Lütfen bekleyin..

Ferit Özdemir

Pazarlamadan sonra…

29 Haziran 2020, 11:45 - Okunma: 1208

Başlangıç
Telefon çalıyor mu? Üç kereden fazla çalıyorsa yönetimde sıkıntı yönetici de ise boş vermişlik var. Kendinizi telefonda olan müşterinin yerine koyun bir an için,
Telefondan önce başka konulardan konuşmak lazımdı, ben ise bunun öncesini sonradan anlatmayı seven bir tipim yada öyle alışkanlık edinmiş biriyimdir. Bir sloganım var benim daima ‘’güç müşteridedir.’’ Bir sefer kazıklarsınız ama ikincisinde o müşteri dükkanınızda yada markanızdan almaz. O telefon gibi 3 defadan sonra dördüncüsü beklemeden kapatırlar. Mecbur-dur? değildir. 
Örnek mi verelim 
Uçaklarda günümüzde birinci sınıf uçuşunuz için bizi tercih edin sloganı ve müşteriyi memnun etmede bir takım aşırılıklar. Viktorya çağını hatırlatan bir gaddarlıkla bir yolcunun kızgınlığı veya şikayeti yle kabin ekibinin hepsinin işine son veriliyor. Bu müşteri memnuniyetin firmaların var olma amacıdır. 
Müşteri memnuniyeti dedik ama bunlardan hangisi önceliklidir. Kadınlar mı ,erkekler mi yoksa çocuklar mı? Asıl soruyu cevaplamak önemli
Herkese göre değişir değil mi cevap,
Fikrim ise eğer çocukları size gelmeye ikna ederseniz yetişkinlerde onları takip edecektir. 
Müşteri hizmetleri ile büyüyen markalar.. birkaç örnek  Coca-Cola, Pepsi, Mc Donalds, Burger King, Nike, Adidas vb binlerce değil milyonlarca marka var bunlardan herhangi birisinde bir şikayetiniz olduğunda müşteri hizmetleri o şikayeti gidermek için elinden geleni yapar. Çözümsüz kalmaz, ve bu şirketler telefonlarını üç defa çaldırtmayan şirketlerdir. Dünyanın her yerinde aynı logoyu kullanıp aynı hizmeti sunarlar.
Bir söz vardır. Çok sevdiğim bir söz ‘’Maaşlarımızı müşterilerimiz ödüyor, müşteri yoksa maaş da yok.’’
O yüzden telefonlar çok önemlidir
Her ne kadar günümüzde fatura dağıtımı toplantı bilgileri ve bazı iş bilgileri e-posta dağıtılıyorsa ve kullanılıyor olsa da işin oluşunu ve sonuçlanmasını sağlayan Telefondur. İş dünyası bir okyanus gibidir ve bu okyanusta kim ne kadar derinlere dalabiliyorsa dalmaya çalışıyor ve dalışlarda lazım olan oksijen ise bugün ku telefon ihtiyacımızdır. Eğer patron ya da müdür iseniz telefon kullanım amaçları daha da önemlidir. Çünkü bir karar ve sonuç için ararsınız.
Telefon kullanmalıyız ve 3 defadan fazla çaldırtmamalıyız. Çok büyük bir markaya, özel bir logoya, mükemmel reklamlara, enfes bir iş yeri veya mekana ve çok kaliteli ürünlere sahip olabilirsiniz. Ama tek bir cümle hepsini mahvede bilir: ‘’Şu an kimse yok, Tekrar yada sonra aramanız gerekiyor.’’
Son aslında başlangıçtır.
Herkese ve her şeye rağmen bazı şeyleri deneyip kazanabilenlere alkışlar

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
70 gün önce
399 gün önce
428 gün önce
443 gün önce
464 gün önce
473 gün önce
497 gün önce
521 gün önce
524 gün önce
525 gün önce
595 gün önce
608 gün önce
611 gün önce
612 gün önce
635 gün önce
644 gün önce
651 gün önce
654 gün önce
660 gün önce
665 gün önce
675 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=