Lütfen bekleyin..

Seyfi Elçiboğa

Siz Kime Lider Dersiniz?

28 Kasım 2021, 16:33 - Okunma: 499

Ülkeyi yönetecek insanın ne söylediğini değil nasıl yaşadığını önemserim. Lider diye seçeceğim insanı inancına, diline, rengine göre değil ilkelerine göre kıyaslarım.

Lider diyeceğim insan kendi tenhalığında:
Ne yer, ne içer; 
boş vakit buldu mu neyler,
hangi mağazalardan giyinir, 
hangi araca biner, 
nasıl bir evde yaşar, 
nerelerde konaklar; 
hayat arkadaşıyla eş, 
çocuklarıyla arkadaş, 
çalışanlarıyla paydaş, 
yol arkadaşlarıyla yoldaş mıdır?

Fikirlerini ve gayretini beğendiğim bir liderde adalet, dürüstlük ve fedakarlık ararken nasıl ki bir madenci toprağın metrelerce altına inip bakıyorsa ben de öyle kazmamı sallaya sallaya lider seçeceğim insanın hayatının karanlıkta kalan yönlerini aydınlığa çıkartmaya çalışırım. 

Ömründe bir kez olsun çamaşır yıkayıp yıkadığı çamaşırları asmamış, ütülememiş, en az on çeşit yemek yapmayı becerememiş, eline bir kez bile olsun bez alıp camları-kapıları silmemiş, tuvalet temizlememiş hiç kimse beni lider olarak temsil edemez.

Sahip olduklarının hacmi ne derece şişkin olursa olsun, sahip olduğu her şeyi yitirdiği gün baldırı çıplak bir haldeyken bile yeniden ayağa kalkamayacak, bir göz odada, bir başına yaşamanın hakkından gelemeyecek hiç kimse beni ve ülkemi yönetemez.

Tiyatro oyuncusu gibi gezindiği yörelere ait tiril tiril ütülenmiş halk kıyafetlerini, ziyaret ettiği işyerlerine ait gıcır gıcır üniformaları, kentlere ait futbol takımının atkısını giyinen siyasetçiyi değil her yerde kendi rengiyle kalabilen, ancak bir fırıncının küreğini kapıp ekmek de pişirebilen, toprağa çıplak ayaklarıyla basıp çapayla arık da açabilen, dikiş makinesinin başına geçip pantolon paçası da dikebilen siyasetçiyi lider bellerim.

Mesai dışında sokaklarda tek başına gezebilen, durakta otobüs sırasını bekleyebilen, kendi alışverişini kendi yapabilen, evinin çöpünü çöp konteynerine kendi atabilen; mesaideyken kendisine şemsiye tutan korumasıyla aynı şemsiyenin altında durabilen, harcadığı her meteliği halkının emaneti belleyen, en büyük korkusu liderlik vasfını sürdürürken ülkesine karşı itibarını kaybedecek yanlış bir karar ve eyleme sapmak olan, ne denli başarılı olursa olsun görevini en fazla ikinci dönem sonunda devredeceği bilinciyle misyonunu yerine getirebilen, vazifesi bittiğinde huzur içinde çıktığı mahale geldiği günkü gibi dönebilecek siyasetçiyi lider olarak görürüm.

Lider olarak beni temsil edecek insanın yüreğinde derin sevgi ve merhamet olmalı. Halkı öyle sevmeli ki güç ve otoritesini halkın ona karşılıklı gösterdiği yüce sevgiden alabilmeli. Bilge olmalı, ancak bilgeliği ortak akla dayanan kararlarla işlemeli. Kanunları, halkın takdir ve iradesini, tüm kararların üzerinde tutabilmeli. Bir kez olsun yalan söylememeli. Sokakta yatan, evde aç halde yatağa giren, tedavi bekleyen, eğitim kapısında bekleyen, iş arayan, evlenmek isteyen, iş kurmak isteyen tek bir insanı bile o halde bırakmamalı. Bunu yapamıyorsa bile bunu kendisine dert edinebilmeli.

Kadını, çocuğu, yaşlıyı, engelliyi kısacası insanı kucaklayabilmeli. Az yemeli, az konuşmalı fakat hızlı koşabilmeli. Kavga etmekten çok barışmaktan haz etmeli ancak halkına ait olanı gerektiğinde bir dişi kurdun yavrularını koruduğu gibi koruyabilmeli. Yenilikçi, teknolojiyi gelişimin merkezine koyan, esnek, çığır açan düşünceleri önemseyen, eğitimi hayat boyu süren bir yaşam biçimi olarak ele alan, daima mağdurdan yana, daima emek ve haktan taraf olan, eşitlikten yana olan, ayrımcılıktan ve ayrıcalıklı yaşamdan nefret eden, adaletten asla ödün vermeyen, kendisine karşı olana dahi ayrımsız bir hoşgörü ile davranabilen bir insana lider derim ben. O lider ki dünyanın bir parçası olduğumuzu bilerek halkımızı uyum içinde daha yüksek bir refaha kavuştururken halkına gösterdiği şefkati başka ulusların mağdurlarına karşı da yardım ve destek olarak yansıtmasını bilmeli. 

Benim düşündüğüm lider toprağı avuçlayıp koklayabilmeli, bir köpeği suni teneffüs yapabilecek kadar sevebilmeli, sahildeki kumları gölgeleyecek betondan asla haz etmemeli; suyun berraklığını, doğanın yeşilliğini, nefeslik havanın duruluğunu, çiçeği dalında koklamayı hiçbir şeye değişmemeli. 

Pekiyi, sizin için bir liderin tarifi nasıl olmalı?

Seyfi Elçiboğa

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
21 gün önce
60 gün önce
70 gün önce
117 gün önce
132 gün önce
150 gün önce
167 gün önce
191 gün önce
242 gün önce
243 gün önce
244 gün önce
269 gün önce
272 gün önce
279 gün önce
286 gün önce
289 gün önce
314 gün önce
405 gün önce
413 gün önce
439 gün önce
440 gün önce
441 gün önce
454 gün önce
462 gün önce
546 gün önce
573 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=