Lütfen bekleyin..

Hülya Özel - Diyetisyen

GELECEĞİN MESLEĞİ?

07 Ağustos 2018, 14:00 - Okunma: 655

Üniversite sınavı sonuçları açıklandı, sıra tercihlerde.  Geleceğimizin şekilleneceği bir dönemeç, zira hayatımızın büyük bir çoğunluğunda olacak, mutlu veya mutsuz olmamızı etkileyecek bir sonucu doğuracak. Gelecekte en gözde olacak, işsizlik sorunu yaşanmayacak ve üstelik iyi kazanç sağlayacak doğru bir tercih olmasını isteriz şüphesiz. 
Gelişen teknolojiyle birlikte bilgi ve yenileşme çağına paralel olarak değişen ihtiyaçlara uygun yeni alanlar,  geleceğin meslekleri öne çıkacak. Bunlara örnek olarak; havacılık ve uzay mühendisliği, mekatronik mühendisliği, yazılım mühendisliği, giyilebilir teknoloji tasarımcılığı, medya- iletişim-eğlence alanı… Ülkemiz için de geçerli olmakla birlikte genel demografik, kültürel ve sosyal yapısına bakınca bunlara ek olarak estetik cerrahi, odyolog, psikolog, diyetisyen, fizyoterapist, hemşire, yaşlı bakımı… gibi meslek alanlarının da ihtiyaç duyulacağı meslek grupları. Ama maalesef bu alanlara ihtiyacın olması, artması onun geleceğini yine de pek parlak olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü ilgili politikalar, istihdam imkanları, toplumun bilinç düzeyi, mezun sayısı ve daha pek çok şey bunu şekillendiriyor.

Diyetisyenlik geleceğin mesleği mi??
Bir danışanım geleceğin meslekleri psikologluk ve diyetisyenliktir diye belirtmişti. Zaman gittikçe millet iyice deliriyor ve kendini yemeye içmeye verip kilo alıyor çünkü demişti. Evet haksız sayılmaz, zamanla bu gruplara ihtiyaç artıyor. Araştırma sonuçları da bunu gösteriyor ki antidepresan ilaçları tüketimi zirvede, her beş kişiden birinin kilo problemi var, obezite ve ilgili alanlar zaten rövanşta… 

Gün geçtikçe artan obezite ve bunun sonucunda ortaya çıkan hastalıklar ve çölyak, fenilketonuri vb genetik hastalıklar beslenme ve diyetetik bilimine ihtiyacı artırıyor. Özel klinik ve hastanelerde, devlet hastanelerinde, halk sağlığı merkezlerinde, belediyelerde, toplu beslenme hizmeti veren otel, restoran, yurt ve okullarda görev alabilmekteyiz.  Diyetisyenlik bölümü yani Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları için iş bulma olanağı diğer bölümlerde olduğu gibi mezunların artmasıyla birlikte düşmekte. Her diyetisyen rahatlıkla devlet kadrosuna yerleşir ya da popüler özel hastanede çalışır veya kendi yerini açar diye bir durum yok. Ülkemizde yeni gelişen bir uzmanlık alanı ki mezun olur olmaz büyük paralar kazanmayı hedeflenmemesi gereken, sabırlı ve azimli olması istenilen, kendini sürekli geliştirmesi ve insanlarla iletişiminin iyi olması gerekilen bir bölüm. Herkesin bilip bilmeden yorum yapabileceği, sadece zayıflama olarak medyanın öne çıkardığı bir alan değil yani. Ayrıca her türlü garip soruya maruz kalındığını, ortamlarda rahat rahat yiyip içilemediğini, hep fit olmanın beklendiğini ve sürekli her ortamda mesleki soruları cevaplandırıldığını da bilinmeli. Önerir miyim hayır, ama diğer meslek gruplarını da öneremem.  Çünkü ülkemizde hiçbir şeyin garantisi yok. Kolay meslek de emeksiz iş de yok.  Bu yüzden kendinize uygun alanı seçmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerek.

Öncelikle hayalinizdekinin ve gerçekten hem yapabileceğinizin hem de istediğinizin peşinden gitmelisiniz. Artıları ve eksileri hesaplayarak, bilerek bir yola girmeniz taraftarıyım. Sevdiğiniz işi yapın ya da yaptığınız işi sevin.  Yolunuz açık, geleceğiniz parlak olsun. Kendinize ve sevdiklerinize şefkatli davranın, sağlıkla kalın…

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
185 gün önce
317 gün önce
422 gün önce
457 gün önce
490 gün önce
MOBİL - REKLAM
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=