Lütfen bekleyin..

Abdurrahman Uçak

KIZIM SANA SÖYLÜYORUM

25 Haziran 2020, 11:37 - Okunma: 2060

Biz toplum olarak hep böyle yapıyoruz; geline söyleyecek sözü günahsız suçsuz kızımıza “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” söylüyoruz.
 Peki, bunu neden yapıyoruz. Geline söylenecek bir sözün varsa güzel bir lisanla neden gelininin eksiğini ona söylemiyorsun? Suçsuz günahsız, bir kusuru olmayan kızına söylüyorsun. Hem bunu yaparken onu üzüyor belki de onurunu kırıyorsun. Toplum olarak hepimiz aynı şeyi yapıyoruz. Bir insanın kusuru varsa onu bir kenara çekip gizlice güzel bir lisanla onun hatasını söylesek daha iyi olmaz mı? Bizim kızımız olur, gelinimiz olur veya bir yakınımız, dostumuz, arkadaşımız olur. İnsan dostunun kusurlarını, eksikliklerini ona söyler ki düşmanı ona gülmesin. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla sanki bizim atasözümüz gibi bize yutturuluyor. Biz de bunu böyle bilip bir yanlışın içine giriyoruz.
Bizim atalarımız, dedelerimiz mert ve cesur insanlardı. Sözlerini kimseden esirgemezlerdi. Açık sözlülerdi. Eğer bir kişinin hatasını eksiğini görselerdi, bunu tatlı bir dille onu incitmeden söyler veya başka bir yoldan dile getirirdi. Ona anlatmanın başka bir yolunu bulur, ona anlatırlardı. Belki bir hikaye anlatarak veya başka bir yoldan bunu ona söylerlerdi; ama bunu asla yapmazlardı “Kızım Sana Söylüyorum Gelinim Sen Anla”.
Eskiden televizyon yoktu. İnsanlar uzun kış gecelerinde yaşlılarla bir araya gelerek onların anlattıkları hikayelerden kendilerine ders çıkarıp hayatını ona göre düzenlerlerdi. İnsanlar bu hikayelerden ders çıkararak büyüdü. Rahmetli babam, Ramazan ayı geldiğinde otuz gün boyunca hırsızlık yapan bir gurup gencin başından geçen tehlikeli maceralarını hikaye olarak anlatırdı ki insanlar hırsızlık yapmanın ne kadar tehlikeli ve ahlaka aykırı olduğunu ve bundan kendilerine bir ders çıkarsınlar. Bu hikaye otuz gün sürerdi; gelen gençlere ve komşulara anlatır, insanlar böyle hikayelerle büyür, böyle yetişirdi. Şimdi televizyonlarda profesyonel hırsızlık nasıl yapılır, bankalar nasıl soyulur, emek harcamadan para nasıl kazanılır bunu gösteriyor ve öğretiyorlar. Sonra da “Kızım sana söylüyorum Gelinim sen anla” böyle bir nesil eğer ailesinden, anasından babasından topluma fayda getirecek bir nasihat, bir edep ve terbiye almamışsa gerisini siz düşünün. Allah Sonumuzu Hayırlı Eylesin Kalın Sağlıkla.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=