Lütfen bekleyin..

Seyfi Elçiboğa

DÜNYADAN ÖRNEKLERLE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ

20 Haziran 2021, 16:15 - Okunma: 459

Baba (The Godfather) Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan senaryoya çevrilmiş, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerinde oynadığı film, mafya hakkında çok önemli bir başyapıt tır. Belki de bu film sayesinde ilk akla gelen organize suç örgütü daima İtalyan mafyası olmuştur. İtalyan mafyası İtalya’nın aksine ekseriyetle yerleşik hale geldiği ABD’de finans ve kumar piyasasının arkasında duran etkin güç olarak kabul edilir. Ancak daha güçlü suç örgütleri de var. Mesela yüz bini aşkın üyesi ile Japon Yakuza mafyası dünyanın en güçlü suç organizasyonudur. Silah taşımanın bireysel hak kabul edilmediği Japonya’da en büyük yabancı şirketlerin bile Yakuza’ya haraç ödediği zaman zaman haberlere konu olur. 

Önde gelen diğer organize suç örgütleri ise farklı alanlarda ön plana çıkmışlardır. Rus ve Çeçen mafyası silah kaçakçılığı, kadın ticareti ve kredi kartları pazarının başını tutar. Çin Triad mafyası Asya ve Çin’de her tür yasadışı kazanç işinde başattır. Meksika ve Kolombiya kartel mafyası ABD ve dünyanın bir çok ülkesinde uyuşturucu trafiğini kontrol eder. Türk mafyası Batı Avrupa ve Ortadoğu uyuşturucu ve insan kaçakçılığı trafiğini yönetir. Sırp, Arnavut, Yahudi ve Ermeni mafyası da öne çıkan suç organizasyonları arasında yer alırlar. Bu örgütlerin uluslararası düzeyde ilişkiye girdiği ve bu esnada birbirlerini yer yer kullandığı ancak birbirlerinin bölgesine karşı çok saygılı oldukları yazılır. Örneğin Ortadoğu’daki uyuşturucu trafiğini engellediği gerekçesiyle İŞİD liderini tehdit eden Sinaloa karteli üyeleri ile ülkemizdeki çetelerin son zamanlarda karşılıklı şarkılar eşliğinde birbirine bozkurt selamı gönderen görüntülerin kaydını izlemeniz için buraya bırakıyorum. https://youtu.be/2kr2G4vRKUg

Suç örgütleri birbirine karşı zaman zaman acımasız ve kanlı savaşlara girişirler. Bu savaşlar sonucu toplamda on binlerce insan hayatını kaybeder veya sakat kalır. Akla zarar yöntemlerle çete üyelerine işkence edilir, Yakuza’da olduğu gibi çete üyesi en ufak hata yaptığında grup kaptanı tarafından serçe parmağı kesilir veya ihanet gibi suç işlediğinde çete reisi tarafından başına kurşun sıkılarak öldürülebilir. 

Mesela şu anda ABD’de müebbet hapisle cezaevinde yatan Sinaloa karteli lideri Joaquin “El Chapo” Guzman’ın yargılandığı duruşmada geçen kayda göre 2012 yılında göreve gelen Meksika devlet başkanı Enrique Pena Nieto, kendisini aramayı bırakmak karşılığında El Chapo’dan 250 milyon dolar rüşvet ister, El Chapo ise Meksika Devlet Başkanına 100 milyon dolar teklif edince Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto rüşveti kabul eder. 

El Chapo’nun çok sayıda insan öldürd(t)üğü bilinir. Güvenilir tetikçilerinden biri ABD’de özel olarak inşa edilmiş yüksek ses yalıtımlı ve öğütücülü özel gider boruları olan bir malikanede sayısız infaz gerçekleştirir. Cesetleri özel düzenekli kanalizasyon sistemine atıp cinayetlerin izini kaybettirir. 

El Chapo’nun 5’er bin dolar karşılığında “vitaminlerim” dediği yaşı küçük onlarca kıza “toz gibi şeyler” içirip tecavüz ettiği, siyasetçi ve bürokratları elde etmek için narko metresler kullandığı, ihanet ettikleri için üç adamını döve döve bütün kemiklerini kırdığı halde canlı canlı gömdüğü, bazı adamlarının sırtında ütü yaparak  kumaşını deriye kaynattığı, çoğu zaman araba çakmağıyla vücutlarını yakarak bazı adamlarını cezalandırdığı, sırf elini sıkmadı diye başka bir kartel liderinin ağabeyini öldürttüğü, silahlara, kadınlara ve lüks yaşama çok düşkün olduğu, pırlanta kabzalı silahı ve altın kaplama kaleşnikofu olduğu, bazukayla atış talimi yaptığı, kendisine ait özel bir hayvanat bahçesi olduğu, ABD’de 50 milyon dolarlık rüşvet dağıttığı ve milyarlarca dolarlık servetin sahibi olduğu kayda geçer. 

