Lütfen bekleyin..

Ferit Özdemir

Bugün alabildiğin keyfi asla yarına erteleme

30 Eylül 2019, 10:39 - Okunma: 407

Bugün alabildiğin keyfi asla yarına erteleme
                                                 Aldous Huxly
Aristoles,  Sokrates’in öğrencisi olan Platon’un öğrencisidir. Bu tanınmış üç büyük düşünür bir çok konuda anlaşmazlığa düşmüştür. Fakat hepsi de sadece YAŞAMA DEĞİL, İYİ BİR YAŞAMA değer vermemizin gerekliliği üzerinde anlaşmıştır. Daha sonra sotacı, Eski Roma filozofu ve yazar Seneca, Sokrates, Platon ve Aristoles’e katılarak, !!Yaşamak değil, iyi yaşamak bir lütuftur’’ demiştir.
Ve bir gerçek var YAŞAM KUTSALDIR. Ve değerini bilene tabi der ünlü düşünür Albert Einstein
Ve İyi yaşamaya çalışmak, hiç kimse için kolay değildir. Demiş Aristoteles.
Eğer kendiniz için iyi olan neyse onu bekliyeyim yada iyi bir karar hangisi olur diye düşünürseniz en kötü kararlar bile sizin düştüğünüz durumdan daha iyidir demişler.
Albert Camus demiş ki Hayat yaptığınız tüm seçimlerin toplamıdır. Bu çeçimler iyi mantıklı olan ve kötü karamsar olanların toplamıdır.
Leonardo Da Vinci bir sözü var ‘’Başında direnmek, sonunda direnmekten daha kolaydır.’’ Eğer insanlar için kendimizi olumsuza koyacaksak bu bizim kendimize verdiğimiz zarardır ve kendimizi başkasına feda eylemidir. Yanlışsa da sizin yanlışınız olsun başkasının size yanlış yaptırmasına teslim olmayın.
Goethe der ki Bu anı yaşayın ve sonsuzluktaymış gibi tadını çıkarın.
Bugünü yaşayın derken hatalarınızda olsun doğrularınız da, ben hatasız olanı düşünmem ve benimsem, Tıpkı TONI SCIARRA nın dediği gibi ‘’Kusursuz olmak doğal değildir’’
Ve SHAKESPEARE’nin de güzel bir sözü vardır. Herkesi sevin , Bir kaçına güvenin, Kimseye haksızlık yapmayın.’’ Demiş
Hiç unutmam  İstanbul’da bir Lokantada yemek yerken televizyonun hemen yanında şöyle bir not vardı. ‘’Ya iyi davranın, Ya da burayı terk edin.’’ Hem de tam Televizyonun üst kısmında kocalar puntolar şeklinde, dikkatimi çeken diğer özellikse Lokanta sahibi 80 yaşlarında bir amca, hesabı öderken amca bu sözü neden asmışsınız dedim, Amcanın bana cevabı ise çok anlamlıydı.. Evlat dedi ben 45 sene boyunca bar ve pavyonlarda çalıştım. Hiç insanca değer görmedim ve kendi kendime dedim eğer bir gün bir yer açarsam o insanların bana yaptıkları gibi yapmayacağım çalışanlarıma ve hiçbir insana zarar vermeyeceğim. Ben o amcaya öylece dalıp çıkarken orda bile aklımda olan en anlamlı anılardan biri bu yaşam kesiti de diyebilirim.
Hayatlarımızı bölümler şeklinde yaşarız. Bitmiş olanı özgür bırakmayı öğrenmezsek, hep acı çekeriz, bağlantıların hep acı ve olumsuzluklar kurduğunu bilir herkes. Kendinizi şartlandırın İyi de olsa kötü de olsa geçmiş geçmişte kaldı.
Güven, Bekle, Umut et, İnan, Sev, Düşün, Sabır bir deha göstergesi ve kesinlikle bir cesaret madalyasıdır. Hepimiz insanlığın bir parçasıyız. Hepimiz birlikte onun içindeyiz.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
286 gün önce
315 gün önce
330 gün önce
351 gün önce
360 gün önce
384 gün önce
408 gün önce
411 gün önce
412 gün önce
482 gün önce
495 gün önce
498 gün önce
499 gün önce
522 gün önce
531 gün önce
538 gün önce
541 gün önce
547 gün önce
552 gün önce
562 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=