Lütfen bekleyin..

Galip Said

OLAY VAR DEDİLER GELDİK

01 Eylül 2020, 12:15 - Okunma: 514

Kıymetli dostlar Galip Said nereye kayboldu dediğinizi duyar gibiyim. Bir yere kaybolmadım. Kovid illeti tüm şehri sardığı gibi beni ve ailemi de sardı. Birkaç yakınımı kaybettim. Ardından okullar açıldı açılacak, hazırlıklar vs derken epeydir yazı yazamadığımı fark ettim. Sağ olsun patronum Ferit Tunç nezaket gösterip neden yazmıyorsun diye de uyarmadı. Şu az kalan memuriyetim bitip emekli olduğumda daha düzenli yazı yazacağımdan hiç şüpheniz olmasın. Ne var ki olay var dediler dayanamadım hemen geldim.
Bir ırz düşmanı kişi bir kızcağızın intiharına sebep olmuş ve toplum adalet istiyor. Batmanlıların adalet diye haykırdığı bir ortamda yazar kılıklı bir mahlûk çıkmış tüm Batmanlılara hakaret içeren aşağılık bir yazı yazıyor.
Öte yandan haysiyet düşmanı başka bir gazete maske ve sosyal mesafeli bir haber yapmış, vali sever Batman halkımız valisi ve emniyet müdürü için ayağa kalkmış.
Siyasette suların fazla sakin ve vasat altı ilerlediği Batman’da iki belediye başkanı AK Parti’ye katılarak biraz hareket getirmişler diye işittim.
Tüm bu keşmekeş içerisinde tek güzel haber olarak gazetemizin 8 yaşına girdiğini öğrendim. Gelin hep beraber gündemlerimize göz atalım.
 
ÖLÜYORUZ
 
Kovid illeti acımasızca canlarımızı alıyor. Sanki çok normalmiş gibi biri vefat ettiğinde kronik hastalığı var mıydı? Yaşlı mıydı? Gibi konuşmalara başladık. Bu ne demektir biliyor musunuz? Kronik hastalığı olanın canı cehennme! Yaşlı olanın ise yaşadığı ömür yeter! İnsanlığımız günden güne eriyor. Bizi hissizliğe alıştırıyorlar. Kabul etmeyin arkadaşlar. Bu zulmü kabul etmeyin. Büyüklerinizle vedalaşamadan ölümlerini kabul etmeyin. Toplumun dikkatsizliğini, devlet görevlilerinin yetersizliğini, siyasetçilerin umursamazlığını kabul etmeyin. İtiraz edin. Bizim aklımızla dalga geçemezsiniz deyin. Hesap sorun. Yoksa sıra hepinize gelecek.  Hepinizin canı yanacak.
 
İPEK ER OLAYI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
 
İpek Er daha çocuk denecek yaşta maalesef intihar ile yaşamını yitirdi. Yaşamından geriye büyük bir Ah, acılı bir aile ve akıl tutulması yaratan bir toplum bıraktı. Ben hukuktan anlamam. Usul kurallarını da bilmem. Ancak herkeste olması gerektiği gibi benim de bir vicdan terazim var ve ona göre hareket ederim. Musa Orhan denen ırz düşmanının yaşam tarzı, bir kadına bakış açısı, alkol ve fahşa yaşamı ortada iken dışarıda olması, vicdan sahibi herkesi yaraladığı gibi beni de yaraladı. Mahkemelerin bir gün tahliye bir gün tutuklama çelişkisi yaşaması yerine hızlı davranıp karar vermesini istiyorum. Canları istese bu dosyanın yargılaması çoktan yapılmış ve bitmişti bile. Bu davada adil ve hızlı bir karar çıkmadığı sürece olay başka yerlere çekilecek ve siyasi hesaplaşmalara kurban gidecektir. Bunun emareleri başladı bile. Cumhuriyet Gazetesi denen Cumhur düşmanı gazetenin beyaz ve imtiyazlı yazarı Işıl Özgentürk’ü okumuşsunuzdur. Nasıl da aşağılıyor bizleri? Nasıl da kin kusuyor? Adaleti zorlayan, adaleti isteyen Batman halkını bu tür olayların müsebbibi gibi gösteriyor. Bu utanmaz, bu aşağılık tavra karşı Batman Halkını verdiği tepkilerden dolayı tebrik ederim. Her kesimden çok güzel ve haklı tepkiler geldi. Din, devlet ve toplum düşmanı bu zihniyete karşı nasıl ki birlik olabiliyorsak, memleketin diğer meselelerinde birlik olmamızı temenni ediyorum.
 
