Lütfen bekleyin..

Ferit TUNÇ

Batman ve Batmanlılık

15 Mayıs 2020, 17:21 - Okunma: 1456

16 Mayıs 1990 tarihi Türkiye’de insanlar için her hangi bir anlam ifade etmiyor olabilir; ama Batman için bilhassa Batman’ın hamuruyla, çamuruyla, zor günleriyle, güzel günleriyle büyüyenler için çok derin bir anlam ifade eder. Evet, bugün tam 16 Mayıs 1990’ın üzerinden otuz yıl geçti ve il olduğu günden bu yana Batman birçok yönüyle mesafe katteti; yalnız üzülerek ifade etmek gerekiyor ki Batmanlılık bilinci hala çok gerilerde ve bu bilincin oluşmaması maalesef Batman’ın gelişimiyle ilgili önemli konularda sekteye uğramakta…
Örneğin bugün Batman’ın güçlü bir lobisi olmuş olsaydı; hiç şüphesiz Batman Üniversitesi hem fiziki hem de başarı anlamında mevcut konumunda değil, çok daha iyi yerlerde olacağından aklıselim herkes hemfikir. Sağlık konusunda yeni yeni güzel gelişmeler olmasına rağmen çok öncesinden bunlar haliyle olmuş olabilirdi. Genç nüfusu Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde olan ve gelişmeye önü açık olan Batman, bugün işsizlikte sürekli zirvede değil de önemli yatırımlarıyla iş istihdamının yoğun olduğu bir şehir olurdu; ama maalesef hala Organize Sanayi Bölgemizi geliştirmiş değiliz. Tabi bir de bildik bileli her seçim döneminde tüm siyasi partilerin değişmeyen en önemli vaadi olan İluh Deresi var. İnanıyorum ki güçlü bir lobimizle hiçbir siyasi partinin sözüne gerek kalmaksızın İluh Deresi bugüne dek çoktan ıslah edilmiş olurdu. 
Ama her şeye rağmen Batman ve Batman insanı güzeldir.
Eski Belediye Başkanı merhum Salih Gök’ün; maç pata pata deyişi, eski belediye başkanlarından Hüseyin Kalkan’ın Batman’ın şinayisi yoktur özdeyimi ve Batman ismindeki karakter için Batman Filmine dava açması hep birer güzel anıdır Batmanlılar’da, yine kendime yiyip içiyorum, kendime geziyorum gibi Batmanlıca konuşmak ayrı bir yer tutuyor; samimiyet ve güzellikler içerisinde.
Tabi bir de Batmanımızı son dönemlerde, en güzel şekilde Türkiye’nin dört bir tarafında temsil eden sanatçıları, gazetecileri, bürokratları, akademisyenleri, iş adamları ve elbette en önemlisi halkı var. En büyük eksiğimiz işte bu güzide insanları yeri geldiğinde Batmanlılık bilinci şemsiyesi altında toparlayabilmektir ve umut ediyorum şemsiyenin açılma vakti de yakındır. 
Yazıma son vermeden evvel; Batman’ın 30’uncu yıl anısına elime geçen çok anlamlı bir kitaba da değinmeden olmaz. Batman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Batmanlı Emrullah Türk’ün, 1950’lerden günümüze “Petrol, Göç ve Değişim Batman Kentleşmesi” adlı akademik kitabı Batman sosyolojisi için derinlemesine çalışılmış gayet başarılı bir eser, bu güzel ve anlamlı çalışmasından ötürü Akademisyenimiz Emrullah Türk’ü tebrik eder başarılarının devamını diliyorum.
Son cümle olarak; Batman’ın kuruluşundan günümüze Batman ve insanı için küçük büyük demeden, görüş farkı gözetmeksizin iyilik için elini taşın altına koyan herkesten Allah razı olsun. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
845 gün önce
1070 gün önce
1264 gün önce
1364 gün önce
1423 gün önce
1647 gün önce
1718 gün önce
1725 gün önce
1788 gün önce
1976 gün önce
1989 gün önce
2012 gün önce
2064 gün önce
2101 gün önce
2102 gün önce
2123 gün önce
2188 gün önce
2286 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=