Lütfen bekleyin..

M. Şirin Demir

FITRAT NASIL BOZULUR?

07 Mayıs 2018, 11:29 - Okunma: 542

İnsanların fıtratı nasıl bozulur veya fıtratın bozulmasına yol açan nedenler nelerdir gibi soruların üzerinde durup, paylaşmanın hayatımızdaki önemine vurgu yapmakta yarar olacağını düşünüyorum.

Dünyaya gelen herhangi bir bebek büyüdüğü zaman, fıtratı gereği oyuncaklarını arkadaşıyla paylaşıp birlikte oyun oynarlar. Paylaşım üzerinde yaratılan her bir çocuk belli bir süreliğine oyuncağını, ekmeğini ve parasını arkadaşıyla paylaşır ta ki ebeveynin bu durumu öğrenmesine kadar. 
Ebeveyn hemen çocuğuna ‘oyuncağını arkadaşınla paylaşma çocuğum arkadaşın oyuncağını kırabilir’ tembihinde bulunarak çocuğunun arkadaşıyla oyuncağını paylaşmasının önüne geçer. Ebeveyninden tembih alan o çocuk oyuncağını bir daha arkadaşıyla paylaşmaz. 

Dün oyuncağını paylaşmayan o çocuk bugün ekmeğini, koltuğunu, makamını ve içinde yaşadığı pozisyonunu çevresindeki yaşayan insanlarla paylaşmasını beklemek ne kadar doğru olabilir. 
İnsanın fıtratı paylaşmak üzere yaratıladursun. Ama biz bir oyuncak kırılmasın diye çocuğumuzu arkadaşıyla düşman edebiliyoruz. Veya bir oyuncak daha fazla almayalım diye çocuğumuzun arkadaşına olan güvenin yitirilmesini hiç düşünmeden göz ardı edebiliyoruz. 
Sade bir eşyasını kendi arkadaşıyla paylaşmaktan mahrum ettiğimiz o çocuk, büyüdüğü zaman kendisine, arkadaşlarına ve çevresine ne kadar duyarlı olabilir ki…
Biz insanların fıtratını paylaşmak üzerine yaratan Rabbimizin o güzel yaratılışını bir tarafa iterken bununda elbet birer sonucunun olması gerektiğinin kanısındayım. Bugün baktığımız zaman dünyamızda bencil bir zihniyet kol gezdiğini görebiliyoruz. Paylaşılmayan bir dünyada bir tarafta obeziteye yakalanan insanlar öbür taraftan açlıkla can veren insanları aynı anda temaşa edebiliyoruz.  
Dolayısıyla bizler paylaşmayı bir kültür haline dönüştürebilirsek hayatta hep beraber var olabiliriz. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=