Lütfen bekleyin..

Mehmet Sebih Altun

GÜNÜMÜZE GÜNCEL BAKIŞ

19 Kasım 2018, 12:05 - Okunma: 996

Yaşadığımız coğrafya aynı. Beslendiklerimiz birbirine yakın. Sabah akşam izlediklerimiz aynı. Akrabalık derecelerimiz aynı. Okuduklarımız genellikle aynı düşüncede. Sevme şeklimiz aynı. Aynı hayatı seçtik. Seçmeye de gerek yok. Her anlamda beslendiğimiz aynı olunca hayatımız hemen hemen birbirine benziyor. 

Bölgelere göre anlaşma şekilleri bölgesel dil ve şivelere göre aynı olunca herkes her şeyi ile tek tip oluyor. 

☆☆☆☆

Sabit fikirli yaşam her zaman haklı ve doğru olmuyor. Babadan ve dededen bizlere ulaşan yaşamsal normlar, bu cağa uygunluğu tartışılmadan yaşamak kadar abes bir şey olamaz. Onlarca veya yüzlerce yıl önce yapılanların şimdi yapılması ne derece doğrudur diye düşünmek gerek. Bu yüzdendir ki cinayetler eksik olmuyor. Kimisine göre normal görünenler başkası için görüş olarak kabul edilemez olabiliyor. Böyle olunca kendini toplumdan dışlanmış ve suçluluk duygusuyla hareket edebiliyor. Sonuç olarak buna karşılık olarak yaşamına son vermek veya bir başkasının yaşamına son vermek gibi bir hataya ulaşabiliyor. 

☆☆☆☆

Metropol şehirlerde farklı kültürlerin bir araya gelmesi bir zenginlik ama bu zenginlik artık yok oluyor ve kültürel yoksulluk ortaya çıkmış oluyor. Yaratılmak istenen veya spontane oluşan tek tip kültür, artık farklı bölgelerden göç edenlerin kendi öz kültürünü unutma aşamasına ulaştı. 

Büyük şehirler artık sadece insanları yutmuyor, insanların tüm değerlerini de yutuyor. Kültürel değerleri yok olmakla karşı karşıya olan bir toplum meydana geldi. Tek tip bir toplum oluştu. 

☆☆☆☆

Medyamızın bize aksettikleri veya izlettikleri hayatımızda değişiklik göstermesine neden olabiliyor. Bir ara evlilik programları vardı. Halkın büyük tepkisi sonrası bu programlar yasaklandı. Şimdi ise ailelerde yaşanılan sıkıntıları dile getirerek toplumun gizlilik esasını oldukça rencide ediyor. Eşler arasında oluşan ufak tartışmaları ekranlara taşıyanlar bu tartışmalar sonrası boşanmalarına sebep olabiliyor. Çiftler ekran karşısında aile içerisinde gizli kalması gerekenleri utanmadan anlatıyor ve sorun bile olmayacak tartışmaları herkese açık anlatıyorlar ve toplumsal ahlakî değerleri hiçe sayıyorlar. Böyle olunca evlerinde aktansa gördüklerinin aynısını yaşayanlar bu defa hoş karşılamak veya alttan almak gibi erdemliği gösteremeyebiliyor. Yanı ekranda görünenler artık emsal teşkil ediyor ve insanlar bundan cesaret alarak yuvalarını yıkabiliyor. Bu yüzdendir ki yapılan bir araştırmaya göre bu sene boşananlar evlenenlerden daha fazla çıkıyor. Bunlar çok acı verici .

☆☆☆☆

Haberler artık haber değeri taşımayan söz de haberlerle halkı oyalıyorlar. Bir gün oturup sadece yaşadıklarımız, sıkıntılarımız, yakındıklarımız, çözülmesini beklediklerimiz ve görmek istediklerimizi bir yere yazalım ve haberleri baştan sona izleyelim. Bakalım kaç tanesini görebileceğiz. Zamlar konuşulmuyor kedilerin ne kadar sevimli oldukları konuşuluyor. Bizleri yerin dibine sokan yayınlar konuşulmuyor bir genç kadının boşanmasını kutlamasını izliyoruz. Tv programlarının ne kadar zararlı olduğunu anlatmalarını bekliyoruz ama çıkan haberler özendirmekten başka hiç bir işe yaramıyor.  Bir de bir kaç gün üst üste haber izleyin aynı haberlerin en az üç gün üst üste verildiğini göreceksiniz. Yazık hemde çok yazık. Ülkede sanki hiç sorun yokmuş gibi çocukların bile izleyince sıkılacağı yayınlar yapılıyor. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
36 gün önce
139 gün önce
371 gün önce
372 gün önce
412 gün önce
545 gün önce
618 gün önce
741 gün önce
772 gün önce
835 gün önce
954 gün önce
1118 gün önce
1119 gün önce
1212 gün önce
1216 gün önce
1276 gün önce
1476 gün önce
1503 gün önce
1577 gün önce
1812 gün önce
1854 gün önce
1936 gün önce
2142 gün önce
2319 gün önce
2660 gün önce
2682 gün önce
2850 gün önce
2904 gün önce
2913 gün önce
2973 gün önce
2997 gün önce
3021 gün önce
ESNEK
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=