Lütfen bekleyin..


‘YEREL BASINA İKTİDARDAN TEMMUZ DARBESİ’

07 Temmuz 2021, 13:16 - Okunma: 413

‘YEREL BASINA İKTİDARDAN TEMMUZ DARBESİ’


Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanı Ziyaülhak Yamaç, yerel basının kamu kurumlarından aldığı ilan haklarının kesilmesi kabul edilemez bir durum olduğunu, ekonomik şiddet ve sansürün farklı bir versiyonu olduğunu söyledi.
 Yeniden Refah Partisi olarak ekonomik, sosyal ve siyasal etkisi düşünülmeden uygulamaya konulan kararları kınadıklarını söyleyen Yamaç, “Bir ülkede adaletin ve paylaşımın adil olabilmesi için 4 bağımsız temel kuvvete ihtiyaç vardır. Bağımsız Yasama, Bağımsız Yürütme, Bağımsız Yargı ve Bağımsız Basın kuruluşlarıdır.  İlk üç kuvvet devletin tüm imkânlarından nemalanıyorlar ve toplanan gelirlerin iliğini kurutuncaya kadar yararlanıyorlar. Basın ise yetim ve öksüz bir şekilde bu üç kuvvetin baskısı altında inletilerek adeta ekonomik soykırım uygulanıyor. Bu dört kuvvet eşit haklara sahip olmasına rağmen bu durum meydana geliyorsa vatandaşın halini düşünemiyoruz. Malumunuz üzere yazılı basın ekonomik varlığını özel sektör reklamlarından ve devlet kurumlarının ilanlarından ücret alarak sürdürmektedir. Basın ilan kurumundan bu hakkı elde edebilmenin çok ağır şartları vardır. Bu ağır şartlar basının gelişmesinin önünde en büyük engeldir ve Bir tekelleşmedir veya burjuvazi konumundaki malum medyaya verilmiş bir imtiyaz olarak değerlendirilebilir. Üniversitelerden basın bölümünü okuyan insanların bir gazete açabilmek ve basın ilan kurumundan ilan almaya hak kazanabilmesi için ‘’deveye hendek atlatmak’’ kadar zor şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu durumda basın bağımlı hale getirilmeye ve şehir içi minibüs hattı gibi sadece imtiyazlı kişilerden oluşan bir klik haline gelmektedir. Adalet ve vicdanları kanatan bu durum ekonomik olarak zayıf ve sefalet içinde yüzen gazetecilerin, varlığını sürdürememesini de beraberinde getirmektedir. Diğer taraftan sırtını devlete dayayıp devletin tüm imkan ve imkansızlıklarından faydalanan ilk üç kuvvet yasama yürütme ve yargının manevi olarak ise ekstradan elde ettiği saygınlık ve bunun getirdiği imtiyazı hiç bir zaman 4. Kuvvet olan basın elde edememiştir. Bu 4 kuvveti kardeş olarak düşünürsek ilk üç kardeş dördüncü kardeşe haksızlık yapmaktadır yasal kılıf uydurularak meşrulaştıran bu adaletsizlikler kamuoyunun gözünden kaçmamaktadır. Aynı zamanda basına yönelik bu tür güvenlikçi, dışlayıcı ve ekonomik ambargoyu çağrıştıran çağdışı uygulamalar bizzat iktidar partisinin oy kaybı yaşamasına da sebep olmaktadır.  Bu yanlış uygulamalardan bir an önce dönülmesi yeniden refah partisinin ve kamuoyunun beklentisidir. Yeniden Refah Partisi olarak yerel basının haklarını her platformda savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
‘ADALET DÜZELİRSE EKONOMİ DE DÜZELİR’
AK PARTİ SANAYİ ESNAFIYLA GÖRÜŞTÜ
MÜJDECİ; ‘BASINA BÜYÜK DARBE VURULMUŞTUR’
DEVA’DAN MAHALLE ÇIKARMASI
AK PARTİ’DEN 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ
YEREL BASIN BİTİRİLEMEYECEK
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=