Lütfen bekleyin..

İbrahim Rüzgar

YÜZELİM AMA!

27 Haziran 2019, 14:50 - Okunma: 413

Yaz mevsimini girmemizle birlikte maalesef ki 420.000 nüfuslu kentimizde yine boğulma vakalarını duyar olduk. Daha geçen gün bir baba hayatlarının baharında iki gencecik çocuğunu boğulma vakası yüzünden toprağa verdi. Bizim de komşularımızdı ve aynı acıyı bizde iliklerimize kadar hissettik. İnsan hayatının bu denli ucuz olması, alınamayan tedbirler, ebeveyn ilgisizliği, yeteri kadar havuzun bulunmaması gibi çok sayıda etmenin neden olduğu bu vakalar, görünen o ki her yaz canımızı yakmaya devam edecek.

Malumunuz bölgemiz yaz aylarında bunaltıcı bir sıcaklıkla kavruluyor.  İnsanlar ya evden çıkmamaya, ya gölge alanları tercih etmeye ya da suyun olduğu serin yerlerde vakitlerini geçirmeye çalışıyorlar. Okulların tatil olması nedeniyle gün boyu evde kalan çocuklar, gençler elbette ki yapacak bir şey ararlar. İlgili veliler bunu çocuklarını bir kursa, bir sosyal faaliyete göndererek değerlendirirken, bundan haberdar olmayan “ilgisiz ebeveynler” maalesef gençlerin bu istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek bir girişimde bulunmuyorlar. Gelişim çağları ve yaşları dikkate alındığında boğulma vakalarının genellikle bu yaştaki çocuklardan ve bu tarz ebeveynlerin çocukların olduğu gözlemlenecektir. Ancak bunun yanında ve en önemlisi gençlerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek sosyal tesislerin yok kadar azlığı da gözden kaçırılmamalı. 

Neredeyse büyük şehir olabilecek kadar büyük olan kentimizde maalesef her yaz aynı boğulma haberleriyle kahroluyoruz.  Ama yazık ki bunun önlemini almak için bir çaba içerisine girmiyoruz. Aslında herkesin yapabileceği bir şeyler var. En başta da devletimiz ve devlet büyüklerimiz elini taşın altına sokmalı diye düşünüyorum. Bugün devletimiz şehrin dört bir yanına tüm gençlerin ucuz olarak faydalanabileceği havuzlar inşa ederek en azından üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmekle işe başlayabilirler. Kaldı ki bir gencimizin hayatı tüm bu maliyetlerin üstündedir.  Aynı minvalde boğulma vakalarına baktığımızda neredeyse tümü maddi geliri düşük ailelerin çocuklarından oluşuyor. Sosyal devlet gereği, devlet gençlerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamakla mükelleftir. Aynı şekilde belediye de bu vakaları incelemeli ve üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir. Çünkü belediyeler de aynı sorumluluk bilinci taşıması gerek. Hâsılı bir yerde bir sorun varsa tüm kurumların bunda bir payı vardır. Yani birinin bilgilendirme ve bilinçlendirme olur, birinin tesis yapma, birinin koordinatör olma gibi. 

Açıkçası artık olay olduğunda bir günlük üzüntü, ardından unutma gibi bir gaflete düşersek maalesef ki ilerleyen günlerde böylesi haberlerle karşılaşmaya devam ederiz. Bu kısır döngüden çıkmayı başarmalıyız. Çünkü tüm gençlerimiz, çocuklarımız değerlidir. Hepsi bizim geleceğimizdir ve geleceğimiz olan bu gençleri artık üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan böylesi olaylara kurban vermeye tahammülümüz kalmamıştır. Bugünden tezi yok herkes elbirliği ile üzerine düşeni yapmalı. Ebeveyn ebeveynliğini yapmalı, kurumlar üzerine düşeni yapmalı. 

Son olarak gençlerimiz de gerekli tedbirleri almadan sakın ama sakın böylesi tehlikeli yerlerde yüzmesinler. Yüzme bilmeyen gençlerimiz varsa il spor müdürlüklerinin her yaz açtığı yüzme kurslarına gitsinler. Yüzme bilen gençlerimiz de özellikle kum ocaklarının kum çıkardığı yerlerden ve Hasankeyf gibi girdabı bol olan yerlerde yüzmesinler.  Siz değerlimizsiniz ve sizin tırnağınıza zarar geldiği vakit bizim ciğerlerimiz yanıyor bunu bilip öyle davranın lütfen.
Tekrardan iki gencimize rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum.

 

Etiketler : YÜZELİM AMA!
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
47 gün önce
402 gün önce
509 gün önce
549 gün önce
598 gün önce
614 gün önce
629 gün önce
1427 gün önce
1441 gün önce
1480 gün önce
1636 gün önce
1672 gün önce
1679 gün önce
1698 gün önce
1712 gün önce
1719 gün önce
1744 gün önce
1780 gün önce
1824 gün önce
1838 gün önce
1881 gün önce
1902 gün önce
1923 gün önce
1996 gün önce
2067 gün önce
2092 gün önce
2293 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=