Lütfen bekleyin..

Ferit Özdemir

Sokaktaki satıcı mı? Sıralamadaki satıcı mı?

08 Ağustos 2019, 13:58 - Okunma: 522

Hepimiz yaşadığımız şehir, köy ve kasabalarda seyyar satıcılar görmüş ve hatta onlardan alışveriş bile yapmışızdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin işportacı yani mallarını sokakta satan satıcılar görürsünüz bu batmanda var İstanbul’da da Kuala Lumpur’da da ve Dubai’de de var.
Bu satıcılar hepimiz bir şeyler almışız ya da sormuşuzdur. Ama bu güne kadar bir sokak satıcısıyla sohbet etmek iş üzerine konuşmak aklınıza gelmiş midir? Bilmem ama çoğunluğun aklına gelmemiştir bence,
Her şey den önce hepimizin bir düşüncesi vardır yaptıkları iş çok basit aç tezgahı sat topla ve git yada a malında yüzde 5 beş yüz kazanıyor ve benzeri düşüncelerimiz vardır.
Aslında sokak sarıcılarıyla işleri üzerine derin bir sohbete girdiğinizde hayatlarını nasıl geçindirdiklerini ve yaşamlarını idame yollarını duyunca hiçte öyle basit bir şey olmadığını duyar ve öğrenirsiniz.
Örneğin nerede yaşıyor, ne satıyor ve hangi kültürden geliyor dan çok ticaret dillerini dikkate almak gerek işleri hakkında dikkate değer bir benzerlikle konuşur ve düşünürler. İşin evrensel dilini konuşup evrensel yasasını uygularlar.
Daha şaşırtıcı olanı şudur ki; sokak satıcısının Ferit Şahenk’in  diliyle ,Ali Koç’un diliyle ve Nihat Özdemir’in diliyle aynıdır. Diğer deyişle sokak satıcısı ile dünyanın en iyi şirketlerin CEO ların düşünceleri  ve konuşmaları birbirine yakındır.
Elbette bir fabrika yönetmek ile bir sokak satıcısının yönetimleri arasında farklılıklar olacak ama işin temelleri ve esasları aynıdır.
Bir sokak satıcısı buna örnek olarak bir ayakkabı dükkanını baz alalım
Bir ayakkabı dükkanı sahibinin karşılaştığı zorlukları düşünün müşterileri dükkana nasıl çekeceğini; hnagi stil,renk ve desende ayakkabılar sunacağını ve onları nasıl fiyatlandıracağını çözmek zoprundadır. Eğer ayakkabılar satmıyorsa indirim yapılmalı ama para kazanmak için ne kadar indirim yapılıp yapılmayacağınıo hesaplayıp karar vermeli ve sabırlı olmalıdır. Eğer kar eder para biriktirir ve etrafında doğru insanlar bulunursa işi büyütebilir. Yada tam tersi etrafında kötü insanlar olursa sonucun nereye varacağını hesaplamalı…kısaca tüm kararları önemli
Ve gerçek 
Meyve ve sebze satan bir satıcı o sabah ne alacağını, ne miktarda, ne kalitede,hangi çeşit meyve ve sebzeler alıp ve satacağını tahmin etmeli. O gün içi
Sonra fiyatları belirlemek ve gün boyunca ihtiyaç duyulan fiyatları ayarlamak için yeterince uyanık olmak zorundadır. Eğer meyveler çürümeye başlarsa, yarın ki değeri daha düşük olur.
Satıcının hiçbir şeyin tezgahta kalmamasını istemesinin bir diğer nedeni de nakite ihtiyaç duymasıdır.uzun gün boyunca fiyatları tam olarak ne zaman ve ne kadar indireceğini iyice hesaplamak zorundadır. Kararsız kalır ya da bir şey kazanmak için başka bir şey feda etme işini yanlış yaparsa kaybedebilir.
Gelecek öngörünüz yüksek olsun kendinizden başka kimseye güvenmeyin, güvendiğiniz dağlar başındaki karı üstünüze indirir. Altında ezilirsiniz
Kendinizden başka kimseniz yok.
Yalnız geldiniz yalnızda gideceksiniz
Ve sellam

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
108 gün önce
137 gün önce
152 gün önce
173 gün önce
181 gün önce
206 gün önce
230 gün önce
233 gün önce
234 gün önce
304 gün önce
317 gün önce
320 gün önce
321 gün önce
344 gün önce
353 gün önce
360 gün önce
363 gün önce
369 gün önce
374 gün önce
384 gün önce
booked.net

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=