Lütfen bekleyin..

Seyfi Elçiboğa

BOR VARMIŞ, BOR YOKMUŞ (2)

04 Ağustos 2020, 11:26 - Okunma: 1127

*BOR MADENİNİN HİKÂYESİ
Bor efsanesi dillendirilmiş. Ülkeyi süper güç yaparmış. Altından pahalıymış. Atom bombası gibi bir şeymiş. Ahali beklemiş de beklemiş. Ham bor, ne patlayan bomba olmuş ne de altın olup hazineyi doldurmuş. Bu işte bir iş var, demişler. Ecnebiler yasak koymuş Lozan'da, ta 2023'de bitecekmiş. Ahali inanmış, ya sabır demiş. Oysa ahali ne bilsin kimyayı? Bigadiç'te Sultanhisar'da kolemanit, Kırka ‘da tinkal, Bigadiç'te üleksit çıkarmış da gemilerle Çin'e, Japonya'ya, ABD'ye ulaşır da ta oralarda türlü hilelerle kıymetlenirmiş. Bor madenini görse tuz sanacak ahali ne bilsin yasak olmadığını, borun ta 83'ten beridir öz be öz vatan malı olduğunu, özgürce işlendiği sınainin pek gerilerde kaldığını, bu vesileyle bordan ülkemiz yerine ileri teknolojisi olan ecnebilerin faydalandığını ne bilsin?

Yiğitler varmış. Prof.Dr.İsmail Duman gibi tutmuş ferro boru ve bor fiberi icat etmiş. O ferro bor ki içine neodyum katınca süper mıknatıs olur. Tonu 200 bin dolar eder. Japonya ve BAE bunu süper hızlı tren yapımında kullanır. Doç. Dr. Mükerrem Şahin biyo yakıt pili hücresi olan sodyum bor hidrür üretebilmiş. Dr. Adem Yılmaz, sodyum bor hidrürden hidrojen elde edilmesi için uygun katalizör geliştirmiş. Gelgelelim seri üretim oldukça külfetliymiş. Yiğitler durur mu? Çalınmadık kapı bırakmamışlar. 

Hocalar konuşmuş: Cam, seramik, tekstil, sağlık, tarım, teknoloji, metalürji hepsi de önemli lakin hepsinden önemlisi enerji sektörüymüş. Enerji hayat demekmiş. Medeniyetler, sahip oldukları enerji nispetinde güçlenirmiş. Enerjinin hası, çevreye zararsızı, hidrojenmiş. Biyolojik atıklardan elde edilen hidrojeni 250 bar basınçlı, 50 litrelik çelik tüplerde depolamak pek ağır, pahalı ve ikmali zahmetliymiş. Oysa hidrojen, benzinin 2,75 katı enerji verirmiş. Sodyum borhidrürden elde edilmiş yakıt hücreli bor pilleri, hidrojeni depolamak için en iyi yöntemmiş. İşte bor, hidrojeni elde etmede en başarılı element olduğu için pek değerlenirmiş. 

Mühendisler konuşmuş: Bunu yapan varmış. Millennium Cell firması “İhtiyaç anında hidrojen” sistemi ile ticari değer kazanmış. Bu sistemde, sodyum borhidrür, su ile oda sıcaklığında yüksek basınç olmaksızın reaksiyona girer ve bünyesindeki hidrojeni açığa çıkarırmış. Bu reaksiyon, kontrol edilebilir bir ısı salar ve zararlı yan ürün ortaya çıkarmazmış. Üretilen hidrojen direk olarak veya yakıt pili bünyesine alınarak enerji üretiminde kullanılabilirmiş.

Ekonomistler konuşmuş: Bunun için eldeki ham borun işlenerek sodyum borhidrürün seri ve bolca üretilebilmesi, tonunun 50 bin dolardan 550 dolar seviyesine indirilmesi gerekirmiş. O vakit dronlardan robotlara telefonlardan saatlere kadar her cihazda lityum iyon pillerden katbekat iyi olan bor pilleri kullanılabilirmiş. Böyle bir ahval içinde cihandaki bor ihtiyacı 100 milyon tonu aşarmış. Yüksek teknoloji mamulü bor ürünlerini satan Türkiye böylece senede 100 milyar dolar gelir elde edebilirmiş. Diğer sektörlere yansıması ile gelir 500 milyar doları aşarmış. Türkiye o vakit süper ülkeler ligine yükselirmiş.

Siyasetçiler konuşmuş: Bor, milli davamızmış. Bor ile ne yapılacağı hususunu kimse bizden iyi bilemezmiş. Kimse bizim egemenlik hakkımıza karışamazmış. Bor madenlerini ele geçirmek isteyen düşman hep tetikteymiş. Ahali desteğini kesmezse bayrak indirilemez, ezan susturulamazmış. 

Bor varmış, bor yokmuş. Hayat akıp gidermiş. Enerjide rekabet büyükmüş. Asrın savaşları enerji yüzündenmiş. Kan akıtılır, hükümetler devrilir, ülkeler bölünürmüş. Bilgiyi işleyenler, sahip oldukları her mamulden en iyi biçimde istifade etmek uğruna gece gündüz çalışırlarmış. Yüz binlerce bilgi işçisi akademisyen, milyarlarca dolar bütçeli tesislerde en iyi buluşu ele geçirip pazarlamanın azmi ile durmaksızın ter dökermiş. Bir yarış ki kıyamet gibi. Galibi elbet tarih yazarmış yazmasına da biz mağluplardan olmamayı arzu edenlerdeniz. 

Seyfi Elçiboğa 
seyfelseyf@gmail.com

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
3 saat önce
15 gün önce
50 gün önce
74 gün önce
125 gün önce
126 gün önce
127 gün önce
152 gün önce
155 gün önce
162 gün önce
169 gün önce
172 gün önce
197 gün önce
288 gün önce
296 gün önce
322 gün önce
323 gün önce
324 gün önce
337 gün önce
345 gün önce
429 gün önce
456 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=