Lütfen bekleyin..

Seyfi Elçiboğa

UZAKTAN EĞİTİMİN OMURGASI

19 Ağustos 2020, 09:40 - Okunma: 931

Cerrahi maskenin işportada 10 liraya satıldığı günlerdi. Dezenfektan yoktu, zincir marketlerde kolonya rafları boştu.

Kimya öğretmeni Ramazan Şahin, Mersin Atatürk Meslek Lisesinde dezenfektan üretiyordu. Laboratuvar elverişsizdi. Malzeme eksikti. Patlama oldu. Ramazan öğretmen hayatını kaybederken Hasan Satırlı öğretmen yaralı kurtulmuştu.

O sırada ülkede elli kadar meslek lisesinde, öğretmenler ve okul personeli el ele verip milyonlarca maske üretmişlerdi. Yüzlerce orta öğretim ve lisedeyse on binlerce yüz siperliği hazırlanmıştı. 

Çivril'de bir matematik öğretmeni topladığı yardımlarla 15 öğrencisine tablet alıyordu. İdris Kabul öğretmen, aracıyla Sur ilçesindeki öğrencilerinin evlerini gezerek öğrencilerini eğitiyordu.

Diyarbakır’da Nevzat Can ve Tuğçe Çağık, Elazığ’da Şeyma Gür, Muş’ta Tuğba Harmankaya ve Alanya’da Fatma Ayan öğretmenler kaldıkları köyü terk etmemiş, başarılı ve son derece yaratıcı faaliyetlerle pandemi sürecinde dünyaya örnek olacak harika işler yapmışlardı. eTwinning topluluklarıyla geliştirdikleri projeler ile onlarca ülkeden öğretmene öncülük ettiler, ödüller aldılar. Okullarına "Modern Köy Enstitüsü", "Küçük Finlandiya" ismi takıldı, öyle ki bazı öğrenciler kolejleri bırakıp bu öğretmenlerin okuluna kaydoldu.

Ve binlerce öğretmen destek gruplarında yer alarak ihtiyaç sahiplerine un taşıyor, maske dağıtıyordu.

On binlerce öğretmen okula gidermişçesine sabah erkenden kalkıp öğrencileriyle iletişime geçiyor, velileri yatıştırıyor; ders çalışıp içerik hazırlıyor, video ve materyalleri internete yüklüyordu.

Öğretmenler, eğitim sisteminin omurgasıydı. Her meslekte işini iyi yapmayan, mesleğini sevmeyenler olduğu gibi öğretmenler arasında da böyleleri vardı. Tüm bu anlatılanlar öğrencilerin eğitimi için elbette yeterli değildi. Ancak buna rağmen öğretmenler arasında daha duyup dinlemediğimiz nice fedakarlıklar, göz yaşartacak kahramanlıklar yaşanıyordu. Öğretmenler memleketin her tarafında, pandemi döneminde, yaşamları ile adeta topluma ders veriyordu.

Evet, eğitim mevzusu daima yetim bırakılmıştı. Pandemiden önce birikmiş fiziki ve teorik yetersizlikler sayesinde öğretmenler krize hazırlıksız yakalanmıştı. Son yirmi yılda 9 bakan değişmiş, hiç biri problemleri çözememiş, eğitim sistemi kevgire dönmüştü. Değişen sınav sistemi, kifayetsiz müfredat, boş geçen dersler, bitmez tükenmez sınavlara dayalı eğitim takvimi nedeniyle başarısız bir nesil yetişiyordu. Öyle ki ülkemiz, senelerdir OECD ülkeleri arasında PISA testlerinde son sıralarda yer bulabiliyor, buluş patentleri alınması ve bilimsel makale yayınlanmasında bir türlü BM ülkeleri arasında orta sıralardan kurtulamıyordu. İstikrarlı ve kararlı bir uygulama hayata geçmiyordu. 

9 yıl önce büyük umutlarla tanıtımına başlanan fatih projesi tam anlamıyla uygulanmadan çökmüştü. Öğrencilere dağıtılacak tabletler depolarda çürürken memlekette her beş öğrenciden üçü uzaktan eğitim için gerekli internet ve akıllı cihaza sahip değildi. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, dezavantajlı çoğu öğrencinin sisteme uyumlu hale getirilebilmesiyle mümkündü. Bunun için mevcut şartlar eşitlenmeliydi. Tableti olmayana tablet, interneti olmayana internet gerekliydi. Elektrik ve su kadar bilgiye erişim de sağlanmalıydı. Bir ülkenin öncelikleri vizyonunu ele verirdi. Önceliği eğitime veren ülkeler istisnasız her alanda refah ve kaliteyi yakalıyorlardı.

Kahramanlık, çarenin tükendiği noktada ortaya çıkan, çözüme dönük riskli davranışlardı. Çaresizlik ne denli yaygınsa kahramanlar da o denli çoğalıyordu. Oturmuş bir düzende problemleri çözmek için kahramanlara ihtiyaç olmazdı. Kahramanlarımızın çokluğu eğitim sistemimizin acizliğindendi. 

Seyfi Elçiboğa 
seyfelseyf@gmail.com

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
3 saat önce
15 gün önce
50 gün önce
74 gün önce
125 gün önce
126 gün önce
127 gün önce
152 gün önce
155 gün önce
162 gün önce
169 gün önce
172 gün önce
197 gün önce
288 gün önce
296 gün önce
322 gün önce
323 gün önce
324 gün önce
337 gün önce
345 gün önce
429 gün önce
456 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=