Lütfen bekleyin..

Abdurrahman Uçak

NOKTA

30 Temmuz 2020, 10:09 - Okunma: 195

Nokta çok önemli bir vurgudur, bir kavramdır. Bir konuyu anlatırken “ Şu noktaya dikkat çekmek” veya “Bu nokta çok önemli” bu ve buna benzer terimler kullanır, konunun esas önemli olan kısmına dikkat çekeriz. Bazı mesleklerde NOKTA’nın önemi çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Özellikle Mühendisler, Mimarlar ve diğer teknik mesleklerde çok daha fazla önem ifade eder. Tekniğin dili resimdir, çizimdir, projedir. Bunun da temelini nokta oluşturur. Noktayı iyi kavramazsanız teknik olarak kendinizi ifade edemezsiniz; onun için her şeyin başı noktadır. Bir doğru, noktaların birleşiminden meydana gelir; yani bir dizi noktanın birleşiminden doğru meydana gelir, yüzeyler de doğrulardan meydana gelir, cisimler de yüzeylerin birleşmesinden meydana gelir, yani üç boyutlu dediğimiz yapıları meydana getirir ve hepsinin başlangıcını nokta oluşturmaktadır. Bundan dolayı Mühendislikte teknik resmin başlangıcı nokta ile olur. Önce noktayı sonra doğruyu, sonra da cisimleri öğretirler. Bu da plan ve projenin çiziminde önemli bir temel oluşturmaktadır. İki kişi arasında bir problem olduğunda “Bir noktada buluşalım” derler veya araya girenler “Bir noktada buluşun” derler. Yani anlayacağımız şu ki bu nokta çok önemli, bütün meselelerin ve problemlerin çözüm odağıdır. Nokta bir problemin başlangıcı ve sonudur, bu yüzden nokta çok önemli, her cümlenin sonu nokta ile biter, her başlanılan yeni bir cümle noktadan sonra başlar. 

Batman için de en önemli nokta Batmanlılık bilincini oluşturmaktır. Meşrebi ve Siyasi görüşü ne olursa olsun, hangi beldeden ve köyden gelmiş olursa olsun, Batman’a gelmiş, Batman’da büyümüş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş her kişi Batman’ın istikbali ve geleceği için elini taşın altına koyup çalışmalı, her türlü fedakarlığı göstermelidir. Biz hepimiz var olan ve bütün sahip olduğumuz her şeye önce ALLAH’a sonra da BATMAN’A borçluyuz. Bu güzel şehirde büyüdük, burada okuduk, varlıklarımızı burada kazandık, buranın toprağından, suyundan, havasından faydalandık. Bundan dolayı Batman için çalışmak hepimizin boynunun borcudur. Batman’ın istikbali ve geleceği için herkes elini taşın altına koyup çalışmalı, her türlü fedakarlığı göstermelidir. Ve bana göre en önemli NOKTA da budur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=