Lütfen bekleyin..

Mehmet Sebih Altun

BİZ HER ŞEYİ YANLIŞ ANLADIK

18 Temmuz 2018, 11:37 - Okunma: 1924

Toplumun kutuplaşmaşının en büyük nedenlerinden birisi önyargıdır. Herhangi bir konu veya kişi hakkında yeteri bilgiye sahip olmamasına rağmen kulaktan duyma veya başkalarının kendi görüşlerini yansıttığı yazılara binaen birilerinden nefret edebiliyor ve onlara karşı antipati duyabiliyor. Bu da zamanla nefrete oradan da adavete sürüklüyor. Ardından toplum kutuplaşıyor ve tahammül sınırı ortadan kalkıyor. Bu manipülatörler toplumu germekten başka hiç bir işlevi yerine getirememektedir.

Toplum birbirini karalamakta adeta yarışıyor. Ayrıştırılan ve gruplara ayrılan insanlar birbirlerinden hep nefretle bahseder oldular . Ölüler üzerinden bile tahammülsüzlük diz boyu. Bu halk bu hale düşmemeliydi. Kimin niye, nasıl yaptığı belirsiz bu tehlikeli ortamın ortadan kalkması için gereken adımlar atılmalı ve her gün artarak devam eden kutuplaşma artık olmamalıdır . 

Egosuna hakim olamayıp hep kendi yaptıklarını doğru diye dayatan, başkalarını kendi doğru dediklerine inanmaları gerektiğini ifade eden, başkasına saygısı olmayan, ama kendisine muntazam saygi bekleyen, sadece ben iyiyim, haklıyım, biliyorum, doğruyum, yaparım diyen, başkası hep yanlış yapar, kimse benim kadar bilmez, kendisi için istediğini kimse için istemeyen , kendi değerlerine sonsuz kutsallik atfeden, diğer değerleri hor gören ve nihayetinde ber alanda başarısız bir jenerasyon yaratılmaya çalışılıyor. Ve başarısız oldukları da söylenemez. 

Okumayan, öğrenmeyen, akletmeyen, düşünmeyen, bilmeyen ve bilmekte istemeyen, başkalarının iki dudağı arasında geçen sözlere göre yaşayan, kendisinin hiç bir fikri olmayanların âlim kesildiği medyalarda, toplumu nereye sürüklediğini belli olmayan yarınların bizi beklediği bir Dünya da yaşamanın azabını yaşıyorum. 
 
Kutsal kitapların ne anlattığına bakmadan herhangi bir yerinde bir olayı anlatmak için yazılan ayetleri bile kendi işine geldiği gibi yorumlamak gibi bir gaflete düşen yarım hocaların varlığı insanları inançla olan bağını yok etmeye yeminli gibi duruyorlar. 

Kutsal kitapların insanların refahı ve insanca yaşamı için yol gösterici olmalarını kabul ettik ama manasını okumadık ve anlamadık veya yanlış anladık belki de anlamak istediğimiz gibi anladık. 

Evvelce yaşanan olayları bize nakleden ve ders alınması için ulaştırılan bütün kaynaklar olması gerektiği gibi değil yaşanılması istenildiği gibi bize aktarıldı belki de. Ya da günümüz de bu kaynakları dejenere edip sunan birileri var ya da biz yine yanlış anladık. 

Biz bunu hak etmiyoruz. 

Biz böyle bir halk değiliz. 

Toplumda yaratılan enaniyet  hem insanı hem de evreni yok edecek güce sahip. Bu bize yakışmıyor. Ya biz yanlış yaşıyoruz ya da her şeyi yanlış anlıyoruz. Hayatı ve doğru insan olmayı dahi yanlış anladık.
Bu yanlışla yaşamaya devam ediyoruz. Ya da bizi bu yanlışlarla yaşamaya mecbur bırakanlar var.

Hayatı olması gerektiği gibi yaşadığımız bir dünyaya ulaşmış dileğiyle. 
Sevgi ile kalın..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
72 gün önce
73 gün önce
113 gün önce
246 gün önce
319 gün önce
442 gün önce
473 gün önce
536 gün önce
655 gün önce
819 gün önce
820 gün önce
913 gün önce
917 gün önce
977 gün önce
1177 gün önce
1204 gün önce
1278 gün önce
1513 gün önce
1555 gün önce
1637 gün önce
1843 gün önce
2020 gün önce
2361 gün önce
2383 gün önce
2551 gün önce
2605 gün önce
2614 gün önce
2674 gün önce
2698 gün önce
2722 gün önce
ESNEK
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=