Lütfen bekleyin..

İbrahim Rüzgar

GENÇLİK NEREYE!

10 Eylül 2018, 14:20 - Okunma: 659

İdealarımız, ütopyalarımız, dünya görüşümüz, dini inancımız, bir yerlere olan bağlılığımız, kocaman ağzımızdan çıkan devasa sloganlarımız, geleceğe dair yaptığımız müthiş siyasi söylemlerimiz, kısacası bizden büyük tüm lafta kalışlarımız bir kenarda duruversin!
Bir kenarda duruversin ekonomik kaygımız!
Bir sorun bakalım kendinize ters giden bir şeyler yok mu diye?
Nedir bunca gencimizi bizden alan, maddeye, şuraya buraya bağlı kılan esbaplar? 

Bu gidiş nereye!
 Bu hali pürmelalimizin gerçek sebebi nedir diye kafa yoran, bu meseleyi kendine dert edinen kaç kişi var Allah aşkına!
Bu sistemle işlerin yürümediği bu kadar açıkken kimseden ses seda çıkmıyor olması ne kahredici bir durum!
Bir yerlerde dişlinin biri veya bir kaçı kırılmış bu açık. Bu gidişin sonu kaybedilmiş bir gençlik, kaybedilmiş bir gelecekten başka bir şey olamaz.
Tablo net, tablo tüm gerçekliği ile önümüzde duruyor.
Okullarımızda, sokaklarımızda, evlerimizde bu gerçek ile yaşamıyor muyuz Allah aşkına!
İlkokullara kadar düşen sigara ve madde bağımlılığı bizi korkutmuyor mu?
Her gün bir sokak başında, TV ekranında, haber sitesinde bağımlılıktan kaynaklı ölüm haberini, bağımlılık kaynaklı diğer suçlara bulaşan gençlerin haberleri hiç mi canımızı acıtmıyor!
Çalışıp didiniyoruz, biriktiriyoruz, yoruluyoruz değil mi hepimiz? Peki, ne uğruna? Geleceğimiz olan çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamak için değil mi? Mademki asıl gaye bu, mademki devletin asli görevi bu? Neden bu konu hakkında kimse bir şeyler yapmıyor? 

Hemen bir oran verip, yaşamlarının baharında bu illetlerle farklı yerlerde tanışan gençlerimizin içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamış oluruz.
Herhangi bir uyuşturucu madde ile tanışma yaşının 10 yaş altına düştüğünü söyleyip bu maddelerden herhangi biriyle tanışma yaşının %51,8 ile 11-18 yaş aralığında olduğunu hatırlatarak, bu yaştaki gençlerin bu maddelerle tanışma neden ve yerlerini irdelemek konuya daha iyi bir giriş yapmamızı sağlar.
Çocukluktan başlayıp ergenlikle devam eden ve akabinde gençlik yaşlarında bağımlı olmayla neticelenen bu serüvende çocuklar genellikle sosyal çevrelerinden ilk defa bu maddelerden herhangi biriyle tanışırlar. Sokak en büyük sosyal öğrenme yeridir ve maalesef çocuklarımızın büyük bir kısmı sokakta ilk defa bu maddeyle tanışmış olurlar. Okul çağındaki çocuklarımız az bir kısmı da maalesef okul- çevresinden bu maddeye tanışırlar. Peki, bu tanışma veya çocuğun maddeye mahkûm olması sadece çocuğun suçu mu?
Hayır. Yapılan araştırmalarda bunun belli başlı nedenleri olduğunu göstermektedir.

1-Sosyal çevrenin maddeyle tanışmada etkisi. Yani mahallesinin, yani mahalle arkadaşlarının yani okul arkadaşlarının herhangi biri bu maddeyle tanışmış olması maddeyle tanışmamış genci olumsuz etkiler. 
2- Ebeveynlerin yanlış tutum ve davranışları. Son çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemlerinde çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmamaları, yetersiz pedagojik bilgiler, çok baskıcı- çok boşvermişçi ebeveyn tutumu, davranışsal tutarsızlıklar, psikolojik, fiziki şiddet, ekonomik yetersizlikler, parçalanmış aileler gibi daha da sayılabilecek yanlış anne- baba davranışları
3- Eğitim sisteminde yaşanan eksiklikler.  Yeteri düzeyde bilgilendirme çalışmalarının olmayışı, eğitim boyutunun geri planda kalması, öğretim konusunda başarı düzeyi düşük bireyleri diğer alanlarda kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamayışı gibi nedenler.
Kurtulmak mümkün mü?

