Lütfen bekleyin..

Mahmut Tekeş

İlk Kara Deliğin Olay Ufku!

12 Nisan 2019, 15:27 - Okunma: 400

1 Nisan’da bilim insanları, 10 Nisan’da çığır aşan bir açıklama yapacaklarını duyurdular. Açıklama 1 Nisan’da olunca, bir çoğumuz şüpheyle yaklaştık açıklamaya ama merakla da açıklamayı bekledik günlerce. Acaba bize bir nisan şakası mı yaparlar yoksa ciddi manada bir keşif mi var diye…

10 Nisan saat 16:00’da birçok noktada canlı yayınlar başladı ve bilim insanları şimdiye dek çizimi bile bir hayal olan, kara deliğin ilk çekilen resmini ve bilgileri paylaşıldı. Oldukça heyecan verici bir gelişme!

Fotoğraftaki görüntüde kara deliğin kendisi yoktur. Kara delik zaten ışık yaymayan ve çook büyük çekim kuvveti nedeniyle ışığı dahi yutan bir cisimdir. Etrafındaki ışıklı halka, olay ufku olarak bilinen, ışığın son olarak görülebileceği alandır. Bu olay ufkundan sonrasında ışık bile dışarı kaçamaz.

Keşfedilen Kara delikle ilgili bilgileri şöyle birkaç madde halinde sıralamak isterim:

 Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi tarafından görüntülendi.

 Dünyadaki 4 ayrı kıtada ve 8 radyo-teleskop aynı anda aynı noktaya yani M87 galaksi merkezine bakar ve 12000 km çaplı bir teleskop elde etmiş olunur.

 Bu projede 40 farklı ülkeden 200 bilim insanın yoğun emeği ile keşfedildi.

 Kara deliğin olay ufkunu saran, yüksek dönüş hızından dolayı muazzam miktarda ısınan ve radyo dalga boyunda ışıma yapan gazın, radyo teleskoplarla alınmış görüntüsüdür.

 M87 Galaksisinin merkezinde yer alıyor.

 55 milyon ışık yılı uzaklıkta yani, 520 milyon trilyon (yani 520,000,000,000,000,000,000) km demektir. Bu kadar uzakta az biraz bulanıklığı sorun etmemek lazım!

 Güneşten 6.5 milyar kat büyüklüktedir.

 Olay ufkunun yarıçapı yaklaşık 20 milyar kilometre genişliğinde.

 Kara deliğin içine, katrilyonlarca Dünya sığacağını tahmin ediyorum.

 Saatin dönüş yönünde dönüyor.

 Genel göreliliğin teorisinin önerdiği 'dairesel gölge' gözlendi. Genel görelilik bir kez daha ispatlandı.

 Bizim galaksimizin merkezindeki kara deliğin 1500 katı büyüklüğündedir.

 Nisan 2017’den beri çalışılan bir proje, 2 sene boyunca gözlemler yapılır ve 5 petabyte veri alınır.

 Bu çalışmada Arizona Üniversitesi'nde çalışan ve yaklaşık 20 yılını bu alana adayan, Prof. Dr. Feryal Özel hocamız da var.

 İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in 1975 yılında makalesinde bahsettiği kara deliklerin yayması gerektiğini öne sürdüğü ışınım kanıtlanmış oldu.

 Yaklaşık 100 yıl evvel Albert Eintein’ın Genel Görelilik kuramı, tekrar test edilmiş ve kanıtlanmış oldu. Yani Adam 100 yıl dahi geçse gene haklı çıktı!

Resim bildiğimiz anlamda bir fotoğraf değil, çünkü görünür bölgede değil. Bir fotoğraf filmi veya CCD algılayıcılar üzerine gelen ışık ile oluşmadı. 1.3 mm dalga boyundaki radyo dalgaları kullanılarak elde edildi.

Peki Türkiye’de Radyo Astronomi alanında çalışan kurumumuz var mı? diye düşünebilirsiniz. Kayseri Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü radyo astronomi alanında çalışmak ve Türkiye’nin tek radyo teleskobu da Kayseri Erciyes Üniversitesinde yer almaktadır.

Gelişmek, üretmek ve memlekete hizmet için, bilim lazım! Bilimle kalın…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
booked.net


>
.
Global site tag (gtag.js) - Google Analytics
Global site tag (gtag.js) - Google Analytics
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=