Lütfen bekleyin..

Halludba Icamsab

İnsan ve Anı

13 Mayıs 2018, 16:13 - Okunma: 252

İnsan insan derler idi 

İnsan nedir şimdi bildim.

Bu sözleri Muhyiddin Abdal’a söyleten yaşanmışlıkları yani anıları mıdır? 

Anı ve insan… 

İnsan tek bir tanıma sığmayacak varlık. Ve gene tek bir tanıma sığmayacak yaşanmışlıkları; ki biz onlara anı diyoruz. Sahi insandan başka herhangi bir varlığın var mıdır anısı? Bir hayvanın, bir bitkinin, bir robotun…

Sözlükte anıya dair: Yaşanmış olgulardan kişinin belleğinde saklanan, sırası, yeri geldiğinde anımsanabilen her türlü şey şeklinde söz edilir. Peki, bir videoya veya bir fotoğrafta saklanan yaşanmışlıklar kişinin belleğinden bağımsız saklandığı için anı olarak sayılmayacak mı? Anının muhtevası tanımın eksikliğinden dolayı mı tartışma konusu? Veya insanın tanım muhtevasında mı? 

Anı ve insan…

Ulu Rab Yehova diyor ki; “Ben yeni gökler ve yeni bir yer yaratıyorum. Önceki şeyler hatırlanmayacak, akla gelmeyecek.” (Petrus 3:13) mümkün mü böyle bir şey? Yaşanmışlıkların bizim deyimimizle anıların unutulması mümkün mü? Hem mümkün olmazsa söyler mi Yehova böyle bir şey? Sorduğum da soru olsa!

Antik Grek filozofu Sokrates de bilgiyi doğurturken aslında anıların yani bilinenlerin üstüne başka şeyler binince onlar unutulabilir, unutulmuş demiyor mu? Doğurtma dediği şey öğrenilmiş yani anıya dönüşmüş bilgilerin şeylerin hatırlanması olabilir mi?

 O halde nedendir bu unutulmamıştık? Unutamamazlık? …

Etiketler : İnsan ve Anı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Oya
2 gün önce
Öylece gerçekleşmiş bir geçmiş değildir anımsadığımız.

Geçmişe ilişkin bir kurgudur; tıpkı kusursuz bir üçgen gibi zihnimizin tam içinde ve zamanın en dışında.

Her şey değişip dururken anılarımızın olduğu gibi donup kalması bundandır.
Niyazi
9 gün önce
Eleştiri bezmi ni unutmuş muyuz? Kur'an ahirette sunulacak mazeretleri ortadan kaldırmayı hedefledigine göre ahirette dünyayı unutmayacağız galiba..
Yazarın Diğer Yazıları
81 gün önce
124 gün önce
135 gün önce
139 gün önce
233 gün önce
246 gün önce
266 gün önce
317 gün önce
338 gün önce
352 gün önce
364 gün önce
380 gün önce
399 gün önce
435 gün önce
443 gün önce
462 gün önce
468 gün önce
498 gün önce
533 gün önce
553 gün önce
559 gün önce
579 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=