Lütfen bekleyin..

Mekiye EKMEN

GARİP BİR 2020 HİKAYESİ

01 Ocak 2021, 11:29 - Okunma: 1635

2020 yılı… 

Hem iyi hem kötü sürprizlerle dolu bir yıl… 

Günler öncesinden plan yapamadığım, sadece kendimi akışına bırakarak anı yaşamaya çalıştığım bir yıl oldu. Sizi bilemem; ama kendi adıma konuşayım, benim için böyle bir yıl oldu. Sabah bir niyetle kalkıyorsun, akşamın bambaşka bir niyete bürünüyor ve bütün bunlar senin kontrolün dışında yaşanan gelişmeler…

Çok garip bir yıl oldun sen 2020!

Mersin’den Antep’e ev düzenlemek için geçiş yapacaktım ki, bir bakmışım İstanbul’da ev düzenliyorum. Bir de hiç hesapta olmayan İzmir yolculuğum… 

Aklımın ucunda bile değilken karar verip yola çıkmamız bir anda oldu. 
Günün gecesinde, ilk defe görüp tanıştığım çok güzel ve naif insanlarla, serin bir Urla akşamında, koyu bir sohbet içinde buluyorum kendimi ve bunun gibi daha birçok garip tesadüflerle gelişen durumlar arka arkaya geliyor.

Evet, çok garip bir yıl oldun sen 2020!

İzmir’de bulunduğum gecenin ilerleyen saatlerinde hem sevinmeme hem de üzülmeme sebep olan başka bir sürpriz yaşandı. Neredeyse iki ay erken gelen bir misafirimiz vardı.  Gelişmenin sevindirici yanı, bana tıpkı bir torun sevinci yaşatan minik Asya’nın dünyaya gözlerini açmış olmasıydı. Beni üzen yanı da, o gece İzmir’de olup doğuma yetişememek oldu.  

Minik Asya,  güzel yüzün kadar bahtın da güzel olur inşallah! 

Bizi yürekten üzen, ardından taziyelerine bile gidemediğimiz değerli insanların ani ölümleri, evlerine gidip bir Fatiha bile okuyamadığımız kötü sürprizlerle dolu üzücü bir yıl oldun sen 2020!
Bazıları için hayatlarının dönüm noktası oldu; İşlerini kaybedenler, iş batırıp iflas edenler, stoktaki malları ellerinde patlayanlar…  Tabii bir de kötü imaj yaratıp bir şekilde gemisini de yürütenler…

Tezatlarla dolu tuhaf bir yıl oldun sen 2020!  

Tabi ki bu yıl, bazılarımız için fırsat yılı da oldu diyebilirim.

Yine kendi izlenimlerim ve görüşlerim tabi, bu kişileri de tebrik etmek lazım. Bu kadar hengame içinde çok güzel proje ve fikirler düşünülmüş hayata geçirilmiş ve hayatımızı kolaylaştırmış, hem de kazançlarını arttırmış, takdire şayan fikirler. Onları buradan tebrik etmeden geçemedim. 

Herkesin dilinde böyle bir yıl bir daha yaşanmasın dileği var, böyle bir yıl bir daha yaşanmasın demek gelmiyor içimden. Her şerde var bir hayır demek geliyor. 

Bu yıl hastalık ve ölüm dışında tabi çok sıkıntılar da yaşandı; ama duruma bir nebze de olsa pozitif bakarsak birçok güzellikler de yaşandı. 

İnsanlar evde oturmayı, yemek yapmayı, beraber balkonlarını kullanmayı; balkonlarda oturmak da unutulmuşlar arasında yer alıyordu; bu sayede keşif etmiş oldu. Bazılarımız, bu çoktan unutulmuş güzellikleri;  yani ev içindeki birçok güzel birliktelikleri tekrardan hatırladı diyebilirim. Eşiyle, çocuğuyla, bahçesiyle, evde beslediği hayvanıyla da bir başka ilgilenir oldu insanlarımız.

Bu kapanışların, uzaklaşıp kendi hanesi içine kapanmanın beni düşündüren yanı da, hane dışında bazı değerlerimizin de unutulacakmış gibi görünüyor olması. Unutulmasa da gevşeme olacak gibi geliyor bana. Mesela olmazsa olmazlarımız taziyeler,  düğünler,  hasta ve yaşlı ziyaretleri… 

Tahminimce büyük düşüşler yaşanacak, bil hassa son on yıldır neredeyse yürürlükten kaldırdığımız ev ve bayram ziyaretlerimiz tarihten silinecek gibi görünüyor.  

2020 yılının Ramazan’ında sanki özümüze döndük, daha bir bereketli, daha bir ihlaslı, gösterişten uzak ibadetler ve sofralarla mütevazı bir Ramazan. Dışarıda israf edilen paralar yoktu. Yöneticilerin yemek toplantıları, belediyelerin israflı yemekleri...

Bu arada çöpe dökülen yığınla yemekler de yoktu.

Annelerin hanımların elleriyle pişen bereketli lezzetli mütevazı sofralar vardı.
Dışarıda israf edilen yemekler olmayınca, koliler yardıma muhtaç halkımıza daha bir özverili ulaştı. Bu da 2020’nin başka bir güzelliği oldu. 

Evet! Garipliklerle, iyi-kötü sürprizlerle, ölümlerle, kazançlarla ve kayıplarla sona doğru giden 2020… 

Umuyorum 2021’de insanlar boşluk içerisine düşmezler, yani ruhsal anlamda bunalımlar yaşamazlar. Her şey hoş, güzel gidiyor amma etrafımda ki izlenimlerime bakılırsa insanlarda pandemi sonrası ne olacak kaygısı?
Hayat normale dönecek mi? Dönerse bile artılarımız eksilerimiz ne olacak? Çocuklarımızı nasıl toparlayacağız? Özellikle annelerden sıkça duyduğum sözler bunlar. 
Belli ki bu sürecin en çok etkileneni ve en çok etkilenen ve yıprananı,  ciddi anlamda psikolojileri bozulanı anneler oldu. 
Çalışanlar belki az bir etkiyle atlatırlar; ki ben de bunu umut ediyorum ama evdekiler için büyük bir sorun yaratacağını düşünüyorum ve bunu yazmamı özelikle benden istediler.

Evet, ev hanımları ve eve doluşan çocuklar:
Allah yar ve yardımcınız olsun!!
Allah’ın izniyle hep beraber sağlıklı bir şekilde atlatacağız    

Bu senenin bize öğrettiği, bir yazıda okuyup da aklımda kalan bu beş maddeyi de sizinle paylaşmak istedim:
-İnsanın ne kadar aciz olduğunu
-Ölümün ne kadar yakın olduğunu
-Sağlığın ne büyük nimet olduğunu
-Tedbirin ne kadar gerekli olduğunu
-Temizliğin ne kadar önemli olduğunu 

Bu sene içerisinde öğrenmiş olduk: Teşekkürler 2020!

Kıymetli okurlar, 
Önümüzdeki yıllarımızın öncelikle sağlıklı, huzurlu ve sonrasında bol kazançlı yıllar olmasını temenni ederim. 2021’de bütün güzellikler sizinle olsun.
Esen kalın…

mekiyeekmen@gmail.com

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=