Lütfen bekleyin..

Şefik SEVİM

FEDAKÂRLIK

15 Nisan 2018, 11:33 - Okunma: 601

Fedakârlık, en temelde insanın kendi yaşamında merkeze aldığı bazı dinamiklere yaslanarak netleştiği alanlarda gösterdiği çabadır. İnsanın özünde saklı olan endişelerden/hesaplardan neşet eder. Fakat onu asıl güçlendiren, hareketlendiren dünyevi unsurların ötesinde aşkın değerlerdir.

Fedakârlık, insana dönük olduğu için vefayla, şükretmeyle orantılı olarak keyfiyet kazanır. Fedakârlığı bereketlendiren kolektifliktir. Hiçbir müteal değer, fedakârlığa dayanmadan yücelmemiştir. 

Fedakârlık disiplini muhtevi bir özellik taşımadığında anarşiye de kaynaklık edebilecektir. Şeytanî hesaplara matuf çabalar kendi içerisinde fedakârlık olarak görülebilir. Fakat insan ile eşyanın hikmetle konumlandırması açısından bir anlam ifade edemeyecektir.

Keyfiyeti / mahiyeti tartışmaksızın fedakârlığın neticesi üründür. Hiçbir ürün bedelsiz değildir. Fedakârlığın önünü kesen en önemli şey fedakârlığın sergilendiği alanlarda yaşanan olumsuz şok gelişmelerdir, fedakârlığın kaynağı durumunda olan şahsiyetlerin tartışılır hale gelmeleridir.

Fedakârlık farz-ı kifaye algısını sindirmez. Farz-ı ayn’ı tanır. Öbekler düzeyinde de kitleler düzeyinde de olmaması gereken bir vasatta bulunmamızın önemli bir nedeni de fedakârlığı gerektiren salih amellerin fıkhî kategorilere mahkûm edilip buna göre bir pratiğin geliştirilmesidir.

Fedakârlığın motor gücü bedense, bunu besleyen ruh da kuşkusuz insanın inancı ve idealleridir.

En teveccüh bulan fedakârlıklar, insanın kendi özelinde istikrarlılığı, yaşının üstünde sergilediği fiziki performansı, maddi şartlarını zorlayan cömertliğidir. Bu durum sosyal şahitlikte de örneklik anlamında da en fazla karşılık bulacağı özelliklerdir. 

Zorlu dönemlerde sergilenen fedakârlıklar en iz bırakan fedakârlıklardır. Bir insanın ne yaptığını bilmesi, fedakârlığı besleyen en önemli psikolojidir.

Fedakârlığa ruh katan kolektif paylaşımdır. Salih ameller açısından bir anlamda fedakârlık, muhataplar tarafından iyi okunabilme inceliği ile orantılı olarak hak ettiği bereketi yakalar.

Fedakârlık, bir insanın makbul bir konumu hakketmesi açısından tek belirleyici esas olarak kabul edilmese bile samimiyeti tescil anlamında belki de en güçlü kriter olarak kabul edilebilir. 

Kolektif çabalarda karizmatik şahsiyetler ve ilkesel disiplinler, fedakârlık ruhunu canlı tutan önemli dinamiklerdir. 

Tarihte her düşünce ve medeniyetin hayatta kalabilmesini ve canlı bir organizma gibi güçlenmesini sağlayan en önemli etkenlerdendir fedakârlık. Belki de Müslümanca şahitliğin sahadaki gözü karalılığın  bir isimlendirmesidir fedakârlık.

Doğrular üzerine fedakârlık, hayata bereket katar, örnek şahsiyetler üretir. Fedakârlıkla ameller bereketlenir, kavimler güçlenir, ülkeler kalkınır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
263 gün önce
276 gün önce
291 gün önce
305 gün önce
312 gün önce
319 gün önce
326 gün önce
333 gün önce
340 gün önce
347 gün önce
361 gün önce
368 gün önce
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=