Lütfen bekleyin..

İbrahim Rüzgar

İNSAN TERCİH ETTİĞİDİR

04 Eylül 2019, 14:02 - Okunma: 195

Uzun bir yol hikayesidir aslında yaşantımız. Yokuşlar, inişler,, düzlükler, yol manzaraları, yol arkadaşlıkları, geceler, gündüzler, dinlenmeler, mola yerleri her şey ama her şey bu yolculuğa dairdir. Ve bu yolculuğa dair her şey heybemizde bir şeyler biriktirmemize vesile olur. Sevinçler, üzüntüler, heyecanlar, ilk aşklar, ilk hayal kırıklıkları, güven ve güvensizlikler, hayata dair dünya görüşlerimiz, değişimlerimiz, olaylara karşı bakış açılarımızda vuku bulan değişimler işte bu yolculuk boyunca deneyimlediklerimizin toplamıdır. Her şey biz bu yolculuğa çıktığımızda başladı ve elbet bu yolculuğun da bir sonu var. Bir gün ansızın veya bekleyerek bu yolculuğumuz da nihayete erecektir. Madem yolun başı ve sonu var ve madem bizler bu yolda “biz” olacağız o vakit diyoruz ki yol da bizim, yolculuk da bizim diyerek başlayalım.
Yola çıkmadan evvel seçemediğimiz, dinimiz, ırkımız, dilimiz, ve anne babamız dışındaki davranış edim, kimlik gibi bizi var eden tüm karakteristik özelliklerimiz işte bu yol boyunca şekillenir durur.  Elbette ki yol koşulları ve yolculuktaki etmenlerin genel olarak tavır ve davranışlarımız üzerinde etkisi vardır ama kişiliğimizin ana belirleyicisi yine bizleriz, bizim verdiğimiz kararlardır, bizim tercihlerimizdir. Yani anlayacağınız bu yolda abdal olmak da, yol haramisi olmak da yine bizim kararımız ve tercihimizdir.
Madem ki bu tercih bize bırakılmış ve madem ki biz bu yolun sonunun olduğunu biliyoruz ve madem biz iyilik ve kötülük arasındaki farkı idrak edebiliyoruz o vakit bahanelerin ardına sığınmaktan vazgeçmeliyiz. Bizim tercihimiz değil diyerek yaptığımız yanlışların arkasına sığınmaktan vazgeçmeliyiz.  İyi olmak da, iyilik yapmak da, dürüst olmak da bizim tercihimiz olurken aynı şekilde; kötü olup kötü işler yapmak da, yalancı, riyakar olmak da yine bizim kararımızdır. Ve bizler verdiğimiz kararların toplamıyız. 
Biz hangi hayvana şöyle iyidir, böyle duyguludur, şu yönleri iyi şu yönleri kötü, yok çok yalancıdır, yok çok dürüsttür, şu hayvan paraya pula hiç bakmaz, bu hayvan harami, şu hayvan dostunu satmaz diyebiliyoruz ki? Diyemeyiz değil mi! Demek ki irade kavramı olmayan kimseden böyle bir şey bekleyemiyoruz. Demek ki beklentimiz iradesi eline verilmiş, esfeli safilin de olabilecek  veya yaratılanların en şereflisi de olabilecek insandan bekleyebiliyoruz tüm bunları.  
Yol veya yolculuk bazen çetrefilli, bazen dik yokuş, bazen engebelerle dolu olabilir. İnsanı umutsuzluğa sevk etse de şunu akılda tutmalı, benim tercihim ve iradem belirleyecek her şeyi. Her zorluktan sonra bir kolaylık olduğunu bilecek, tökezlemeyecek, yanlış yola girmeye meyletmeyecek. Tercihlerinin esiri olmayacak, tercihlerinden ötürü pişmanlık duymayacak bir yol ve sabır hali takınmalıdır. Aksi takdirde sele kapılan bir çöp misali oradan oraya savrulup duracaktır. Demem o ki sevgili dostlar, sizi siz yapacak olan yine sizlersiniz. İyiyi, güzeli yapacak siz, kötüyü, yanlışı yapacak olan yine siz. Ancak şu hatırlatmayı yaparak bitireyim, hepimiz öleceğiz  ve yaptıklarımızla hesaba çekileceğiz.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
83 gün önce
146 gün önce
253 gün önce
293 gün önce
342 gün önce
358 gün önce
373 gün önce
1171 gün önce
1185 gün önce
1224 gün önce
1380 gün önce
1416 gün önce
1423 gün önce
1442 gün önce
1456 gün önce
1464 gün önce
1488 gün önce
1524 gün önce
1568 gün önce
1582 gün önce
1625 gün önce
1646 gün önce
1667 gün önce
1740 gün önce
1811 gün önce
1836 gün önce
2037 gün önce
booked.net
>


.
Global site tag (gtag.js) - Google Analytics
Global site tag (gtag.js) - Google Analytics
google.com, pub-9586007965810530, DIRECT, f08c47fec0942fa0
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=