VALİ SEVER LOBİCİLER, SÖZCÜ GAZETESİ VE YEREL BASIN SANSÜRÜ SORUNU
 
Efendim Sözcü denen, Cumhuriyet Gazetesinin kan kardeşi bir gazete var. Haysiyet celladıdırlar. Kirli ve manipülatif haberleri pek severler. Kendilerini bu devletin sahibi görürler ama özünde devlet düşmanıdırlar. Vatansever geçinirler ama bu vatana hiçbir katkıları yoktur. İşte böylesi bir gazete Batman Valisi ve Emniyet Müdürünü haber yapmış. Emniyet müdürünün maskeli sosyal mesafesiz halayını, valinin de maskesiz sosyal mesafesiz fotoğrafını eleştiren bir haber yayınlamışlar. Bu gazeteyi gühanım kadar sevmem. Peki haberin içeriğine bir itirazın var mı diye sorarsanız kesinlikle itiraz edemem ve el hak doğrudur derim.
Hastalığın bu kadar yaygın olduğu, insanların evlerinde ve acil servislerde yatak bulamadığı için öldüğü bir şehirde, o şehrin valisinin topluma örnek olması gerekir. Vali Bey’in iyi niyetli olduğundan hiç şüphem yok. Ancak iyi niyetli dahi olsa kurallardan taviz vermemesi gerekir. Bir anlık dahi olsa maskesiz ve yan yana fotoğraf vermesi doğru değildir. Bunun için eleştirildiği zaman da eleştiriyi hazmetmesi gerekir. Kaldı ki haklı bir eleştiriyi kabul etmemek demek, kişinin idareci yeteneğini de sorgulatır. Her eleştiriyi cezalandırırsanız aslında idare edemiyorsunuz demektir.
Gelelim emniyet müdürüne. Daha çok kısa bir süre önce maskeli bir şekilde basın açıklaması yapan Batman Barosu avukatlarına sosyal mesafe cezası kesen sizin kurumunuz değil miydi? Avukatlara ceza yağdırırken siz kalkıp yasaları halayla çiğneyen bir düğünde halayın ortasında poz verirseniz hiç kusura bakmayın eleştirileceksiniz. Hiç kusura bakmayın samimiyetiniz doğal olarak sorgulanır. Avukatlara, bırakın avukatları bazı gariban vatandaşlara sosyal mesafe cezası kesip, onlarla dalga geçer gibi halay çekmenin hiçbir makul mazereti yoktur. Bunun karşılığı halkın emniyet müdürü sıfatı olamaz.
Bu hatalar zinciri maalesef Sözcü Gazetesi gibi pespaye bir gazeteye konu oluyor. İşin ilginç tarafı Valilik Lobicileri kendilerini ispat etmek için twit atma yarışına girdiler. Yaranma adına Sözcü Gazetesi’nin bir güzel reklamını yaptılar. Çünkü maalesef haber doğruydu. Ve bu doğru haber, yalakalar sayesinde tüm Türkiye’ye bir güzel yayıldı.
Gazeteci Ercan Atay bu konu hakkında bir yazı yazdı. Böylece öğrendik ki haberin kaynağı olması konusunda kısmen dahli var. Kendi müdahalesinin ise uğradığı sansürle ilgili olduğunu iddia ediyor. Gazetesinin internet erişimi belediyede ve bazı kamu kurumlarında engellenmiş. Ayrıca abonelik işlemleri ve ilanları kesilmiş. Sebebini araştırdım, birkaç eleştirel haber dediler. Eğer bu doğruysa kabul edilemez bir durumdur. Ben bu yaşıma kadar basını sansürleyerek, açlıkla terbiye etmeye çalışarak başarılı olabilen bir yerel idareci görmedim. Vali Bey’in kariyerinin başında, nasıl zor bir memlekette ve sosyal dengelerde idarecilik yaptığını henüz kavrayamadığını düşünüyorum. Bunun sebebini ise şehrin gerçek dinamikleri ile değil, sahte dinamiklerince kuşatılmasına bağlıyorum.  Umarım ki bu yanlışlardan dönülür.
 
AK PARTİ’YE KATILIMLAR
 
HDP’den istifa eden Kozluk ve Bekirhan Belediye Başkanları AK Parti’ye katıldılar. Rozetleri bizzat Cumhurbaşkanı tarafından katıldı. Batman’da AK Partinin içerisinden birçok engelleme ve zorlamalara rağmen Cumhurbaşkanı iradesiyle partiye geçişleri çok önemli bir mesaj barındırıyor. Yereldeki statükoculara verilen mesaj şudur. Bu parti kimsenin babasının malı değildir. Bu partiyi büyütmekten korkmayın. Küçük olsun benim olsun mantığını bırakın ve bu partiyi herkesin partisi yapın. Umarım ki bu mesaj anlaşılır ve Sait Karabulut’un da yuvaya dönüşü engellenmeye çalışılmaz.
 
BATMAN YÖN 8 YAŞINDA
 
Gazetemiz 8 Yaşına bastı. Zorluklar ve davalarla geçen süreçlerde çok yıprandı, saldırılara maruz kaldı. Neredeyse küçüklüğünü bildiğim patronum Ferit Tunç’u ve gazete çalışanlarını tebrik ederim. Ferit Tunç’u yüzüne karşı çokça eleştiririm. Ancak şunu unutmamak gerekir. Ferit Tunç zorluklarla yaşamış ve mesleğini kazanmış bir şahıstır. Küçüklüğünden bu yana hem çalıştı hem okudu. Gazetecilik mesleğini ve sıfatını hakkıyla edindi. Günahıyla ve sevabıyla kendi doğrularını hep açıkça savundu. Tek geçimini de yine gazetecilik üzerinden sağlıyor. Gazetemizi destekleyelim. Kalın sağlıcakla.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=