Lütfen bekleyin..

Ferit Özdemir

Çanlar kimin için çalacak bu saatten sonra

23 Nisan 2019, 12:03 - Okunma: 743

Evdeki çöpü çok umursamayan biz şimdi ise hanım kağıdı, naylonu ayrı koy diyen bene dönüştü neden mi?

Atık sektörü öyle hızlı bir hamle yaptı ki sıfır atık seferberliği ile herkesin dikkatini üstüne çekti insanlar yeni bir sektör mü keşfetti? Yoksa var olan hazineye mi yeni ulaştı?
Bir dakika durur musunuz?.. Az evvel çöpe attığınız o ambalaj paketi, evdeki cam kavanoz, içtiğiniz kutu içecek, işi bitti diye kenara ayırdığınız bluzunuz… İsterseniz bir daha düşünün ve atmayın… Ayrıştırın… Ambalajı, camı, plastiği, elektroniği… Bu saydıklarımız sadece birer örnek, bunları niceleri ile çoğaltabilirsiniz. Aslında ayrıştırsak, ‘çöpten çöp çıkarmasak’ bu atıkların yaratacağı istihdam, fabrika yatırımı, makine teçhizatı derken oluşacak ekosistemin değeri Türkiye’nin işsizlik talebini kapatıp eleman aratacak duruma gelecek
 
Hepimiz 1 Ocak’tan sonra poşete para ödeyeceğimizi öğrendik. Ama 2019’da bizi Çevre Kanunu’nda pek çok değişiklik bekliyor. Yenilenen Çevre Kanunu’nda sıra paralı poşetten sonra ikinci sıradaki mevzuatlara geldi yada gelecek. Şunu şimdiden bilmenizde fayda var, 1 Ocak’tan itibaren içinde ‘atığın’ da olduğu pek çok alışkanlık hayatımıza girdi. Marketlerde poşeti parayla almak bazılarımıza dokunsa da konunlar karşısında boynumuz 0,25 tl ödeyecek kadar ince, şu gerçeği kabul etmemiz gerek artık Çöpten servet çıkarmalıyız. Atık hammaddedir. Atık ulusal servettir. Neden mi çünkü enerjinin kaynağıdır.

Atık ekonomisi patlayacak yatırıma sakın geç kalmayın
Yeşil enerji sektörü şuanda dünyaya yön veren ülkelerin yeşil enerji ve diğer adıyla atık sektörüyle ilgili örnekleriyle doludur bunlardan bazıları şunlardır. Japonyada atık 46 çeşit olarak ayrıştırılmakta ve İsveç’te ise tükettiği enerjinin bir kısmını çöpten yada diğer adıyla atık hammaddeden elde etmektedir. 2017 yılında topladığı çöpün enerji üretimine yetmeyeceğini düşünerek 2.3 milyon ton ev atığını Norveç, İngiltere ve İrlanda’dan ithal ediyor. Ülke örnekleri bize teknoloji ve inovasyon odaklı bir hamle ile pozitif kaldıraç yarattıklarını gösterdi. Üstelik bu sektöre finans kesimi de kaynak sağlama açısından iyi bir noktada. Atık ekonomisi patlayacak, geç kalmadan yerinizi alın tavsiyesi veriyoruz” diye konuştu.

2019’da en çok coşacak sektör atık olacak
Atık yönetiminde çoklu kazanç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Türk iş dünyası olarak bugün bölgemize teknoloji satıyoruz. Uluslararası yatırım yapıyoruz. Atık yönetiminde de çoklu kazanç var. İstihdam yaratıyorsunuz. Milli servete, yerli teknolojiye destek oluyorsunuz ve para kazanıyorsunuz. Çevre Kanunu yenilendi. Sektöre izleme-kontrol-denetim geliyor. Yakın dönemde en çok coşacak sektör atık olacak. Atıktaki ekonomiye ulaşacağız. Yeşil ekonomi denildiğinde hala olaya çiçek-böcek diye bakanlar da var. Hemen maliyeti ne olacak diye soranlar da. Öncelikle iş dünyasının burada bir değer olduğunu görmesi gerekiyor. Atığa gömmeden değer kazandırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. Karaosmanoğlu ayrıca Ağustos 2019’un sektörün rehabilitasyonu için de milat olacağını kaydederek şöyle devam etti: “Yeni dönemde 'Sen bu atığı nereden buldun? Çıkardığın atık nerede?' diye atığın yolculuğu sorulacak, sorgulanacak.

Hesap 7.5 milyar TL’den başlıyor
Hesabı bizim için Gökhan Erdem’in katkıları ve Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun yönlendirmesi ile Ömer Benli yaptı. Hesap şu: Türkiye’de yıllık 30 milyon ton çöp çıkıyor. Bunun içindeki 7.5 milyon ton olan ambalaj atığını çöpe atıyoruz. Bu atıkların tonu ortalama 1.000 TL. Yani çöpe giden atığın salt değeri 7.5 milyar TL. Atığı işleyip granül hale getirdiğinizde bu değer üçe katlanıyor. Nihai ürüne çevirdiğinizde ise gelen değer dörde katlanıyor. İçinde enerji sektörüne yaratılabilecek katma değeri eklemeseniz de toplama anından itibaren oluşacak, atığın kutusu, kamyonu, yarattığı istihdamı, fabrikasıyla oluşan ekosistemin büyüklüğü çarpanlarıyla beraber 100 milyar TL’ye varıyor. Rakam ilk hesaplandığında biz iddialı bulduk. Ona da noktayı Karaosmanoğlu koydu. AB ülkelerinin çöpten yarattığı değer 400 milyar euro olarak hesaplanıyormuş. Ama onlar çöpün yüzde 70’ini bizse ancak ve iyimser tahminlerle yüzde 5’ini toplayabiliyoruz.
Yani kısaca SIFIR ATIK olmazsa ne kadar düşürebildiysek deriz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
433 gün önce
442 gün önce
449 gün önce
762 gün önce
791 gün önce
806 gün önce
827 gün önce
836 gün önce
860 gün önce
884 gün önce
887 gün önce
888 gün önce
958 gün önce
971 gün önce
974 gün önce
975 gün önce
998 gün önce
1002 gün önce
1007 gün önce
1014 gün önce
1017 gün önce
1023 gün önce
1028 gün önce
1038 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=