü iş kazalarına ilişkin Batman TMMOB’den basın açıklaması yapıldı. Batman TMMOB bileşenleri yaptıkları basın açıklamasıyla iş kazalarının önlenmesine yönelik Devlet, işveren ve işçilere düşen görevleri sıraladı. 
Batman’da son dönemlerde inşaatlarda meydana gelen iş kazaları ve can kayıpları iş güvenliği konusunu tekrar gündeme getirdi. Batman TMMOB bileşenleri, son günlerde artan ölümlü iş kazalarına dikkat çekerek, iş kazalarının önlenmesine yönelik Devlet, işveren ve işçilere düşen görevleri gündeme taşıdı. Batman TMMOB bileşenleri yaptıkları basın açıklamasıyla, “İş kazalarının oluşumunu engellemek ya da riski en aza indirmek için alınması gereken başlıca tedbirler şunlardır; Devlet, işveren ve işçilere düşen görevler nelerdir? Devlet iş sağlığı ve güvenliği konularında iş sahalarını ve şantiyeleri sıklıkla denetlemelidir. Kurallara uyulmadığının tespiti halinde caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır. İşveren ise, işçilerin güvenlik kurallarına uyup uymadığını kontrol etmelidir. İşçileri bu konuda bilinçlendirmek ve çalışma sahalarında iş güvenliği konusunda uzman kişiler çalıştırmak zorundadır. Bu konuda özellikle şantiye alanlarında şantiye şeflerine de iş düşmektedir. Eğitimli ve bilinçli bir mühendis işçilerin koruyucular, iş makinaları ve kullanılan diğer donanımlar hakkında sıklıkla bilgilendirilmesi gerektiğinin bilincinde olmalıdır. İşçilere gelince öncelikle kendi hayatlarını her şeyin üstünde tutup, iş güvenliği ile ilgili tüm kurallara hassasiyetle uymalıdır, kendine aşırı güven ve bana bir şey olmaz mantığı ile hareket etmemeli, her durumda dikkatli ve temkinli davranmalıdır. Bu konudaki yasal düzenlemeler, sıkı denetimler, taviz verilmeyen tutum ve caydırıcı cezalarla sorunun üstesinden gelinmeye çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra eğitim temel rol oynamaktadır. Türkiye’de gerek meslek liselerinde ve yükseköğretim kurumlarında ve inşaatlarda ki eğitimler gerekse OSGB lerin işçilere vermesi gereken iş güvenliği eğitimi çok yetersizdir. Mühendislik fakültelerinin çoğunda iş güvenliği dersi ya hiç okutulmamakta veya seçmeli ders olarak verilmektedir. Aynı zamanda inşaata başlamadan önce bütün işçiler sağlık kontrolünden geçirilmeli ve meslek eğitim sertifikası edindirilmelidir. Dileriz ki bütün bu etkenler bir bütün olarak değerlendirilir ve gerekli tedbirler alınır. Aksi takdirde ne yazık ki Türkiye inşaat sektöründe meydana gelen kazalar açısından üst sıralarda yer almaya devam edecektirçekçi olmayacaktır” denildi.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
ARALARINDA BATMAN MİLLETVEKİLİ DE VAR
BİTME AŞAMASINA GELDİ
ESENLER’DEN BATMAN’A SEVGİ KAMYONU
BARO BAŞKANI ŞENSES MAZBATASINI ALDI
MİNİK ELİF EVA’YA ANLAMLI DESTEK
BELEDİYEDEN MUHTAÇ AİLELER İÇİN YENİ KARAR!
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=