Lütfen bekleyin..


‘YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMELİ’

02 Aralık 2021, 14:44 - Okunma: 299

‘YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMELİ’

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, yaptığı açıklama ile uzman ve pratisyen hekimlerin ücretlerinde artış gösterilmesi diğer çalışanlar arasında ayrım oluşturacağını söyledi. Yalçın, uygulamayı doğru bulduklarını ancak bu düzenleme diğer sağlık çalışanlarını kapsam dışı bıraktığını ve bu düzenleme ile çalışanlar arasına nifak tohumları ekildiğini belirtti.
Sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile çalıştıklarını belirten Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, düzenlemenin sağlık çalışanlarının mesleki ve sosyal itibarlarını örselendiğini söyledi. Yalçın, “ Uzun bir süredir dünyanın ve ülkemizin gündeminde olan Covit19 pandemisine karşı fedakâr sağlık çalışanları büyük bir özveriyle mücadele etmiş, etmeye devam etmektedirler.  Sağlık çalışanları Covit19 hastalarına yakınlarından bile daha özveriyle hizmet etmiş, tedavilerini aksatmadan yapmışlardır. Ancak fedakar sağlık çalışanlarının kendilerini, ailelerini göz ardı ederek yürüttükleri büyük mücadelede emekleri görmezlikten gelinmiş, fedakarlıkları yok farz edilmiş, mesleki ve sosyal itibarları örselenmiştir” dedi.
“İŞ BARIŞINA BÜYÜK DARBE VURACAK” 
Düzenlemenin diğer sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde tekrar ele alınması gerektiğini ifade eden Sağlık Sen Batman Şube Başkanı Yalçın, Bakanlığın yanlıştan dönmesini söyledi. Yalçın, “ Dün Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından açıklanan ve ardından Meclis’te kabul edilen düzenlemeyle uzman ve pratisyen hekimlerin ücretlerinde artış sağlanmıştır. Sağlık-Sen olarak hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesinin önemli ve de gerekli olduğunu ifade etmek istiyor, bu düzenlemeyi de olumlu görüyoruz. Ancak yapılan/yapılacak olan düzenlemelerde sağlık çalışanlarının büyük bir kısmının yok farz edilmesinin, görmezlikten gelinmesinin sağlık çalışanları arasındaki iş barışına büyük darbe vuracağı, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozacağı kuşkusuzdur. Bu düzenleme çalışanlar arasında ayrım oluşturuyor. Bakanlık, derhal bu yanlıştan geri dönmelidir, düzenleme 1 milyon sağlık çalışanını kapsayacak şekilde hak ve hakkaniyet esasıyla yeniden ele alınmalıdır Sağlık çalışanlarına yapılacak en büyük kötülük, çalışanlar arasında ayrım oluşturacak, birbirine düşürecek düzenlemelerle çalışanlar arasına nifak tohumları ekilmesidir” şeklinde konuştu.
“EMEĞİMİZİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Emeklerinin değersizleştirilmesine müsaade etmeyeceklerini belirten Yalçın, “ Sağlık çalışanlarını yok sayarak atılan adımlar, sağlık sistemine zarar vermektedir. Sağlık hizmeti ekip anlayışıyla yürütülen bir hizmettir. Sağlık çalışanları arasında aynı işi yapan, aynı unvana sahip insanlar birbirinden farklı ücretler alıyorlar. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bu hakkı bize çok görenlerin vicdanına seslenmek istiyoruz. Bir sağlık çalışanı 7/24 saat çalışıyorsa, koronavirüse yakalanma oranı vatandaşa oranla 10 kat daha fazlaysa, can kurtarmak için can veriyorsa bunun karşılığını ödemek boynunuzun borcudur. Emeğimizim değersizleştirilmesine kimsenin hakkı yok ve buna asla müsaade etmeyeceğiz. Sağlık çalışanları fedakârlık yapıp kora kor mücadele ediyorsa siyasi iradeden de fedakârlık beklemek hakkımızdır” dedi.
“SAĞLIK-SEN OLARAK SİYASİ İRADEYE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ” 
Yalçın, “ Yapılacak şey belli. Adaletli bir döner sermaye sistemi acilen hayata geçirilmelidir. Biz buna yönelik çözüm önerilerimizi her bir muhatabımızla paylaştık. Sağlık çalışanlarının emeklerinin, fedakarlıklarının karşılığı verilmeli, sağlık çalışanlarını birbirine düşürecek düzenlemelerden vazgeçilmelidir.  Aksi durumda sağlık çalışanlarını görmezlikten gelenleri, sağlık çalışanlarını emeklilerini, fedakarlıklarını yok sayanları sağlık çalışanları da görmezlikten gelecektir” ifadelerini kullandı.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
AMBULANS UÇAK GECE 3’TE MİNİKLER İÇİN HAVALANDI
BATMAN UMKE’DE GELİŞTİRME EĞİTİMİ
BATMAN’DAN KONYA’YA AMBULANS UÇAKLA NAKLEDİLDİ
AMBULANS UÇAK ZEHRA BEBEK İÇİN HAVALANDI
VAKALAR 3 KAT ARTTI!
Valilik duyurdu! Batman’da korkulan oldu
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=