El Chapo, 2015 yılında yüksek güvenlikli Altiplano Hapishanesi’ndeyken karısı 1,5 km yakında bir ev satın alıp yerleşir. Adamları kendisine yolladıkları bir GPS sağlayıcıyla yerini belirleyip aylar süren bir çalışma ile tünel kazar. Tünelde havalandırma ve ışıklandırma unutulmaz. El Chapo tünel içerisinden özel yapım bir motosiklet ile kaçmayı başarır. 

Mafyanın Kolombiya devlet başkanlığını ele geçirme çabasını da anlatmadan olmaz. Medellin karteli lideri Pablo Escobar, bir çiftçinin 7 çocuğundan biriyken ufak çaplı hırsızlıklar ve mezar taşlarını çalıp turistlere satmakla başladığı suç işleme işine, araba çalma ve uyuşturucu kaçakçılığına girişerek devam eder. 1975 yılında uçak satın alarak uyuşturucu sevkiyatında ilk defa havayolunu devreye sokar.  Böylece kokain trafiğini büyütür. Öyle ki 80’li yıllarda ABD’nin uyuşturucu tekeli %80 Medellin karteline ait olur. 

Kolombiya da parlamentoya seçilir. Adalet bakanı işlediği suçlarla ilgili dosya hazırlayıp kamuoyuna paylaşınca istifa etmek zorunda kalır ancak bir süre sonra hükümete savaş açar. Adalet bakanının arabası bombayla havaya uçurulur, içerisinde bir muhbirin olduğu uçak içindeki 100 yolcuyla düşürülür. Öylesine güçlenmiştir ki  hükümete kendisiyle uğraşmayı bırakmak karşılığında Kolombiya’nın ABD’ye olan tüm borcunu ödemeyi teklif eder. Reddedilince halka bir polisi öldürene bin dolar, bir ABD ajanını öldürene 10 bin dolar vaat eder. 400’den fazla polis, 200 yargıç, binlerce sivil ve devlet görevlisinin olduğu dört binden fazla insanın ölümüne sebep olur. 1993’te bir evde ABD’li ajanlar tarafından çatışmada öldürülür. Cenazesine 25 bin insan katılır. 

Mafya ile siyasetçi ve devlet bürokrasisi arasında karşılıklı fayda veren bir ilişki kurulabilir. 
İtalyan faşist lider Mussolini, 1924 senesinde Sicilya’ya miting yapmaya gider. Sicilya’yı yanında mafya başı Don Ciccio Cuccia ile gezerken çok sayıda polis tarafından korunur. Cuccia, “Benim olduğum yerde polise gerek yok!” diyerek bu duruma sinirlenir. Mussolini’ye “Polis şefini görevden al, seni ben koruyayım.” teklifinde bulunur.  Mussolini teklifi reddeder. Cuccia, bunun üzerine adamlarına mitinge katılımı engelleme emri verir. Cuccia, halk üzerinde öyle etkilidir ki  Mussolini konuşma yapacağı alana girdiğinde alanda zihinsel engelli yirmi kişi, tek bacaklı dilenciler ve seyyar satıcıların dışında halktan hiç kimse yoktur. Bu hakareti unutmayan Mussolini ertesi yıl Mori isimli bir polis şefini yetkilendirerek mafyaya savaş açacak, Cuccia dahil yüzlerce mafya başı tutuklanacak, daha fazlası işkence altında öldürülecek ancak Mori’nin şu sözleriyle itiraf ettiği gibi Mussolini mafya ile giriştiği bu savaşı kazanamayacaktı: “Mafya olgusu Sicilya insanının kanına işlediğinden dolayı onu söküp atamadım.”

