Lütfen bekleyin..

Halludba Icamsab

Ceplerimi Boşaltıyorum

28 Temmuz 2018, 19:55 - Okunma: 460

Deyimler ve tamlamalar insanoğlunun anlatmak istediklerini kısaltan özlü sözlerdir.

Örneğin; “içini boşaltmak”, “kafasını boşaltmak”, gibi “cepleri(mi) boşaltmak” da bir deyimdir. Bu deyimler iki anlamlıdır ve genelde gerçek anlamı değil de yan anlamı kullanımda kabul edilir. “İçini boşaltmak” deyiminde birinin derdini anlatması kastedilir. “Kafasını boşaltmak” deyiminde düşüncelerini dile getirip onlardan kurtulmak anlatılır. “Cepleri(mi) boşaltmak” deyiminde ise birinin mal varlığını ortaya koyması anlatılır.

Yıllardır içimi boşalttım… Kafamı boşalttım... Ne içim rahatladı ne kafam. İçimi boşalttıkça başka şeylerle doldu, kafamı boşalttıkça başka başka doldu. Şimdi zamanıdır sanırım, cepleri(mi) boşaltacağım. Olur ya içim gibi; kafam gibi o da “Dolar” belki! İnsanoğlu en çok yedi yaşında karşılaşır “büyüyünce ne olacaksın?” sorusuyla. Aslında bu soru onun geleceği hakkında fikir elde etmek için sorulan bir sorudur. –ki bu sorunun cevaplarına göre planlama yapılmalı- İlkokul öğretmenlerimiz, annelerimiz-babalarımız, komşularımız ve hatta nadir de olsa karşılaştığımız devlet büyüklerimiz hep bu soruyla sohbetlerini devam ettirir bizimle.

“Büyüyünce ne olacaksın?” Bizler yıllarca bu soruya cevaplar verdik, onlar dinledi. Bizler öğretmen olacağım, doktor olacağım, mühendis olacağım, sosyolog olacağım, diyetisyen olacağım, asker olacağım dedik onlar dinledi. Hatta aferin bile dedi. Ama şimdi! Şimdi, bize “büyüyünce ne olacaksın?” sorusunu yönelten tüm herkesin aslında boş, sadece laf olsun diye sorduğunu anlıyorum. Çünkü öğretmenlerimiz gibi devlet büyüklerimiz de mesleklerimizi önemsememiş ve bu doğrultuda gelecek için planlar yapmamıştır!

Örneğin; gereğinden fazla mezun veren üniversiteler denetlememiş hatta kontenjanları bile artırılmıştır. Her yerde üniversite açılmış ama buralara giden gençlerin yarın ne iş yapacağı hiç hesaplanmamıştır. Sanki birer oyalanma alanı olsun diye açılmış, açılıyor üniversiteler. Gençleri 25 yaşına kadar bu oyun alanında tutalım denilmiş gibi. Sonra, sonrasını düşünen yok! Ülkede, -genç kesim için söylüyorum- neredeyse üniversite mezunu olmayan yok. Sokakta yürürken o kadar çok farklı bölüm mezunları ile karşılaşıyorsun ki saysan bitmez. Hepsi de sokakta! İssiz yani. İş bulanların çoğu da okuduğu alanla alakasız işlerde çalışmakta.

Örneğin; sana çay getiren bir garson siyasal bilimler, öğretmenlik, mühendislik vb. bölüm okumuş olabiliyor. Tabiki böyle biri ile aynı ortamı paylaşmak büyük onur ama onların hizmet ettiği kişilerin çoğunun üniversite kapısından geçmeyen kişiler olması üzücü… Evet, bugün ceplerimi boşalttım.

Yarın ceplerimden çıkanları anlatmaya yazmaya devam edeceğim...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
69 gün önce
76 gün önce
109 gün önce
259 gün önce
284 gün önce
356 gün önce
399 gün önce
410 gün önce
414 gün önce
508 gün önce
521 gün önce
541 gün önce
592 gün önce
613 gün önce
627 gün önce
639 gün önce
655 gün önce
674 gün önce
710 gün önce
718 gün önce
737 gün önce
743 gün önce
773 gün önce
808 gün önce
828 gün önce
834 gün önce
854 gün önce
MOBİL - REKLAM
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=