Lütfen bekleyin..

Necdet Çakır

DİKKAT BU TUZAĞA DÜŞMEYİN!

06 Temmuz 2018, 11:27 - Okunma: 471

Medya bir aynadır. 
Toplumun genel beğenilerini yansıtır. 
Medyanın yansıttığı da modern yaşamın gerektiği gibi süslenmek, eğlenmek gibi beklentilerdir. 
Böyle suiistimale açık ortamda en az çaba ile en çok kazanca ulaşmak temel ilke edinilir.
Medya da bunların özendirilmesinde motor rolü üstleniyor haliyle. 
Kadın ve onun cinselliği de bu toplumsal ve kültürel ortamda en çok rağbet edilen şeydir. Medya da ticari ortamda başarısını azami düzeye çıkarabilmek için uygun alanı ya da malzemeyi kendisine kullanmaya başlamıştır. 
Kent ortamında yaşamakla birlikte yeterli eğitim alamayan kadın, kendisine daha rahat başarılı bir yaşam alanı kurmaya ve amaçlarını umutlarını kolay yoldan gerçekleştirme çabasına girer. 
Medyanın eğlence içerikli programlarında sunulan pırıltılı dünyanın yıldızlarına baktığımızda da karşılaştığımız kadınlar bunlardır

Rekabete dayalı bir sistemde başarıya ulaşmak için bütün yollar meşru ise ve medyanın da aracılık ettiği eğlence dizi sektöründe para kazanmak daha kolaysa, insanlar neden bu imkanı değerlendirmesinler, diye de kafanızda soru işaretleri oluşabilir. 
Kısacası medya sektörü kadının bilgisinden, kültüründen ve ya becerisinden yararlanmak yerine kadının fiziksel özelliğinden ve çekiciliğinden faydalanma yoluna giderek ticari kaygı içerisinde olmuş ve hepte olacağı da gösteriyor bizlere.
Bu durum geçmişten günümüze uzanan metalaşma sorunudur. 
Örneğin, reyting savaşı veren kanalların izleyicilere sunduğu dizilere baktığımızda çoğu ilk bölümde izleyiciyi etkilemek ya da kendi kitlesini oluşturmak için “güzel ve süslü” kadınları kullanmakla yetinmeyip, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilecek yüksek meblağda ki cezayı göze alıp sevişme sahneleriyle izleyiciyi kendi ağına düşürme yoluna gidiyor.
Çünkü alacakları ceza kazanacakları paranın yanında devede kulak gibi duruyor.
Ana teme olarak, medya izleyiciyi kendi esiri etmek için her türlü yola başvurmaktan geri kalmıyor.
Sadece medyanın izleyicilere dayattığı kötü izlenimlerden bir tanesine değindim
.
Buna benzer yüzlerce izleyiciyi tuzağa çeken algıların olduğunu bilmenizde fayda olduğunu inanıyor ve düşünüyorum.
Medyanın bütün bu olumsuz yönüne karşı, izleyicilerin iyi bir medya analiz dersinin alması şart gibi görünüyor.
Bunun kalıcı ve doğru yolu da okullarda “Medya Okur-Yazarlığı” dersinin seçmeli boyuttan çıkartılıp, zorunlu hale getirilmesinden geçtiği gibi yine aynı şekilde iletişim alanında eğitim almış İletişim mezunlarının vermesi daha fayda sağlayacaktır.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=