Lütfen bekleyin..

Diyaddin DEMİRHAN

YATIRIM MI? YATARIM MI?

12 Haziran 2018, 14:49 - Okunma: 583

Devletin ve devleti yönetenlerin seçtiği iki yöntemi yazımızın başlığında soru şeklinde ortaya attık ve bunun ile ilgili birkaç kelam etmek gerekiyor sanırım.

İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın mantığı ile hareket edecek her kim varsa  muhakkak başlığımıza  vereceği cevap bellidir, tabii ki yatırım. Yatırım yapmadan insanlarının refah düzeyini, huzurunu, güvenini sağlamanız mümkün olabilir mi? Elbette hayır.  Örnegin son derece gelişmiş ve bölünmüş yollar yaparsınız, yıllardır hayalini kurduğunuz tüneller, alt geçitler , üst geçitler , hızlı trenler, köprüler ,havaalanları yaparsınız ve insanınıza verdiğiniz değeri onları en iyi ve en hızlı şekilde ulaşacakları yerlere ulaşmasını sağlayarak gösterirsiniz. Örneğin son derece gelişmiş hastaneler yaparsınız, tıbbi cihazlar, kaliteli ilaçlar, ambulans helikopterler, karda gidebilen ambulanslar, çeşitli acil yardım araçları  vb. sağlık gereçlerini alırsınız ve insanınıza en kaliteli sağlık hizmetini sunmaya çalışır insanlarınıza verdiğiniz değeri ortaya koyarsınız. Örneğin  ülkenizin büyük bir kısmına doğal gaz ağı ulaştırarak onların hem ucuz hem kaliteli şekilde ısınma ve sıcak ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşır ve onlara verdiğiniz değeri gösterirsiniz. Örneğin gençlerin rahatlıkla zaman geçirebileceği gençlik merkezleri, sevdikleri takımların maçlarını rahat izlemek için son derece lüks stadlar, spor merkezleri v.s. yaparsınız gençelerinize verdiğiniz değeri ortaya koyarsınız. Örneğin kadınlarınızın şekli ile dış görünüşü ile uğraşmaz onlar nasıl inanmışlarsa o şekilde giyinmelerine izin verir bu şekilde kadınlara verdiğinizi değeri ortaya koyarsınız. Örneğin fakirin, yoksulun halinden anlar onların asgari geçimini sağlamak üzere sosyal devletin gereğini yapar böylece  yoksul insanınıza verdiğiniz değeri ortaya koyarsınız. Örneğin ülkenin her yerinde son derece modern binalarda eğitim ve öğretimin yapılabilmesi için gerekli makine , teçhizat ve büro malzemeleri ile gerekli sayıda ve nitelikte öğretmen bulundurur böylece ülkenizde eğitime verdiğiniz değeri ortaya koyarsınız.  Bu örnekleri çoğaltmak ve sayflarca yazmak mümkün ancak daha fazla uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum, zaten demek istediğimi anlatabildiğimi düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarım ideal bir devletten beklenen ve olması gereken hizmetler, belki de bunları yazdığım için okuyan bir çok arkadaşım bak şuan ki hükümeti destekliyor. taraftır , diyebilir. Eğer gerçekten bu hizmetler anıldığında aklınıza bu hükümet geliyorsa  demekki bu hükümet halkına ve insanına değer veriyordur, eğer gelmiyorsa zaten sorun yok. Ben sadece kendimce bir devletten halkın beklediği ve verilmesi gereken hizmetleri saymak istedim.

İşin bir de diğer tarafı var yani YATARIM ve bütün yatırımları ya durdururum yada yıkarım, bozarım, yapmam aman ne gerek var, zaten kar getirmiyor diyen taraf. Bunlarda devleti yaşatki insan yaşasın mantığıyla hareket eden başka bir Devlet yönetim şekli, buna da saygı duyulur belki kimisi bunu istiyordur. Ama Devlet tüccar değildir, devlet halkından kar etmeyi değil halkına hizmet etmeyi düşünmeli ve yapacaklarını buna göre yapmalı.

Yatırım Devletin insanına verdiği değeri, Yatarım ise insanların Devlete verdiği değeri temsil ettiğini düşünüyorum. İnsanlar tercihlerini ona göre yapacaklar zaten ya kendilerini değerli, yada devleti değerli kılacaklar. 

Ülkemiz için , geleceğimiz için hayırlı tercihler yapmaların dilerim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=