Lütfen bekleyin..

İDRİS DİREK

YAPILANDIRMA FIRSATI

25 Kasım 2020, 10:37 - Okunma: 2281

7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu bu kanun, önceki yapılandırma kanunlarından farklı olarak daha dar kapsamlı bir şekilde düzenlenmiştir. Örneğin; matrah artırımı, kasa ve mal mevcudu düzenlemeleri ile şirket ortaklarından alacaklar gibi düzenlemeler bu yapılandırmada yer almamaktadır.

Aslında çıkan bu yapılandırma vatandaşları rahatlatsa bile içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde vatandaşın yapılandırma taksitlerini nasıl ödeyeceğini de kafalarda soru işareti bırakmaktadır.

Peki, bu yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

- 31.08.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kesinleşmiş bütün vergiler, gecikme zamları ve faizleri ile vergi cezaları

- Sosyal Güvenlik Kurumu’na 31.08.2020 tarihinden önceki dönemleri ait olmak üzere kesinleşen sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primleri ile bunlara ilişkin gecikme faiz ve zamları ile kesilen idari para cezaları

- 31.08.2020 tarihine kadar Ticaret Bakanlığı’na bağlı kesinleşmiş gümrük vergileri, gecikme zam ve faizleri ile idari para cezaları

- Belediyelere olan 31.08.2020 tarihinden önce tahakkuk edilmiş bütün emlak vergileri, ilan reklam vergileri, çevre temizlik vergileri ile bunlara bağlı olarak bütün gecikme zam ve faizleri ile idari para cezaları

- Trafik cezaları

- KYK, TOBB, TESK, TÜRMOB, Türkiye Barolar Birliği aidatları

Ayrıca üzerinde önemle durduğum Bağ-kur borçları ile ilgili ayrı bir madde eklemek istiyorum.

Bu yapılandırma ile yürürlüğe giren;

31.10.2020  tarihi ve öncesine ait Bağ-kur prim borçlarını 01.02.2021 tarihine kadar ödemeyenler veya süresinde yapılandırmazlar ise prim borçları ve borcun olduğu döneme ait hizmet süreleri silinecektir. Çalışmaya devam eden Bağ-kurlular sigortalılıkları 01.11.2020 itibariyle tekrar başlatılır.

Vatandaşlar, yapılandırmaya başvurularını ise ilgili kurum ve kuruluşlara veya isterlerse de e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. Yapılandırılan borçların ilk taksitleri 2021 yılında başlayacaktır.

Son olarak şunu da belirtmek isterim, yapılandırılan borçlar seçilen taksitlerin vadesinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda üst üste ödenmeyen 2 taksit yapılandırmayı iptal etmektedir. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=