Lütfen bekleyin..

Mahmut Tekeş

21. Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması

26 Temmuz 2018, 11:15 - Okunma: 952

Eski çağlardan beri gökyüzünde gerçekleşen doğal olaylar biz insanların ilgisini çekmiş ve gökyüzü ile aramızda güzel bir bağ oluşmasına vesile olmuştur.
Dünyamızın tek doğal uydusu olan Ay, Dünya etrafında döngüsü nedeniyle zaman zaman Dünya ile güneş arasında girerken zaman zaman da dünyanın gölgesinde de yer almaktadır. Ay, Dünyanın gölgesinde kaldığında biz buna “Ay Tutulması” olayı yaşanır. Ay Dünya ile Güneş arasına geçince, yani dünya ayın gölgesinde kalınca da “Güneş Tutulması” olayı meydana gelmektedir.
21. yüzyılın (2001-2100) en uzun Ay Tutulması 27 Temmuz Cuma akşamı yaşanacaktır. BU tutulma ülkemizin her yerinde tam olarak görülebilecek ama hava koşulları uygun olduğu takdirde!
Birçok yazılı ve görsel basında Kanlı Ay Tutulması diye yapılan haberler yanlıştır. Ay tutulması yaşanacak elbet ama bu kanlı falan değil. Özellikle son yıllarda kanlı Ay diye söylenmeye başlandı. Oysaki eskiden beri Ay tutulur doğal olarak, yeni oluşan bir şey değil.
Ay, tam tutulma esnasında Dünyanın gölgesinde kaldığı için bakır renginde gözükür, yani kızıl veya kızarmış şekilde görülür. Bu kızıl görme olayı, Ay ilk doğduğunda ufka yakın iken ve ya batışında da ışığının kırılması nedeniyle kızıl görmemiz mümkündür.Tutulmanın türlerine göre başlangıç ve bitiş zamanları:
Parçalı tutulma başlangıcı: 21:24 27 Temmuz 2018 Cuma
Tam tutulma başlangıcı:     22:30 27 Temmuz 2018 Cuma
Tutulma ortası:                   23:22 27 Temmuz 2018 Cuma
Tam tutulma bitişi:              00:13 28 Temmuz 2018 Cumartesi
Parçalı tutulma bitişi:          01:19 28 Temmuz 2018 Cumartesi

Tutulma 27 Temmuz gecesi 21:24’te başlayacak ve gece yarısını geçince 01:19’da sonlanacaktır. Ay’ın tam tutulma anı yaklaşık 1 saat 43 dakika sürecektir. Tam tutulmanın öncesi ve sonrasında 1 saat 6 dakika süreyle parçalı tutulma görülecektir. Toplam tutulma süresi 3 saat 55 dakikadır. 

27 Temmuz Gözlem yapanlar için ciddi bir gökyüzü cümbüşü var. Mesela; Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars gezegenlerini de gözlemleyebilirler. Dolunay evresinde olan Ay ve Aynı zamanda da Ay Tutulmasını gözlemleyeceklerdir. Bulunduğunuz karanlık bir bölge ise göktaşı yağmurunu da görebilirsiniz, çünkü Delta Aquarid göktaşı yağmuru da olacaktır.
21. Yüzyılının en Uzun Ay Tutulması ile ilgili birçok ilde etkinlikler, gece gözlemleri yapılıyor. Hangi şehirdeyseniz, bu yapılan etkinlikleri kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. 
Batmanda yapılacak etkinlik, Mezopotamya Astronomi Derneği ve Bilim Sanat Merkezi işbirliği ile 27 Temmuz akşam 20.30’da Kıra Dağında yapılacaktır. İlgisi olan herkesin katılmasını ve bu doğal olayı görmesini isterim.

Yıldız bilimci yani falcılara da itimat etmeyin. Burç adı altında birçok olumlu olumsuz hayal ürünü ve genel geçer olaylar dile getirecekler, inanmayın… 
Aynı şekilde sözde Gökyüzünün bu kadar güzel ve birçok gök cismini görmeniz ve aynı zamanda birden fazla doğal olaya şahit olmanız nedeniyle, olayı abuk sabuk yorumlayanlardan kaçın, dinlemeyin… Çünkü bunlar doğal olaylardır ve bizlere ve ya yaşamlarımıza etki etmezler…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=