Tabi mafyanın bitirilmesi o kadar da kolay bir iş değil. Çünkü mafyanın en büyük zararı devleti yozlaştırmasıdır. Sıradan bir yankesici veya dolandırıcı yakalandığında bildiği bir çok şeyi anlatır. Ancak suç örgütlerinde durum tam tersidir. Polis deyimiyle çete üyesi sorguda “salağa yatar”, hiç kimseyi gammazlamaz. 1967 tarihli ABD Başkanı Hukuk Uygulama ve Yargı idaresi Komisyonu raporuna göre suç örgütlerinin töresi şöyledir: Organizasyonun elemanlarına karşı sadık ol, kimsenin menfaatine karışma ve ispiyoncu olma. Akıllı ol; takımın üyesi ol ve kazanamayacağın bir mücadeleye girme. Şerefli bir insan ol. Her zaman doğru ol. Kadınlara ve senden yaşlılara hürmet et. Doğru bildiğin yoldan şaşma. Dayanıklı bir insan ol. Gözünü ve kulağını dört aç ve çeneni kapa; kimseyi satma.Bir sınıfa sahip ol. Bağımsız ol. Etrafında neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi ol. Basit, sade ve fakat ihlali ölümcül kurallar...

İtalya’da, eski polis şefi, dürüst ve kahraman bir savcı olan Antonio Di Pietro, 1992 yılında mafya ve devletin kirli ilişki ağına yönelik Milano savcıları öncülüğünde “Temiz Eller Operasyonu” düzenler. Halk tarafından da büyük destek görür. İçlerinde başbakan ve bazı bakanların da bulunduğu 300′ün üzerinde siyasetçi, iş insanı, polis ve hakimi mahkum ettirmeyi başarır. Hükümet düşer, İtalya parlamentosu neredeyse tamamen yenilenerek ikinci cumhuriyet ilan edilir.

Bir suç örgütünün üç temel düşmanı vardır: güvenlik görevlileri, rakipler ve en altta yer alan çete üyeleri. Burada en az tehlikeli olanlar güvenlik güçleridir. Güvenlik güçleri maaşla çalışır, hükümet tarafından yeterince korunmaz ve desteklenmez, ayrıca bağımsız yargı ve toplum tarafından motive edilmezlerse karşılaştıkları suça karşı zamanla körleşirler veya satın alınabilirler. Rakip çete rekabet esnasında kazanç ve adam kaybına sebep olabilir. Çete üyeleri ise çeteye karşı her an ihanet edebilir veya yükselmek için lideri ortadan kaldırabilir. Bu nedenle suç örgütü için en tehlikeli düşman çete üyeleridir. 

Çoğu mafya örgütünün aksine ülkemizde 70’li yılların sonundan itibaren “kabadayılık” kisvesi altında işleyen mafyatik oluşumlar, bu tarihten itibaren devlet yetkilileri ile giriştikleri ilişkiler nedeniyle kendilerine yarı resmi bir mevki seçerler. İlk defa 1996'da Susurluk Kazası olarak bilinen skandal ile açığa çıkan devlet görevlisi, mafya lideri ve siyasetçi ilişkisi belgelenir ancak üzerine yeterince gidilmez ve konu kapatılır. Bugün ise, dünya da eşine rastlanmayan bir şekilde, ülkemizin ünlü suç örgütü lideri Sedat Peker açıklamalar yapıyor.  Devlet bürokrasisi, yargı görevlileri, siyasetçi, gazeteci ve mafyatik kirli ilişkileri ifşa ediyor. Bu ilişkilerin yargı mekanizması ile açığa çıkartılması, suç işleyenlerin tespiti halinde mevki ve makamı ne olursa olsun suçluların cezaevine girmesi için halk desteği çok önemlidir. 

Bir önceki yazımda da ifade ettiğim gibi devlete çalışan hiç kimse hiç bir bahaneyle suç işleyemez, haksız servet edinemez. Devlete çalışmak, devlet kademesinde yönetici olmak hiç kimseye ayrıcalık tanımaz, tanıyamaz, tanımamalı. Savcı Di Pietro’nun 2014 yılında yaptığı bir röportajda kullandığı şu sözlerle yazıyı bitirmek istiyorum: “Hukuk devletinde polisler iki gruba ayrılmalı: İçişleri bakanlığına bağlı önleyici polis ve yürütmeden bağımsız, suçla savaşan bastırıcı polis… Polisin hırsızdan hızlı olabilmesi için tedbirler alınmalı. “

Seyfi Elçiboğa

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
3 saat önce
15 gün önce
50 gün önce
74 gün önce
125 gün önce
126 gün önce
127 gün önce
152 gün önce
155 gün önce
162 gün önce
169 gün önce
172 gün önce
197 gün önce
288 gün önce
296 gün önce
322 gün önce
323 gün önce
324 gün önce
337 gün önce
345 gün önce
429 gün önce
456 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=