Pek tabii ki mümkün. 
Öncelikle benim çocuğum asla yapmaz gibi bir karşı çıkış yerine çocuklarınızı gözlemleyin. Eve gelme saatinden, psikolojik davranışlarına, para isteme alışkanlığından, ruh haline kadar onu gözlemleyin. Bir anne baba gibi çocuğunuzla konuşun. Suçlayıcı yerine kucaklayıcı, tahkir edici yerine anlayışlı olmaya çalışın. Yardımcı olacağınıza inandırın. Bu işle ilgilenen kurum ve kuruluşlardan destek alın. Varsa kendi eksiğinizi giderin. Çocuğun kendini tanımasına, ifade etmesine fırsat tanıyın. Bununla mücadele eden kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapın.

Şimdi gelelim Batman özeline;
Üzülerek müşahede etmekteyiz ki; sigara ve esrar kullanımı maalesef çok küçük yaşlara düştü. Meclis araştırmasına göre bölgemiz özellikle esrar ve sigara kullanım oranları olarak diğer bölgelere nazaran daha üst sıralarda. Bunun temel nedenlerini yukarıda açıklamıştık. Topyekûn bir seferberlik yapılmaması halinde bu oranların düşeceğine pek inanmıyorum. Uyuşturucu maddelerle mücadele sade ilgili kolluk görevlilerin işi değil. Bu yük hepimizin. Gerekli toplumsal müdahale şart yani kitlesel bir karşı çıkış. Bu maddelerin ticaretini yapan, şehre dolaşıma sokan bu çeteyi çökertmek hepimizin asli görevidir. Halka açık mekânlar, şüphelenilen yerler ve kimseler hepimizin takibinde olmalıdır. Uyuşturucu madde satan kimseleri ihbar etmek açık ve net söylüyorum dinen farz insanlık adına da bir görevdir.  Birinin hayatına mal olabilecek bir durumu engellemek adına yapılan bu eylem meşrudur. Bu yüzden vurdumduymaz olmak yerine uyanık olmalıyız. Çünkü sıradaki bizim çocuğumuz olabilir. Allah rızası için hem cebimize, hem hayatımıza mal olan bu laneti alaşağı etmek için hep birlikte çalışalım.
Kısa bir örnekle yazımı bitireyim, Kozluk’ta Kaymakamlığımızın desteğiyle yürüttüğümüz okula çeşitli nedenlerle devam edemeyen arkadaşların tekrar okul hayatına devam etmelerini sağlamak ve bu arada ara istihdam etmeye dönük bir projemiz vardı. Bu proje kapsamında bir arkadaşla konuşurken bana yıllarca görev yaptığım Batman’ın kenar mahallesindeki bireylerle nasıl iletişime geçtiğini anlattı. Demem o ki; böylesi şebekeler her daim vardır. Ve buna bulaşan kimseler ne yapar ne eder bu tarz kimselerle iletişime geçerler. İşte bize düşen görev böylesi şebeke ağlarını bulup deşifre etmek, madde teminin önüne geçmektir.  Pek tabii ki görevimiz bununla sınırlı değildir. Ancak denizyıldızlarını denize adam hikâyesi gibi bir kişinin bile bu zehirle tanışmaması için bir şeyler yapabilirsek ne mutlu bize.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
107 gün önce
146 gün önce
195 gün önce
212 gün önce
1025 gün önce
1039 gün önce
1078 gün önce
1234 gün önce
1270 gün önce
1277 gün önce
1296 gün önce
1310 gün önce
1317 gün önce
1342 gün önce
1378 gün önce
1422 gün önce
1436 gün önce
1479 gün önce
1500 gün önce
1521 gün önce
1594 gün önce
1665 gün önce
1690 gün önce
1891 gün önce
booked.net

>
.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=