Lütfen bekleyin..

Ferit Özdemir

Bugün alabildiğin keyfi asla yarına erteleme

30 Eylül 2019, 10:39 - Okunma: 159

Bugün alabildiğin keyfi asla yarına erteleme
                                                 Aldous Huxly
Aristoles,  Sokrates’in öğrencisi olan Platon’un öğrencisidir. Bu tanınmış üç büyük düşünür bir çok konuda anlaşmazlığa düşmüştür. Fakat hepsi de sadece YAŞAMA DEĞİL, İYİ BİR YAŞAMA değer vermemizin gerekliliği üzerinde anlaşmıştır. Daha sonra sotacı, Eski Roma filozofu ve yazar Seneca, Sokrates, Platon ve Aristoles’e katılarak, !!Yaşamak değil, iyi yaşamak bir lütuftur’’ demiştir.
Ve bir gerçek var YAŞAM KUTSALDIR. Ve değerini bilene tabi der ünlü düşünür Albert Einstein
Ve İyi yaşamaya çalışmak, hiç kimse için kolay değildir. Demiş Aristoteles.
Eğer kendiniz için iyi olan neyse onu bekliyeyim yada iyi bir karar hangisi olur diye düşünürseniz en kötü kararlar bile sizin düştüğünüz durumdan daha iyidir demişler.
Albert Camus demiş ki Hayat yaptığınız tüm seçimlerin toplamıdır. Bu çeçimler iyi mantıklı olan ve kötü karamsar olanların toplamıdır.
Leonardo Da Vinci bir sözü var ‘’Başında direnmek, sonunda direnmekten daha kolaydır.’’ Eğer insanlar için kendimizi olumsuza koyacaksak bu bizim kendimize verdiğimiz zarardır ve kendimizi başkasına feda eylemidir. Yanlışsa da sizin yanlışınız olsun başkasının size yanlış yaptırmasına teslim olmayın.
Goethe der ki Bu anı yaşayın ve sonsuzluktaymış gibi tadını çıkarın.
Bugünü yaşayın derken hatalarınızda olsun doğrularınız da, ben hatasız olanı düşünmem ve benimsem, Tıpkı TONI SCIARRA nın dediği gibi ‘’Kusursuz olmak doğal değildir’’
Ve SHAKESPEARE’nin de güzel bir sözü vardır. Herkesi sevin , Bir kaçına güvenin, Kimseye haksızlık yapmayın.’’ Demiş
Hiç unutmam  İstanbul’da bir Lokantada yemek yerken televizyonun hemen yanında şöyle bir not vardı. ‘’Ya iyi davranın, Ya da burayı terk edin.’’ Hem de tam Televizyonun üst kısmında kocalar puntolar şeklinde, dikkatimi çeken diğer özellikse Lokanta sahibi 80 yaşlarında bir amca, hesabı öderken amca bu sözü neden asmışsınız dedim, Amcanın bana cevabı ise çok anlamlıydı.. Evlat dedi ben 45 sene boyunca bar ve pavyonlarda çalıştım. Hiç insanca değer görmedim ve kendi kendime dedim eğer bir gün bir yer açarsam o insanların bana yaptıkları gibi yapmayacağım çalışanlarıma ve hiçbir insana zarar vermeyeceğim. Ben o amcaya öylece dalıp çıkarken orda bile aklımda olan en anlamlı anılardan biri bu yaşam kesiti de diyebilirim.
Hayatlarımızı bölümler şeklinde yaşarız. Bitmiş olanı özgür bırakmayı öğrenmezsek, hep acı çekeriz, bağlantıların hep acı ve olumsuzluklar kurduğunu bilir herkes. Kendinizi şartlandırın İyi de olsa kötü de olsa geçmiş geçmişte kaldı.
Güven, Bekle, Umut et, İnan, Sev, Düşün, Sabır bir deha göstergesi ve kesinlikle bir cesaret madalyasıdır. Hepimiz insanlığın bir parçasıyız. Hepimiz birlikte onun içindeyiz.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
58 gün önce
87 gün önce
102 gün önce
123 gün önce
131 gün önce
156 gün önce
180 gün önce
183 gün önce
184 gün önce
254 gün önce
267 gün önce
270 gün önce
271 gün önce
294 gün önce
303 gün önce
310 gün önce
313 gün önce
319 gün önce
324 gün önce
334 gün önce
booked.net

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=