Lütfen bekleyin..

Seher Yavuz - Diyetisyen

Okul Çağı Beslenmesi

14 Ekim 2019, 13:24 - Okunma: 411

 Sağlıklı beslenme her yaş grubunda şarttır. Fakat özellikle okul çağı dönemindeki çocukların hızlı büyüme ve gelişmelerinden dolayı bu çağda sağlıklı beslenme daha ehemmiyetlidir. Bu dönemde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ilerde tansiyon, diyabet, obezite gibi hastalıklarla kendini gösterebilmektedir. 

   Ülkemizde yapılan araştırmalara baktığımızda 6-18 yaş aralığındaki çocuklarda hafif şişman olanların oranı %14,3, şişman olan çocukların oranı ise % 8,2 gibi ciddi rakamlarla karşımıza çıkar. Bununla birlikte unutulmamalı ki yetişkin obezlerin %30’u çocuk ya da ergen çağda da şişman olanlardan ileri gelmektedir.

   Bu ciddi tablodan ötürü okul çağında başlayacak beslenme eğitiminin önemi hayli büyüktür. Çocuklara eğitim verirken anne-baba ve öğretmenlerinin çocuklara muhakkak rol model olması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Okul çağı obezitesini önleyebilmemiz için öncelikle risk faktörlerini sıralamamız gerekir:

1. Fiziksel aktivite azlığı; günümüz çocukları ekranlara bakmaktan aktivite yapmaya vakit bulamamakta ya da tabletten oyun oynamak varken fiziksel aktiviteyi tercih etmemekteler diyebiliriz. Bu da oturdukları yerden yiyip şişmanlamalarına neden olmaktadır.

2. Çalışan anne; günümüzde çalışan annelerin çoğu çocuğunun beslenmesi ile bire bir ilgilenememekte. Bu da çocuğa sınırlarının olmadığı bir beslenme alanı oluşturabilmektedir. Doğal olarak bu çocukta sağlıksız beslenme alışkanlığı gelişmesi kaçınılmaz olmaktadır.

3. Anne baba ihmali; ihmalsizliğin doğal bir sonucu olarak bu çocuklarda sağlıksız beslenme alışkanlığının oluşması yüksek bir ihtimaldir. Beslenmeden dolayı oluşabilecek hastalıklara yakalanma riskini arttıran belki de en önemli madde budur.

4. Tv-Pc-Tablet kullanımı; çocukların ekranda geçirdikleri süre arttıkça fiziksel aktivite sıklığı azalmaktadır.

5. Okulda beslenme; anne ve babalar çocuklarına okulda müdahale edemediğinden çocuk, beslenme konusunda daha özgür hareket eder. Eğer beslenme eğitimi almamış bir çocuk ise kantindeki abur cuburları tüketmesi, sağlıksız beslenmesi kaçınılmazdır. Bu durum obezite için kuvvetli bir risk faktörüdür.

6. Fast food tüketimi; birçok çocuğa göre hafta sonu demek avmlerde hamburger, patates kızartması ve kola tüketmek demek. Maalesef rutin olarak bu tarz sağlıksız etkinlikleri yapan birçok aile mevcuttur.  Hatta ebeveynler ödül olarak bile çocuklarına fast food sözü verip tüm hafta boyunca çocuklarının bunun hayaliyle geçirmelerine sebep olmaktadırlar. Ödül mü yoksa çocuğun tüm hayatını etkileyecek bir ceza mı bu? 

7. Şekerli-karbonatlı içecek tüketimi; küçük bir matematik hesabı yapalım. Her gün 1 kutu meyve suyu (100 kalori) tüketen bir çocuk ayda 3000 kalori tüketir. Bu da 5 ayda 15 bin kaloriye yani vücutta 2 kilo yağ artışına tekabül eder. Sürekli devam eden bir beslenme alışkanlığıysa 2 yıl, 3 yıl sonrasını siz hesaplayın. Obezite yükleniyor…  

8. Abur cubur tüketimi; abur cubur ile beslenen çocuklar mental gerilikten tutun da obeziteye kadar bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalır. 

Peki çocuklarımızı bu risk faktörlerinden nasıl koruyabiliriz?

• Günlük 5 porsiyondan fazla sebze ve meyve tüketilmeli.

• Ekran karşısında 2 saatten az zaman geçirilmeli.

• Günlük 1 saat fiziksel aktivite yapılmalı.

• Şekerli içeceklerden uzak durulmalı.

• Beslenme çantası sağlıklı besinler içermeli.

• Çocuk odasında tv bulundurulmamalı.

• Düzenli kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalı.

• Dışarıda beslenme en aza indirilmeli.

• Haftada 5-6 gün ailece evde yemek yenilmeli.

• Evde sağlıksız besinler bulundurulmamalı.

• Çocuğa sağlıklı beslenme eğitimi verilmeli.

Unutmayın ki çocuklarınıza okul çağında vermediğiniz beslenme eğitimini ergenlik çağı ve sonrasında vermeye çalışmanız eğitimin etkililiğini düşürecektir. Çünkü çocuğunuz büyüdükçe hâlihazırda var olan sağlıksız beslenme alışkanlığını değiştirmesi daha zor bir hâle dönüşmektedir.

İnstagram: @dytseheryavuz

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=