Lütfen bekleyin..

Halludba Icamsab

Bugünü Geçmişte Okuma: Ah O Eski Bayramlar

13 Haziran 2018, 13:18 - Okunma: 521

Ah o eski bayramlar’, ‘nerde o eski bayramlar’ gibi söylemler bugünü geçmişte okuma çabasıdır. Bu söylem bir yandan bugünü geçmiş zindanına hapseder, bir yandan da, geçmişi bugünün gerçeği yaparak bugünün yok edilmesine sebep olur.

Biz insanoğulları bugünün değerini ya geçmişte arıyor veya gelecekte bulma umuduyla yaşıyoruz. Bugün diye bir tabirden her nedense hep uzak yaşıyoruz.  Oysa bugün var ve bugün, var olmuş ‘geçmiş’ ve var olacak ‘gelecek’ günlerden daha önemli.

Evet bugün bayram. Tüm günlerin mutlaka bu özel anı yaşadığı gün... Ne güzel bir paylaşım değil mi? haftanın yedi gününün mutlaka bir gün böyle özel olmuş/oluyor/olacak olması…

Ân’ın (bugünün) neden ‘dün’ kadar değerli olmadığına anlam veremediğim gibi; geçmişin neden bugünden bakıldığında daha iyi olduğunu da anlamlandıramıyorum. Hâlbuki geçmişi “ben-sen” yaşamıştık ve o zaman da ondan daha geçmişini özlemle anmıştık. O halde nedendir bu ah u vahlarımız? Nedendir bugünün değerini gününde bilmeyişimiz? Neden?...

Bugün bayram. Geçmiş bayramlardan iyi veya değil; gelecek bayramlardan iyi olacak veya olmayacak hiç önemli değil. Önemli olan bugünün bayram olmasıdır. Bugünde insanların birbirini kucaklamasıdır. Bugünde küslerin barışmasıdır. Uzakların bugünde yakın olmasıdır. Çocukların en yeni elbiselerini giyip özgürce sokaklarda dolaşmasıdır. Mezarlıklarda dün aramızda olup bugün olmayanları da hatırlamadır. Bir sofra etrafında tüm uzak aile fertlerinin bugün bir arada toplaşmasıdır. Birbirinden habersiz, birbirini tanımayan milyonlarca insanın bugün aynı duyguları paylaşıyor olmasıdır.  Önemli olan bugünün bunlarla bayram olmasıdır. 

Evet;

Bugün bayram

Erken kalkın çocuklar

Giyelim en güzel giysileri

Elimizde taze kır çiçekleri

Üzmeyelim bugün annemizi

Demiş ya Barış Manço, biz de bugün bu dizeleri düstur edinelim. Erken kalkalım. Giyelim en güzel elbiselerimizi. Elimize kır çiçeklerini alalım annelerimizi, babalarımızı, büyüklerimizi, tanıdık tanımadık, konu komşu kısacası herkesi ziyaret edelim. Üzmeyelim onları… 

Ve en önemlisi bugünü geçmişte okuyup değerini kaybetmeyelim. Çünkü bugün bayram 2018 yılı Ramazan Bayramı, 1990 yılı ramazan bayramı değil; ki ben o zamanlar yoktum. Bugünü geçmişte okumak benim bugünkü sevincimi saymamak demektir. Oysa sevincim bugünde. Ve bugün BAYRAM.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
131 gün önce
156 gün önce
228 gün önce
271 gün önce
282 gün önce
286 gün önce
380 gün önce
393 gün önce
413 gün önce
464 gün önce
485 gün önce
499 gün önce
511 gün önce
527 gün önce
546 gün önce
582 gün önce
590 gün önce
609 gün önce
615 gün önce
645 gün önce
680 gün önce
700 gün önce
706 gün önce
726 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=