Lütfen bekleyin..

Uzm. Dr. Mehmet Fırat

GÖR

07 Temmuz 2019, 11:41 - Okunma: 427

Gastro Özefagial Reflü kısaltması olarak kullanılan GÖR, toplumda %20-25 civarında rastlanan bir rahatsızlıktır. Bebeklikten ölene kalana her dönemde görülebilir. En sık 30-40 yaşlarında olsa da, hemen hemen herkeste dönem dönem bu rahatsızlık görülmektedir. Daha çok reflü olarak isimlendirilir. REFLÜ, geri kaçma, geri akım anlamındadır. Günlük sağlık literatüründe ise mide içeriğinin yemek borusuna (özefagus) kaçması sonucu oluşan belirti ve rahatsızlık için kullanılır.

Normal sindirim sisteminde ağızdan aldığımız gıdalar yemek borusu ile mideye, oradan 12 parmak bağırsağına ve oradan ince bağırsağa yol alma şeklindedir. 12 parmak ve ince barsak içeriği geri mideye geçemediği gibi, mideden de yemek borusuna gıda ve asit gibi içerikler geçmemektedir. Bunun böyle olmasını sağlayan değişik mekanizmalar vücutta kurulmuştur. Yukarıdan başlarsak yemeği ileri iten yemek borusu hareketleri yukardan aşağıya olup içeriği mideye doğru gönderir. Aynı şekilde bu hareketler gıdaları mideden de sonraki bölümlere gönderir. Bir diğer önemli mekanizma yemek borusu ile mide arasında tek taraflı geçişi sağlayan bir çeşit kapak, valf olmasıdır. Yemek dışında bu kapak kapalıdır ve mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engeller. Yemek borusunun mideye girerken yaptığı açı (His açısı) ve karın ile göğsü birbirinden ayıran geniş kas dokusunun(diyafragma) mide ve yemek borusu birleşime yerini sarması da bu geri kaçışa karşı bariyerdir.

Çoğumuzun bildiği gibi mide yemekleri sindirmede en güçlü etkiye sahip bir organdır. Bunu sağlamak için çok güçlü bir asit ve sindirim maddesi (pepsin) salgılar. Midenin kendi duvarını sıvayan kendi salgısı (musin) bu asit ve enzimin mideye zarar vermesini, kendi kendini sindirmesine engel olur. Bağırsaklarda da bu asidin etkisini önleyen, asidi nötr hale getiren salgılar bulunur. Oysa yemek borusunu koruyan bir salgı olamayıp sadece mekanik bariyerler vardır.

Bazı durumlarda mide içeriği, hatta bazen 12 parmak bağırsağı içeriği yemek borusuna geri kaçar. Yukarda bahsedilen bariyerlerde bir bozulma olursa mide içeriği yemek borusuna kaçar ve reflü (GÖR) denilen olay gerçekleşir. Yemek borusu duvarını koruyan salgı ve doku olmayınca bu asit (bazı durumlarda bağırsaktan gelen alkali ) sıvı yemek borusu duvarında tahribat yapar. Tahribatın seviyesine göre hastalığın derecesi ile ilgili farklı sınıflamalar yapılmaktadır.

Reflüyü kolaylaştıran bazı risk faktörleri vardır. Bunların bulunduğu kişilerde hastalık daha sık görülmektedir. Şişmanlık, gebelik, özellikle bazı tansiyon ağrı kesicilerin bulunduğu ilaçlar; kola, çay, kahve, yağlı yemek, kızartma gibi yemek ve içecekler bu hastalık için hem risk, hem de arttırıcı faktörlerdir. Ayrıca tek başlarına alkol ve sigara da reflü azdırıcıdır. Unutulmaması gereken bu risk faktörlerinin hiçbiri olmadan da reflü görülebileceğidir.

Reflüde en sık görülen şikâyet göğüste yanmadır. Boğaza acı-ekşi su gelmesi diğer sık bir şikâyettir. Gece gelen öksürük, nefes darlığı da şikâyetler arasında sayılabilir. Burada en önemlisi kalp krizi ile karıştırılabilen göğüs yanmasının varlığıdır. Bazen ayırmak zor olmakta endoskopi ve anjio ihtiyacı bile olmaktadır. 

Tedavi bazen çok basit tedbirler ve beraberinde ülser tedavisinde kullandığımız ilaçlar ile sağlanırken, tüm ilaç ve tedbirlere rağmen devam ettiği için cerrahi müdahale gereken hastalar da olmaktadır.

Basit tedbirlerin faydasını küçümsememek lazım. Kilo vermek, sigara ve alkolü bırakmak, gece uyumadan 3 saat öncesine kadar yemek yememek, geç saatlerde çay ve kahveden uzak durmak, yatağın baş kısmını 20 cm kadar kaldırmak etkili tedbirdir. Özellikle gece yemek alışkanlığı olan kişiler için çok önemli ve kolay tedbirlerdir.

Tedavide en önemli ilaç asit salınımını azaltan ülserde de kullanılan ilaçlar ile mide ve yemek arasında yoğurdun üstündeki kaymak gibi bariyer oluşturan ve asit azaltıcı özelliği de olan ilaçlardır. 

Bazı hastalarda tüm tedbirler ve ilaç alımına rağmen şikâyetler geçmez. Ya da şikâyetler sürekli ilaç alımını gerektirdiği için kişi ömür boyu ilaç almaktan bıkar. O zaman devreye endoskopi veya kapalı ameliyatlar (laparaskopik cerrahi) girer. Cerrahi ile mide ve yemek borusu arasındaki geçiş için bariyer yapılır. Hasta rahatlar. 

Güzel Söz: Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil

Etiketler : GÖR
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=