Lütfen bekleyin..

Diyaddin DEMİRHAN

KALP TEMASI İLE SEVME VAKTİDİR

23 Mart 2020, 14:55 - Okunma: 405

Dünyanın tamamında etkili olan ve ölümcül sonuçları olan Korona virüsün hala ilacı bulunamadığı gibi, yayılmasını önlemek için Devletlerin aldıkları önlemler de her geçen gün daha sıkı hale geliyor. Bu önlemlerin alınması elbette çok önemli ve herkesin de riayet etmesi gerekiyor.

Bu virüsün ortaya çıkması ve yayılması ile ilgili onlarca teori , onlarca fikir ortaya atılmış, herkes kendi penceresinden bir değerlendirme yapmıştır. Bu gün benim değinmek istediğim konu nasıl ortaya çıktı, çıkmasında bizim payımız nedir, özeleştirimizi yapalım , konuları olmayacak. Benim anlatmaya çalışacağım bugün alınan önlemler ve inşallah virüs geçtikten sonra yaşanması muhtemel durumlar olacaktır.

Bizlere önerilen en önemli uyarı “Evde Kal” uyarısı oldu, bu dünyanın tamamına yapılan önemli bir uyarı ve yerinde bir uyarıdır. Ancak evde kalmanın maliyeti de hiç anımsanmayacak derece fazladır. Elbette hayatı risk varken kimse maliyeti tartışacak değil, ancak günlük gelirleri ile geçinenler, çalışmasa bırakın hijyen kurallarına riayet etmeyi belki de yiyecek ekmek bulamayacaklar, fahiş kiralar ödeyen vatandaşlarımız, esnaflarımız bunların durumu ne olacak, ne kadar daha direnebilirler bu duruma. 

Bu konuda hepimize düşen çok önemli görevler vardır, el teması elbette olmasın ama kalp teması şarttır, birbirimizin yüreğine dokunmamız gerekir, “Madem sorun küresel ,Mücadele Ulusal” olacak. Devletimizin bu endişeleri giderecek şekilde acil bir fon oluşturması ve hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum, Peki bu fon nasıl karşılanacak  Bu gün en yüksek karla çalışan ve işleri devam eden esnafımız kazancının bir kısmını fona bağışlayacak, maddi gücü fazlan olan iş insanlarımız fona belli oranda sürekli bağış yapacak, Memurlarımızın, işçilerimizin maaşlarından belli oranda fona para aktarılacak vb. Bu şekilde oluşan fondan evlerinden kalmak zorunda olup ciddi sıkıntı yaşayan herkese yardımda bulunmak gerekir, bu tür bir fon devreye girmese insanları evde tutabilmek mümkün olmayacak çünkü temel yaşamsal ihtiyaçları karşılamak zorundadır insanlar. Yapacağımız katkılar bizleri birbirimize yaklaştıracak ve krizde ve  sonrasında  birlik beraberliğimizi had safhaya çıkaracaktır. Bu gün bencillik yapma vakti değil, hepimizin elimizi taşın altına koyma vaktidir, her şeyi devlete yükleyip kenara çekilme lüksümüz yoktur. Eğer bunları yapmasak dünyanın en varlıklı insanı olalım o varlık bize bir rahatlık verdiremez, zira Dünyada artık güvenli hiçbir yer yok, ya her yer güvenli olacak  paylaşarak, yardımlaşarak yada her yer güvensiz olacak bencillik yaparak, tercihimizi yapmak zorundayız.

İkinci bir konu 65 yaş üstü vatandaşlarımız yani Babamız, Amcamız, Annemiz, Halamız değerlerimiz , baş taçlarımız, belki de çoğu zaman dualarıyla huzur bulduklarımız. Bu günlerde o kadar zalimce davranıyoruz ki onlara karşı, elbette dışarı çıkmaları onlar için tehlikeli çıkmasınlar, ancak onları suçlu gibi gösterme, bu yaşlılar yüzünden yayılıyor söylemleri, ne işiniz var çıkmayın diye azarlamalar, dalga geçen videolar, bunların hepsi virüsten hiç ders almadığımızın göstergeleri. Bu süreçte yaşlılarımızın psikolojisini lütfen düşünelim ve onları kırmadan, desteklerimizi, sevgimizi hissettirerek onların evde kalmalarını sağlayalım. Günümüzde bir çok yaşlımız zaten merhametsiz evlatlar yüzünden sabahın köründen akşama kadar dışarı çıkıyordu çocuğunun onu baş belası görmesi yüzünden ne kadar evde az kalsam o kadar düşüncesiyle hareket ediyordu. Onlar için günlerce evde kalmanın ne kadar zor olduğunu anlamak  çok zor olmasa gerek, bu konuda artık daha hassas olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu günler geçtikten sonra birbirimizin yüzüne rahatça bakacağımız şekilde yaşayalım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
56 gün önce
760 gün önce
1049 gün önce
1092 gün önce
1128 gün önce
1135 gün önce
1142 gün önce
1149 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=